Aloes – jak działa na skórę?

05.03.2020

Ta roślina jest znana ze swoich kojących i nawilżających właściwości już od czasów starożytnych. Liście aloesu były wykorzystywane do łagodzenia stanów zapalnych. Dziś ekstrakt z tej rośliny jest częstym składnikiem kremów, czy toników, bo świetnie nawilża skórę. Z kolei żel aloesowy pomaga na poparzenia po opalaniu i przyspiesza regenerację skóry. Gdzie szukać aloesu i jak wykorzystać jego moc?

Skąd wzięła się popularność aloesu?

Ta cenna roślina pochodzi z terenów Półwyspu Arabskiego. Ze względu na swoje właściwości miąższ z aloesu w formie jasnego, przejrzystego żelu już w czasach starożytnego Egiptu wykorzystywano do leczenia oraz pielęgnacji skóry i całego organizmu. W jego składzie znajduje się mnóstwo cennych składników. Aloes zawiera m.in. witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B: witaminy B3, kwasu foliowego i choliny, a także magnezu, potasu, selenu, chromu, sodu i manganu. Jest też bogaty w kwasy tłuszczowe: aminokwasy, niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji skóry i włosów. Kryje też w sobie polisacharydy i flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających. Ten wyjątkowy skład sprawił, że ta roślina od zawsze była szeroko wykorzystywana w kuchni oraz znane były jej właściwości lecznicze. Oto, dlaczego warto stosować aloes: · wspomaga gojenie się oparzeń, ran, nadżerek i owrzodzeń, · poprawia zdrowie układu trawiennego, · wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej (dlatego jest wykorzystywany w produkcji past do zębów), · pomaga w leczeniu trądziku, · ma właściwości łagodzące ból, · działa przeciwdrobnoustrojowo.(1,2) Znane było również pozytywne działanie aloesu na skórę. Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne jest jednym z najstarszych kosmetyków, po który sięgały kobiety - legendy. „Uważa się, że już egipskie piękności – Kleopatra oraz Nefretete stosowały aloes do pielęgnowania urody swojej skóry. Legenda głosi, że panująca w I wieku przed Chrystusem Kleopatra regularnie zażywała kąpieli w aloesowym soku, co pozwoliło jej zachować gładkość ciała oraz jego równomierny koloryt, co w afrykańskich warunkach stanowiło dla kobiet prawdziwe wyzwanie.”(3)

Aloes - właściwości i zastosowanie

Nie od dziś wiadomo, że ta roślina wykazuje silne właściwości nawilżające, przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran. Z tego powodu produkty z aloesem nadają się nawet do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, czy ze zmianami łuszczycowymi(4,5). Kosmetyk bogaty w ekstrakt aloesowy, czy sok z liści łagodzi stany zapalne, działa dezynfekująco i ściągająco. Ten składnik natychmiast koi skórę reaktywną, dlatego aloes może być stosowany na oparzenia, także posłoneczne, lub po ugryzieniu owadów. Natychmiast zmniejsza pieczenie i zaczerwienienia, dodatkowo doskonale nawilża. Wiele osób uważa, że aloes powinien znajdować się w doniczce w każdym domu, bo to prawdziwy ratunek dla skóry. Wystarczy odciąć kawałek i przyłożyć na zaczerwienione, podrażnione miejsca, by natychmiast poczuć ukojenie. Można sięgnąć też po gotowe rozwiązanie i wypróbować kosmetyki z aloesem. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się sok, ekstrakt, lub miąższ. Dzięki swoim właściwościom takie produkty nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, pomagają też na włosy i są niezastąpionym ratunkiem dla ciała, zwłaszcza po wielu godzinach na słońcu.

Dlaczego warto polecać kosmetyki z aloesem?

To prawdziwy hit na rynku, zwłaszcza że uwielbiamy produkty oparte na składnikach pochodzenia naturalnego. Intensywne nawilżanie i odżywienie to podstawowe potrzeby skóry, dlatego aloes wydaje się niezastąpiony w codziennej pielęgnacji. W krajach, gdzie często świeci słońce żel aloesowy jest bardzo popularnym kosmetykiem, stosowanym po opalaniu (np. Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Meksyk). U nas także coraz bardziej doceniamy jego właściwości. Stąd obecność aloesu w balsamach, kremach do twarzy, pomadkach do ust czy maseczkach.

Wpływ na stan skóry

Stosowanie aloesu na twarz znacząco poprawia kondycję cery, redukuje niedoskonałości i odświeża skórę. Zapewnia skórze optymalny i długotrwały poziom nawilżenia, zdrowy wygląd i miękkość. Działa też przeciwstarzeniowo, bo pobudza pracę włókien kolagenowych i elastynowych oraz chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Kosmetyki do twarzy z aloesem to absolutny must-have, gdy cera wymaga intensywnej regeneracji i nawilżenia. Takie produkty zostały stworzone przez Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene. Linia Power of Plants Aloes to połączenie naturalnych ekstraktów, esencji i olejów roślinnych, z najnowszymi osiągnięciami nauki. Jest idealna do pielęgnacji twarzy. Warto ją wypróbować!

Łagodne oczyszczenie i odświeżenie

Dokładne usunięcie zanieczyszczeń ze skóry to podstawa każdego rytuału pielęgnacyjnego. Bez oczyszczania i dokładnego demakijażu jest gorzej dotleniona, a przez to wydaje się bardziej zmęczona. Aby dobrze pozbyć się zanieczyszczeń przyda się nawilżający żel myjący Lirene z linii Power of Plants ALOES. Działa łagodnie, a jednocześnie skutecznie. Dodatkowo dzięki zawartości ekstraktu z aloesu i kwasu hialuronowego zapobiega utracie wilgoci. Do oczyszczania świetnie nadaje się też Nawilżający płyn micelarny 3w1 Aloes Lirene z tej samej serii. Zawiera niewielkie cząsteczki, zwane micelami, które dogłębnie oczyszczają skórę twarzy i okolic oczu z resztek makijażu, czy nadmiaru sebum. Ponieważ płyn zawiera 100 proc. naturalnego ekstraktu z aloesu, skutecznie łagodzi podrażnienia i koi skórę. Dodatkowo, działa nawilżająco oraz pozostawia twarz miękką w dotyku. Gdy z kolei skóra potrzebuje błyskawicznego odświeżenia i nawilżenia pod ręką watro mieć hydrolat z aloesu w postaci delikatnej mgiełki. Kosmetyk można stosować nawet kilka razy dziennie, gdy czujemy że cera szybko się przesusza. To świetny ratunek zwłaszcza zimą, gdy przebywamy w nagrzewanych pomieszczeniach, bo takie warunki przyspieszają utratę wilgoci ze skóry a przez to powodują uczucie ściągnięcia. Spryskanie twarzy aloesową mgiełką natychmiast nawilża skórę, a dodatkowo przynosi ulgę, bo działa łagodząco.

Przepis na intensywną regenerację

Skóra każdego dnia narażona jest na działanie szkodliwych czynników. Źle wpływają na nią m.in. zanieczyszczenia środowiska, stres, niewłaściwa dieta, brak optymalnego nawodnienia, czy używki. Nie ze wszystkim możemy poradzić sobie przez zmianę nawyków na zdrowsze, dlatego warto więcej czasu poświęcić pielęgnacji opartej na właściwościach aloesu. Raz w tygodniu dobrze zafundować skórze porządne złuszczanie, dlatego przyda się jej Peeling gruboziarnisty Lirene z linii Power of Plants ALOES. Regularny masaż drobinkami pomaga pozbyć się martwego naskórka i nadmiaru sebum. Dzięki temu pory są lepiej oczyszczone, co zapobiega powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych. Z kolei zawarty w peelingu ekstrakt z aloesu i kwas hialuronowy zapewniają skórze doskonałe nawodnienie. Aby skóra codziennie była w znakomitej formie, na dzień i na noc możesz stosować z kolei krem nawilżający Lirene Power of Plants ALOES. Jego systematyczne używanie sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej jędrna i naturalnie odmłodzona. Składniki aktywne kremu to nie tylko wyciąg z aloesu. Bardzo silnie działające jest również masło karite, które zmiękcza i chroni skórę, a także nawilża ją, odżywia i regeneruje. Co istotne, działa jak naturalny filtr przeciw promieniowaniu UV. Uzupełnieniem receptury jest kompleks naturalnych lipidów z witaminą A. Pobudzają one regenerację komórek skóry, zwiększają jej elastyczność oraz zapewnia silny efekt liftingujący. Dzięki temu krem wykazuje również właściwości przeciwzmarszczkowe. Jeśli chcemy wyglądać świetnie na wielkie wyjście, możemy zastosować maseczkę z aloesem, np. Lirene Power of Plants.

Wpływ na stan włosów

Ze względu na właściwości kojące aloes sprawdza się świetnie jako remedium dla osób, którym doskwiera swędzenie i zaczerwienienie skalpu, lub gdy skóra się łuszczy. Ponadto pomaga przy przetłuszczaniu się pasm, gdyż ma silne właściwości oczyszczające. Jednocześnie ekstrakt z tej rośliny wzmacnia cebulki oraz włókna włosów, regeneruje je oraz pobudza do wzrostu. Kosmetyki z aloesem dbają o włosy i skórę głowy, bo pomagają natychmiast złagodzić podrażnienia. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem czystego aloesu na skórę najpierw wykonać test na niewielkim obszarze, na przykład nadgarstku. Jeżeli mniej więcej do dwóch godzin nie wystąpi podrażnienie, wówczas możesz bezpiecznie użyć produktu. (6) „Aloes wykorzystywany jest także jako składnik preparatów kosmetycznych, szczególnie tych przeznaczonych do skóry wrażliwej, trądzikowej oraz do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów.(…) Aloes zastosowany miejscowo działa odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje wilgotność, działa przeciwzapalnie, łagodząco, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pobudza odnowę naskórka i ziarnowanie tkanki łącznej właściwej.” (2)

W jaki sposób mogę wykorzystać aloes w domowej pielęgnacji urody?

Aloes można hodować i wykorzystywać jego miąższ w postaci okładu np. do łagodzenia podrażnień. Wystarczy przeciąć liść, obrać go w taki sposób, by została jasnozielona część. A potem przyłożyć kawałek do wybranego miejsca. Nie wolno go jednak stosować na otwarte rany. Jeśli chodzi o domowe sposoby na pielęgnację twarzy, tu lepiej jest wykorzystać gotowe kosmetyki. Kremy czy maseczki zawierają ekstrakt z aloesu w połączeniu z innymi, cennymi składnikami. Wówczas stosowanie ich daje zdecydowanie lepsze efekty upiększające, niż tworzenie własnych mikstur.

Czy aloes może podrażnić moją skórę?

U niektórych osób może wywoływać podrażnienia, dlatego nie zawsze warto stosować go w postaci „czystej”. Świetnym wyborem wówczas będą kosmetyki, które zawierają wyciąg z rośliny w bezpiecznym stężeniu

Czy aloes jest rośliną jadalną?

Można, a nawet warto jeść aloes, który nadaje się do robienia sałatek, smoothie, deserów i wielu innych przysmaków. Zachowaj jednak ostrożność, bo zbyt duże porcje aloesu mogą wywoływać skutki uboczne, na przykład biegunkę i bóle brzucha. Można zacząć więc od dodawania niewielkiego kawałka aloesu. Alternatywą jest picie soku, który zawiera miąższ tej rośliny. Poprawia przemianę materii i procesy trawienne, więc często stosuje się go przy detoksie organizmu. Warto jednak skonsultować to z lekarzem, bo nie zawsze tak dogłębne oczyszczanie jest wskazane.

Bibliografia:

  1. Cronkleton E. How to Use Fresh Aloe Vera. https://www.healthline.com/health/how-to-use-aloe-vera-plant Data dostępu: 21.12.2020.
  2. Cieślik E., Turcza K. Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.). Post Fitoter 2015; (16)2: 117-124.
  3. Zamiara K. Aloes - jego tajemnicza moc. Farmacja Polska 2010, 66 (7): 495-497.
  4. https://www.centrumluszczycy.pl/Aloes-w-leczeniu-luszczycy-blog-pol-1618214164.html
  5. https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-egzeme-i-luszczyce/7
  6. Watson K. Aloe Vera for Your Hair: What Are the Benefits? https://www.healthline.com/health/aloe-vera-for-hairData dostępu: 21.12.2020.