Hydrolaty - naturalny hit w pielęgnacji skóry

20.09.2024

Hydrolaty - naturalny hit w pielęgnacji skóry

Są wygodne w użyciu, wielofunkcyjne, a na dodatek rzadko uczulają. Hydrolaty są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, w tym także wrażliwej i dojrzałej. Jak wybrać idealny hydrolat dla siebie i wykorzystać jego możliwości w codziennej pielęgnacji? Dobra pielęgnacja nie musi składać się z kilkunastu kosmetyków, bo skóra tak naprawdę lubi umiar. Dlatego dobrym wyborem jest sięganie po produkty z konkretnej serii, dopasowane idealnie do potrzeb skóry. Chętnie wybieramy też kosmetyki, które zawierają minimalną ilość składników aktywnych. W ten trend wpisują się zwłaszcza hydrolaty, czyli wody kwiatowe. Tego typu produkty dość długo były uważane za produkt uboczny olejku eterycznego. W procesie destylacji parą wodną otrzymuje się wówczas część olejową i wodną - hydrolat (1). Dawniej nikt więc nie przypuszczał, że mogą stać się nowym kosmetycznym hitem Tymczasem hydrolaty z powodzeniem można stosować w codziennej pielęgnacji skóry.

Naturalne hydrolaty - co w sobie kryją?

Hydrolat to woda kwiatowa, czy ziołowa, która kryje w sobie wiele cennych składników aktywnych. Wręcz przeciwnie, hydrolat potrafi działać antybakteryjnie, łagodząco, przeciwzapalnie, dlatego często poleca się go w pielęgnacji problematycznej cery i łatwo je dopasować do każdego typu skóry. Nadają się także dla wrażliwców, bo rzadko uczulają. Wyjątkiem jest jeśli mamy alergię na roślinę, z której wytworzono hydrolat. (2) Roślinne destylaty mają pH zbliżone do naturalnego poziomu pH skóry i można idealnie dopasować je do własnych potrzeb. W głównej mierze wszystko zależy od tego, z jakiej rośliny został wytworzony dany produkt, dlatego do dyspozycji mamy różne rodzaje hydrolatów. Wśród nich dużą popularnością i skutecznością cieszą się zwłaszcza:

Hydrolat różany

Jeden z najbardziej polecanych produktów, zwłaszcza dla skóry dojrzałej. Hydrolat z kwiatu róży jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych w pielęgnacji ani-ageing. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, zmiękcza ją, wygładza i przywraca jej ładniejszy koloryt. (3) Najczęściej wytwarza się go z róży damasceńskiej. Ze względu na właściwości nawilżające ten hydrolat świetnie nadaje się też do zmęczonej i odwodnionej cery.

Hydrolat z zielonej herbaty

Ponieważ zielona herbata jest bogata w polifenole, ten hydrolat ma działanie antyoksydacyjne a także działa przeciwzmarszczkowo. To więc dobry wybór w pielęgnacji anti-ageing. Dodatkowo dzięki zawartości katechin hydrolat działa także przeciwzapalnie i potrafi łagodzić podrażnienia. Ze względu na te właściwości przyda się także do pielęgnacji cery trądzikowej i wrażliwej. (4)

Hydrolat z opuncji figowej

Ekstrakt z tej rośliny bywa nazywany "naturalnym botoksem", dlatego robi furorę w świecie kosmetyków naturalnych. Wśród jego zalet wymienia się m.in. zmniejszenie głębokości zmarszczek, czy działanie antyoksydacyjne (5). Dlatego hydrolat stworzony na bazie tej rośliny ma świetne działanie przeciwstarzeniowe. Wygładza, nawilża i przyjemnie odświeża skórę.

Hydrolat lawendowy

Lawenda kojarzy się przede wszystkim ze swoim charakterystycznym zapachem, który działa relaksująco. Jednak ma także świetne właściwości pielęgnacyjne. Hydrolat lawendowy używany jako tonik delikatnie oczyszcza skórę, łagodzi swędzenie i podrażnienia. Działa też przeciwzapalnie. Tego hydrolatu można też używać na skórę głowy, bo sprawdza się w walce z łupieżem.

Hydrolat z mango

Woda pozyskana z tych owoców ma przede wszystkim niezwykle energetyzujący potencjał. To świetny produkt dla każdego rodzaju cery. Hydrolat z mango zawiera minerały oraz m.in. witaminy z grupy B, dzięki czemu potrafi skutecznie nawilżyć i odżywić skórę twarzy. Jednocześnie działa odświeżająco i przywraca jej blask.

Hydrolat rozmarynowy

Doskonały do cery tłustej, mieszanej, a także trądzikowej, bo świetnie reguluje wydzielanie sebum. Ta woda ziołowa działa też antybakteryjnie i oczyszczająco na skórę, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników. Hydrolat rozmarynowy można stosować również jako wcierkę do włosów. Pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu usprawnia ich porost oraz oczyszcza z toksyn.

Inne hydrolaty

Wśród popularnych hydrolatów warto też wyróżnić ten z aloesem, który ma działanie nawilżające i łagodzące. Przy cerze naczynkowej furorę robi z kolei hydrolat oczarowy, bo wzmacnia naczynka i koi podrażnienia. Ma także zastosowanie w trądziku, przy ugryzieniach i ukąszeniach, dlatego bywa składnikiem produktów łagodzących. Można go też stosować punktowo na zmiany. Hydrolat geraniowy to z kolei dobry wybór przy oparzeniach słonecznych, egzemie. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, więc idealnie sprawdza się jako tonik przy trądziku.

Jak się stosuje hydrolaty do twarzy?

Najczęściej mówi się o tym, że hydrolat może zastąpić tonik do twarzy. Ze względu na swoją formułę idealnie nadaje się do odświeżania i tonizowania skóry po zmywaniu makijażu. Może więc śmiało stanowić ostatni element pielęgnacji porannej i wieczornej, tuż przed nałożeniem kremu, czy serum do twarzy. Jednocześnie tego typu produkty często ma formę mgiełki, dlatego hydrolatu można używać także do szybkiego orzeźwiania całego ciała. Ponieważ większość z nich pomaga łagodzić podrażnienia to także idealny kosmetyk na lato, gdy skóra potrzebuje szybkiego nawilżenia i przyjemnego ukojenia. Hydrolat może także zastąpić wodę przy przygotowaniu maseczek na bazie glinki. Dzięki temu uzyskujemy naturalny kosmetyk do twarzy, który działa jeszcze przyjemniej i skuteczniej. Hydrolaty można dodawać także do ulubionych balsamów do ciała, a nawet kremów. Wystarczy zmieszać odrobinę na dłoni, zanim nałożymy dany kosmetyk bezpośrednio na skórę. Hydrolaty mogą być stosowane także do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Niezależnie od przeznaczenia ważne jest jednak, żeby dobrze wybierać tego typu produkty. Trzeba dokładnie czytać etykiety, bo głównym składnikiem na liście hydrolatu powinna być po prostu woda oraz ekstrakt z danych kwiatów, lub ziół. Hydrolat nie ma nic wspólnego z wodą perfumowaną olejkami eterycznymi, czy substancjami zapachowymi, które mogą podrażniać skórę.

Bibliografia:

  1. dr n. biol. Ewelina Sochacka - Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać? - https://www.doz.pl/czytelnia/a17995-Co_to_jest_hydrolat_i_dla_jakich_efektow_mozna_go_uzywac
  2. Sylwia Korczyńska - Hydrolat. Coś więcej niż pachnąca woda. - biotechnologia.pl
  3. Sylwia Kawalerowicz - Moc ziół. Zielarki i ich sekretne przepisy. - wyd. Buchmann, 2022
  4. Dietetyka skóry, Justyna Zielińska - wyd. E-Bookowo, 2024
  5. Marta Pawlak, Piotr Cieciuch, kons. lek. Aleksandra Witkowska - Opuncja figowa - charakterystyka, właściwości, zastosowanie; https://www.medonet.pl/zdrowie,opuncja-figowa---charakterystyka--wlasciwosci--zastosowanie,artykul,1733351.html