Naturalne olejki kosmetyczne - hit w pielęgnacji skóry

10.01.2025

Naturalne olejki kosmetyczne - hit w pielęgnacji skóry

Ponieważ w codziennej trosce o skórę liczy się też nutka przyjemności, stosowanie olejków stało się niezwykle popularne. Odpowiednio dobrane naturalne oleje skutecznie poprawiają wygląd skóry. Wiele z nich można stosować do masażu twarzy, inne także do pielęgnacji ciała i włosów. Na jakie które z nich warto zwrócić uwagę? Olejki kosmetyczne zostały już dawno docenione za swoje właściwości w świecie urody. Aby jednak skutecznie spełniały swoje zadanie, warto dopasowywać je indywidualnie do potrzeb cery, tak samo jak krem, czy serum. Dobrze dobrany olejek kosmetyczny może stać się świetnym dopełnieniem codziennej pielęgnacji.

Jak wybrać olejek kosmetyczny do rodzaju skóry?

Oleje są to płynne tłuszcze, które pozyskuje się z roślin. Można je wytwarzać zarówno z pestek, jak i nasion, czy owoców. Olejki roślinne są bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega-3 i omega-6, które chronią skórę przed utratą wilgoci. Są więc niezwykle cenione w kosmetyce, bo pomagają utrzymać równowagę skóry i regulują jej naturalne procesy. Mają też właściwości natłuszczające, ochronne i pomagają utrzymać jej właściwe nawilżenie, przez co są zaliczane do emolientów. Przy wyborze produktu dla siebie warto zwrócić uwagę na typ olejku. Wśród nich wyróżniamy:

  • Olejki schnące Jest w nich jest około 50 proc. kwasów omega-3 i 6. Produkty z tej grupy nie pozostawiają na powierzchni twarzy, czy ciała tłustej warstwy, tylko szybko się wchłaniają. Po ich użyciu skóra nie klei się i jest matowa. Olejek schnący daje poczucie lekkiego nawilżenia, otulenia i jednocześnie nie zapycha porów (jest niekomedogenny). Można je więc stosować przy skórze tłustej, ze skłonnością do zaskórników, czy wyprysków. Należą do nich m.in.: olejek z pestek winogron, konopny, z dzikiej róży, czarnuszki, jojoba, rokitnikowy, lniany, lub nasion wiesiołka.
  • Olejki półschnące Nieco bardziej tłuste od "schnących", ale jednocześnie niezbyt lepkie. Dobry wybór dla cery normalnej, której zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz lepszą regenerację. Wśród nich jest m.in. olejek arganowy, z krokosza barwierskiego, z orzechów arachidowych, morelowy, czy z opuncji figowej.
  • Olejki nieschnące Najbardziej tłuste spośród olejków, natychmiast przynoszą ulgę zwłaszcza suchej, lub podrażnionej skórze. Są też dobre dla cery dojrzałej, która z wiekiem traci wilgoć i bywa ściągnięta. Olejki nieschnące pozostawiają na skórze tłustą warstewkę, dzięki czemu staje się ona natychmiast nawilżona i wyraźnie gładsza. Nie powinno się ich stosować przy cerze trądzikowej, bo produkt tego typu może zapychać pory. Warto je za to stosować jako olejki do ciała, zwłaszcza zimą, gdy ogrzewanie przyspiesza wysuszanie skóry. Tworzy na jej powierzchni lekki film, który zapobiega utracie wody. Działa też silnie odżywczo, więc jest dobry na szorstkie partie: kolana i łokcie. Do tej grupy należą m.in. olejki wywarzane z orzechów makadamia, migdałów, awokado czy pestek dyni.

    Które kosmetyczne oleje warto włączyć do pielęgnacji?

  • Olejek z opuncji figowej Tłoczony z nasion owoców opuncji figowej, czyli rodzaju kaktusa rosnącego m.in. w Maroku. Nierzadko jest nazywany "naturalnym botoksem". Zawiera m.in. witaminę E, fitoestrole, dzięki którym napina skórę i chroni ją przed wolnymi rodnikami. które przyspieszają starzenie się skóry. Intensywnie nawilża i wygładza skórę oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Dodatkowo poprawia koloryt cery, więc jest polecany przy przebarwieniach. Rozjaśnia ją i przywraca naturalny blask.
  • Olej arganowy Nazywany "płynnym złotem". Jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe. Głęboko nawilża i chroni przed utratą wilgoci. Olejek arganowy ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i jest bardzo popularny w kosmetyce. Można go stosować zarówno na twarz, ciało, jak i włosy. Świetnie odżywia, pomaga zniwelować suchość a w przypadku pasm, nawilża i wygładza ich powierzchnię. Olej arganowy można stosować jako maskę przed myciem, czy serum na łamliwe końcówki.
  • Olej z pestek winogron Nierafinowany, czyli tłoczony na zimno ma szczególne zasługi w pielęgnacji skóry i włosów. Działa łagodząco na skórę głowy, zapobiega łupieżowi oraz przetłuszczaniu. Ułatwia też rozczesywanie włosów i dodaje im blasku. Stosowany na twarz zapobiega powstawaniu zmarszczek, bo stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Doskonale nawilża i nie powoduje powstawania zaskórników.
  • Olej jojoba Jeden z najbardziej uniwersalnych olejków, który można stosować niemal do każdego typu skóry. Tłoczony na zimno olej jojoba ma właściwości przeciwzapalne, reguluje sebum i jest niekomedogenny, więc można go stosować przy cerze tłustej i trądzikowej. Poprawia też elastyczność i jej nawilżenie, więc służy dojrzałej skórze. Potrafi też łagodzić stany zapalne towarzyszące m.in. łuszczycy, czy AZS. Ujędrnia ciało i działa antycellulitowo, a stosowany na włosy wzmacnia je, przywraca blask, wygładza i ułatwia rozczesywanie.
  • Olej z awokado Przede wszystkim zawiera on sporo kwasu oleinowego (omega-9), dzięki czemu zapewnia głębokie nawilżenie skóry. Jest więc idealnym wyborem dla suchej, mocno odwodnionej cery. Sprawdza się także w profilaktyce anty-ageing, bo ze względu na zawartość witaminy E i A neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Poprawia też elastyczność skóry, łagodzi stany zapalne. Warto go też stosować na włosy, bo zapobiega rozdwajaniu się końcówek, nabłyszcza pasma i przywraca im potrzebne nawilżenie.
  • Olej ze słodkich migdałów Otrzymuje się go dzięki wyciskaniu na zimno nasion drzewa migdałowego. W składzie ma m.in. sole mineralne, witaminy A, E, D i z grupy B. Olejek migdałowy poprawia elastyczność skóry i chroni ją przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu świetnie sprawdza się w profilaktyce anti-ageing. Regeneruje też suchą skórę, a stosowany na ciało zapobiega powstawaniu rozstępów.
  • Olej z orzechów makadamia Zawiera wysokie stężenie kwasu oleinowy i palmitooleinowego oraz witaminy A i E, które wspomagają regenerację skóry. Sprawdzi się więc przy suchej, dojrzałej i wrażliwej cerze. Wchłania się szybko, nie pozostawiając tłustego filmu, więc można go stosować także przy cerze ze skłonnością do trądziku. Olej makadamia jest doskonały do suchych i zniszczonych włosów, bo scala rozdwojone końcówki i chroni pasma przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Można go też stosować na m.in. na suche skórki wokół paznokci.
  • Olej z nasion wiesiołka Bardzo dobry wybór dla skóry suchej i podrażnionej. Zawiera kwasy tłuszczowe, pomocne przy odbudowie warstwy lipidowej skóry oraz gamma-linolenowy (GLA) o działaniu przeciwzapalnym. Może być więc pomocny przy egzemie, czy łuszczycy. Jednocześnie poprawia też elastyczność skóry, więc jest polecany dla dojrzalej cery. W przypadku włosów działa wzmacniająco i zapobiega ich wypadaniu.
  • Olej z pestek malin Ten zimnotłoczony olejek jest silnym antyoksydantem, neutralizującym wolne rodniki. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy (Omega-6) oraz kwas alfa-linolenowy (Omega-3) oraz witaminy A i E. Dzięki temu skutecznie nawilża skórę, natłuszcza ją, a chronie przed przesuszeniem oraz działa odmładzająco. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu się skóry. Ma też działanie przeciwzapalne i reguluje wydzielanie sebum, więc może być stosowany przy skórze tłustej i trądzikowej.
  • Olej z czarnuszki Jest znany również jako olej z nasion czarnuszki siewnej. Zawiera tzw. tymochinon, czyli składnik o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Pomaga przy problemach ze skórą, takich jak trądzik, egzema, czy łuszczyca. Reguluje produkcję łoju, dzięki czemu zmniejsza ilość zaskórników. Dodatkowo nawilża i pomaga odbudować barierę lipidową skóry. Można go stosować przy cerze suchej, a także dojrzałej, bo dzięki zawartości witaminy E działa przeciwzmarszczkowo.

Jak stosować olejki kosmetyczne?

Dobrze wybrany olejek to podstawa, ale warto pamiętać, że nie powinien on zastąpić nam wszystkich kosmetyków. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który paradoksalnie może skutkować dużym przesuszeniem skóry. Olejki najlepiej stosować wieczorem na dobrze oczyszczoną skórę, przemytą tonikiem lub hydrolatem. Dzięki temu lepiej się rozprowadza na skórze, szybciej wchłania i jest mniej lepki. Na twarz wystarczy użyć 1-3 krople olejku i nie przesadzać z jego ilością, żeby nie przetłuścić skóry. Najpierw kosmetyk trzeba lekko rozgrzać w dłoniach, a potem opuszkami palców nałożyć na twarz. Ten etap warto połączyć z delikatnym masażem, bo ten rytuał pobudza krążenie krwi, dzięki czemu kosmetyk lepiej się wchłania i działa skuteczniej. Olejek może z powodzeniem zastąpić serum. Po jego nałożeniu warto dodatkowo zastosować krem na noc. Jeśli mamy mniej czasu, można też kilka kropli dodać do ulubionego kremu. Przy stosowaniu olejów na ciało trzymamy się tych samych zasad. Dobrze jest nakładać je na jeszcze lekko zwilżoną skórę i dodatkowo połączyć z masażem. W tym przypadku zawsze kierujemy się od kostek w górę. Taki rytuał pomaga ujędrnić skórę, zmniejsza widoczność rozstępów i cellulitu. Jak przechowywać naturalne oleje kosmetyczne? By olejki służyły nam jak najlepiej, warto przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Najlepiej więc trzymać je ciemnym, suchym miejscu, w temperaturze pokojowej z dala od światła i nadmiernego ciepła. Warto szczelnie zakręcać produkt, bo inaczej szybciej traci swoje właściwości. Najlepiej też wybierać te, które są opakowane w szklane, ciemne buteleczki. Takie olejki dłużej zachowują dobrą jakość.

Bibliografia:

  1. mgr farm. Karolina Kochańska "Oleje do twarzy – jak je stosować?" -https://gemini.pl/poradnik/uroda/oleje-do-twarzy-jak-je-stosowac/?srsltid=AfmBOoognoqSfwod5IHIv1w3B_BGBIeN4DoczW-b9Ej86gZhzr60KdlV
  2. Olej do twarzy - kiedy warto stosować naturalne olejki do twarzy i jak wybrać odpowiedni dla siebie? https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/olej-do-twarzy-kiedy-warto-stosowac-naturalne-olejki-do-twarzy-i-jak-wybrac-odpowiedni-dla-siebie,1605006673.html
  3. mgr farm. Piotr Gmachowski - Olej z wiesiołka – właściwości, zastosowanie, dawkowanie
  4. Malwina Bursztynowicz - Działanie i właściwości oleju z pestek malin – naturalnego filtru przeciwsłonecznego - https://www.wapteka.pl/blog/artykul/dzialanie-i-wlasciwosci-oleju-z-pestek-malin-naturalnego-filtru-przeciwslonecznego
  5. dr n. biol. Ewelina Sochacka - Jak wybrać najlepsze oleje do twarzy? - https://www.doz.pl/czytelnia/a17701-Jak_wybrac_najlepsze_oleje_do_twarzy