Diosmina w kosmetykach - jak działa i po co się ją stosuje?
25.12.2024
Ta substancja jest często dodawana do preparatów na pękające naczynia krwionośne. Pomaga je uszczelnić, więc stosuje się ją także przy problemach z żylakami i opuchnięciami. Ze względu na swoje właściwości jest też wykorzystywana w świecie urody. Jak działa diosmina? Diosmina to substancja, którą odkryto już w 1925 roku. Została ona wyizolowana z liści tzw. trędownika bulwiastego (Scrophularia nodosa). Diosmina może być także syntetyzowana w warunkach laboratoryjnych lub otrzymywana poprzez przekształcenie innego naturalnego flawonoidu - hesperydyny. (1) Po raz pierwszy w preparatach pojawiła się w latach 70., kiedy to uzyskała rejestrację do stosowania w przewlekłej chorobie żylnej i objawowo w chorobie hemoroidalnej. Wówczas używano tzw. niezmikronizowanej diosminy, która mimo swojej skuteczności miała dużo niższą biodostępność.. W późniejszym czasie zaczęto więc pracować nad jej zmikronizowane formą, którą dziś dodaje się do leków, kosmetyków, czy suplementów. Dlaczego właśnie ta forma tej substancji jest obecnie tak popularna? Zmikronizowana diosmina ma mniejsze cząstki, więc szybciej wchłania się z układu pokarmowego, co zwiększa jej efektywność. Jednocześnie doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi składnikami, np. hesperydyną, czy witaminami, np. witaminą C i E. Dzięki temu można zmaksymalizować potencjalne korzyści z jej stosowania.
Jakie są właściwości diosminy?
Jest ona częstym składnikiem leków oraz suplementów działających przeciwobrzękowo. Pomaga również przy kłopotach z żylakami, hemoroidami i innymi problemami naczyniowymi. Pod względem budowy chemicznej zaliczana jest do tzw. glikozydów flawonowych. (2) Działa ochronnie na żyły, a jednocześnie zwiększa ich elastyczność. Ma także właściwości przeciwobrzękowe, ponieważ ogranicza zastoje i usprawnia mikrokrążenie krwi. Diosmina zmniejsza też przepuszczalność naczyń krwionośnych i uszczelnia je. Ponieważ ta substancja należy do grupy flawonoidów, wykazuje działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu hamuje działanie wolnych rodników w organizmie, a tym samym zmniejsza ryzyko uszkodzenia komórek i tkanek.
Jak działa diosmina w kosmetykach?
Działanie tej substancji opiera się głównie na działaniu usprawniającym krążenie i jednocześnie wzmacniającym naczynia krwionośne. Skutecznie redukuje ona zaczerwienienia i zmniejsza rumień, dlatego preparaty kosmetyczne zawierające diosminę poleca się także dla posiadaczy cery naczynkowej. Kremy z tym składnikiem szybko zmniejszają widoczność pajączków i działają wzmacniająco. Łagodzą również objawy trądziku różowatego. Z kolei ze względu na działanie przeciwzapalne sprawdza się również w pielęgnacji cery podrażnionej. Działanie diosminy wykorzystuje się także w preparatach przeciwobrzękowych. Dzięki właściwościom poprawiającym krążenie świetnie się sprawdza np. w kremach pod oczy, które zmniejszają opuchliznę. Z kolei balsamy do ciała z diosminą zmniejszają obrzęki i wspomagają walkę z cellulitem. Ten składnik usprawnia przepływ krwi i limfy, a tym samym sprawia, że nogi stają się lżejsze, zapewnia im naturalny drenaż (3). Może pomagać też przy kłopotliwych nocnych kurczach. Przy większych problemach z obrzękami najlepiej wybierać żele, czy maści zawierające diosminę oraz hesperydynę, a dodatkowo np. wyciąg z kasztanowca. W kremach do skóry naczynkowej ta substancja może występować razem z kwasem hialuronowym, dzięki czemu dodatkowo nawilża skórę. Z kolei połączona z kolagenem może poprawiać jej elastyczność a w duecie z witaminą C ma silniejsze działanie antyoksydacyjne. Diosmina jest dodawana także do produktów do włosów, np. szamponów do słabych, wypadających pasm. Substancja poprawie ukrwienie cebulek, a tym samym zapewnia im lepsze dotlenienie, co wpływa na poprawę procesów regeneracyjnych skóry głowy.
Bibliografia
- Jerzy Chudek, Damian Ziaja - Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę? - Chirurgia Polska 2011, 13, 2, 132–135 ISSN 1507–5524 Copyright © 2011 by Via Medica
- Diosmina zmikronizowana - mp.pl - baza leków: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=235
- Diosmina - właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie i cena -Konsultacja merytoryczna: lek. Aleksandra Witkowska https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,diosmina---dawkowanie-i-cena,artykul,1726395.html