Kosmetyki z kwasami - sposób na idealną skórę

17.12.2024

Kosmetyki z kwasami - sposób na idealną skórę

Przebarwienia, trądzik, zmarszczki, nierównomierny koloryt skóry to problemy, z którymi mierzy się większość z nas. Kosmetyki z kwasami to odpowiedź na wiele z nich. Warto jednak pamiętać, że tylko umiejętnie dobrane i właściwie stosowane dają doskonałe efekty. Co o nich wiemy? Uwielbiają je kosmetolodzy, dlatego często polecają je do domowego użytku po zabiegach gabinetowych. Kosmetyki z zawierające odpowiednie kwasy oddziaływują na różne warstwy skóry, dzięki czemu stymulują jej procesy regeneracyjne. Furorę robią zwłaszcza jesienią, bo właśnie wtedy cera potrzebuje szczególnego wsparcia. Po lecie, w wyniku działania słońca na twarzy, czy dekolcie pojawiają się nowe zmiany pigmentacyjne. Dodatkowo promieniowanie UV powoduje uszkodzenia kolagenu, co skutkuje szybszym starzeniem się skóry i pojawieniem się nowych zmarszczek. Jesień to również czas, kiedy nierzadko zaostrzają się zmiany trądzikowe. Z tymi problemami świetnie radzą sobie właśnie odpowiednio dobrane kwasy. W gabinetach stosuje się ich wyższe stężenia i wykorzystuje jako peelingi chemiczne. Stosowanie tego typu produktów bez kontrolo kosmetologa, czy dermatologa może być niebezpieczne, dlatego w produktach do domowego użytku ich stężenie jest niższe. Stanowią ważny składnik kremów, serum do twarzy, żeli do mycia, czy peelingów.

Jak działają kwasy w kosmetykach?

Ich możliwości są ogromne, a działanie uzależnione od danego rodzaju. Najpopularniejszym składnikiem kosmetyków są tzw. alfahydroksykwasy (AHA). Sa one pozyskiwane z naturalnych źródeł, np. z owoców (cytrynowy, jabłkowy), roślin (migdałowy, szikimowy), mleka (mlekowy) czy trzciny cukrowej (glikolowy). Tego typu składniki mają działanie:

  • Peelingujące Związki AHA rozpuszczają martwe komórki naskórka. W efekcie pomagają wygładzić powierzchnię skóry i działają odświeżająco.
  • Rozjaśniające Regularne stosowanie kwasów pomaga zmniejszyć plamy pigmentacyjne, ślady po trądziku oraz wyrównuje koloryt.
  • Odmładzające Stymulują produkcję kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za jędrność skóry. W efekcie staje się bardziej jędrna a zmarszczki mniej widoczne. Dodatkowo poprawiają nawilżenie skóry. (1) Innym rodzajem kwasów wykorzystywanych w kosmetykach są tzw. BHA, czyli betahydroksykwasy (Beta-hydroksylowe). Głównym przedstawicielem tej grupy i wykorzystywanym powszechnie jest kwas salicylowy. W przeciwieństwie do AHA, rozpuszcza się w tłuszczach. To sprawia, że potrafi przenikać przez warstwę sebum i dociera wgłąb mieszków włosowych, dzięki czemu skutecznie oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Może więc sprawdzić się w przypadku skóry tłustej, mieszanej. (2) Kolejną grupą są tzw. Poli-Hydroksykwasykwasy (PHA). Najpopularniejsze z nich to laktobionowy, czy glukonolakton. Działają podobnie jak kwasy AHA i BHA, ale są delikatniejsze ze względu na większy rozmiar cząsteczek. Nie wnikają więc głęboko w skórę i rzadziej powodują zaczerwienienia, czy silne łuszczenie. Tego typu peelingi kwasowe mogą być więc stosowane przy cerze wrażliwej, naczynkowej, czy z trądzikiem różowatym. Co więcej, kwasy PHA mogą być stosowane nawet latem, bo nie powodują silnego uwrażliwienia na działanie promieni słonecznych. Pomagają też odbudować warstwę hydrolipidową i poprawiają jej nawilżenie. (2)

    Jak działają poszczególne kwasy w kosmetykach?

  • Salicylowy Najpopularniejszy kwas BHA i jeden z najskuteczniejszych składników w leczeniu zmian trądzikowych. Zmniejsza wydzielanie sebum, wnika w pory i dogłębnie je oczyszcza, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników. Działa również antybakteryjnie i minimalizuje zaczerwienienia oraz obrzęk wokół krostek. Co ciekawe, kwas salicylowy jest to związek pokrewny z aspiryną, czyli kwasem acetylosalicylowym i podobnie jak ten popularny składnik wykazuje działanie przeciwzapalne.
  • Migdałowy Częsty składnik kremów, serum do twarzy i toników, głównie przeznaczonych d;a skóry trądzikowej. Nie działa jednak zbyt agresywnie, więc mogą go stosować posiadaczki delikatniejszej cery. Kwas migdałowy lekko złuszcza, co sprzyja odnowie i poprawie tekstury skóry. Skutecznie ją wygładza i poprawia jej koloryt ze względu na właściwości rozjaśniające. Poprawia także syntezę kolagenu, dzięki czemu zwiększa też jej elastyczność.
  • Bursztynowy, czyli inaczej sukcynowy to znany biostymulator. Pobudza syntezę białek, co przyczynia się do wzrostu i regeneracji tkanek. Można go stosować na skórę w formie preparatów do mezoterapii, co pozwala na delikatne złuszczanie martwego naskórka, poprawiając promienność cery. Zwiększa nawilżenie, elastyczność, poprawia koloryt i zmniejsza widoczność zmarszczek. (3)
  • Traneksamowy zyskał dużą popularność w dermatologii i kosmetologii ze względu na właściwości rozjaśniające. Używa się go m.in. przy zabiegach niwelujących przebarwienia. Ogranicza on aktywność tyrozynazy, czyli enzymu kluczowego w produkcji melaniny. Jednocześnie wspiera funkcje bariery skórnej, co przyczynia się do lepszej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. (3)
  • Glikolowy Jeden z najpopularniejszych alfa-hydroksykwasów (AHA) wykorzystywanych w pielęgnacji skóry. To częsty składnik serum, czy żeli do mycia twarzy, przeznaczonych do cery mieszanej, tłustej, ze skłonnością do trądziku. Odblokowuje pory i ogranicza pracę gruczołów łojowych. Złuszcza martwy naskórek, działa wygładzająco, nawilżająco i wyrównuje koloryt.
  • Mlekowy Peelingi chemiczne z jego dodatkiem skutecznie usuwają martwy naskórek, ale jednocześnie nie powodują nadmiernego złuszczania. Ten składnik pomaga poprawić koloryt oraz teksturę skóry. Działa łagodniej niż inne AHA, dlatego jest odpowiedni osób z wrażliwą cerą, a na dodatek wykazuje też działanie przeciwzapalne. Poprawia też nawilżenie, elastyczność i jędrność, więc to dobry wybór w profilaktyce ani-ageing.
  • Szikimowy Jest pozyskiwany z anyżu gwiaździstego (Shikimi - stąd jego nazwa). Skutecznie złuszcza naskórek, ale jednocześnie nie powoduje podrażnień. Działa też antybakteryjnie, więc świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Kwas szikimowy mogą jednak stosować także osoby o suchej i wrażliwej cerze. Hamuje też aktywność tyrozynazy, czyli enzymu biorącego udział w produkcji melaniny. Tym samym zmniejsza widoczność plam pigmentacyjnych i wyrównuje koloryt.
  • Laktobionowy Jest pochodną kwasu glukonowego i częsty składnik kremów nawilżających. Należy do tzw. humektantów, więc doskonale absorbuje wilgoć i zatrzymuje ją w skórze. Z tego powodu jest częstym składnikiem kremów przeznaczonych do suchej, odwodnionej cery, a także maseczek, poprawiających jej kondycję. Kwas laktobionowy należy również do antyoksydantów. dzięki czemu pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników a tym samym przeciwdziała jej starzeniu.

    Jak stosować kosmetyki z kwasami?

    Tak naprawdę tylko kwas hialuronowy nie wymaga specjalnego wdrażania do pielęgnacji, ale nie należy on do składników złuszczających. W przypadku m.in. AHA i BHA warto trzymać się konkretnych wskazówek.

Delikatne wprowadzenie Ponieważ większość kwasów ma działanie złuszczające, lepiej kontrolować reakcję skóry. Warto więc zacząć od produktów zawierających max. 5% stężenie konkretnego kwasu i stosować go najpierw 1-2 razy w tygodniu. Kiedy skóra się przyzwyczai, wówczas można zwiększyć częstotliwość.
Odpowiednia pora Tego typu kosmetyki najlepiej aplikować wieczorem, ponieważ mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Działa to również korzystnie, bo w nocy skóra regeneruje się, a kwasy wspomagają ten proces.
Ważna ochrona Ponieważ większość kwasów osłabia barierę ochronną skóry, trzeba pamiętać, aby dodatkowo stosować ochronę przeciwsłoneczną. Chociaż kurację najczęściej zaleca się jesienią, to nie znaczy, że promieniowanie UV jest już nieaktywne. UVA działa nawet w pochmurne dni, dlatego aby nie nabawić się nowych przebarwień i zmarszczek pamietajmy o stosowaniu kremów z wysokim filtrem.

Z czym lepiej nie łączyć kwasów?

Ponieważ większość z nich ma działanie łuszczące i lekko drażniące, przede wszystkim lepiej nie łączyć ich z substancjami o podobnym działaniu. Przy stosowaniu kwasów należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na to, co dzieje się ze skórą. Gdy zauważymy pierwsze oznaki podrażnienia najlepiej odstawić produkt na kilka dni. Dlatego:

  • Uwaga na retinol
    To jeden z najskuteczniejszych środków, ale należy go wprowadzać uważnie, podobnie jak kwasy. Stosowanie ich na raz może podziałać drażniąco. Co ciekawe, podobne działanie powoduje połączenie AHA lub BHA z niacynamidem, bo ten miks tworzy kwas nikotynowy, który podrażnia skórę.
  • Ostrożnie z witaminą C
    Ten składnik słynie m.in. z właściwości antyoksydacyjnych i rozświetlających skórę. Ale to przecież też kwas - askorbinowy. W połączeniu z innymi może powodować zaczerwienienia i podrażnienia, zwłaszcza przy wrażliwej cerze. Jeśli pragniemy jednak silnie rozświetlającej kuracji, możemy rozdzielić stosowanie danych składników. Np. krem do twarzy z kwasem glikolowym wieczorem, a serum z witaminą C rano.
  • Peptydy na cenzurowanym
    Te składniki często królują w kremach ze względu na swoje odmładzające, czy wzmacniające właściwości. Jednak w połączeniu z AHA, lub BHA po prostu tracą swoją skuteczność. Warto więc sięgnąć po serum, czy krem z peptydami po zakończeniu kwasowej kuracji.

    Bibliografia

  1. mgr inż. Anna Ratz "Hydroksykwasy w kosmetyce", https://biotechnologia.pl/kosmetologia/hydroksykwasy-w-kosmetyce,10854
  2. mgr biotechnologii Barbara Kwiatkowska "Kwasy hydroksylowe AHA, BHA, PHA" - https://www.biochemiaurody.com/vademekum/acids.html
  3. Mgr Kaja Rapińczyk "Czas na nową skórę" - magazyn "Med&Beauty" nr. 4/2024
  4. Mgr farm. Ewelina Drelich - Kwas mlekowy - jakie posiada właściwości i zastosowanie? https://www.nowafarmacja.pl/blog/kwas-mlekowy-jakie-posiada-wlasciwosci-i-zastosowanie
  5. Jak łączyć składniki aktywne kosmetyków? https://drambroziak.com/jak-laczyc-skladniki-aktywne-kosmetykow/?srsltid=AfmBOopsZvWIN52Dc-mJYrEpRnyEyZfA_t6-z4y8l5VP_vbkUEETBXU1
  6. dr n. chem. Joanna Orzeł - Kwas azelainowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. Czy pomoże na przebarwienia i trądzik? - https://www.doz.pl/czytelnia/a16477-Kwas_azelainowy__charakterystyka_wlasciwosci_i_zastosowanie._Czy_pomoze_na_przebarwienia_i_tradzik