Rutyna pielęgnacyjna cery naczynkowej

21.11.2024

Rutyna pielęgnacyjna cery naczynkowej

Zaczyna się od skłonności do czasowego, intensywnego rumienia na twarzy. Z czasem zaczerwienienie się utrwala, a skórę zaczynają „zdobić” czerwone teleangiektazje, zwane też poszerzonymi naczynkami lub potocznie - pajączkami. Co możesz zrobić, żeby poprawić wygląd cery i zapobiec pogłębianiu się problemu? Mamy dla Ciebie propozycję rutyny pielęgnacyjnej dla cery naczynkowej.

Cera naczynkowa - czynniki sprzyjające teleangiektazjom

Policzki, nos, broda, dekolt - to obszary ciała, na których najczęściej widoczne są poszerzone naczynka krwionośne (1). Skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna, a jeśli chodzi o twarz - zawsze odsłonięta, dlatego oddziałują na nią różne czynniki z otoczenia (2). Co jednak czyni niektóre osoby bardziej podatnymi na zaczerwienienia i teleangiektazje?

Powodem może być rodzinna skłonność oraz posiadanie skóry, która jest wrażliwa, sucha, cienka, jasna i podatna na oparzenia słoneczne. Płeć również ma znacznie, ponieważ cera naczynkowa występuje częściej u kobiet, zwłaszcza w wieku 30-50 lat (3). Zwiększone ryzyko dotyczy kobiet ciężarnych, w okolicach menopauzy i borykających się z problemami hormonalnymi, a także osób obarczonych niektórymi chorobami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia trawienne czy niewydolność wątroby. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest przyjmowanie leków poszerzających naczynia krwionośne (1).

Cera naczynkowa reaguje gwałtownie na pobudzenie emocjonalne, dlatego rumieniowi i pajączkom sprzyja silny stres, pojawiający się na przykład podczas wystąpień publicznych albo sytuacji konfliktowych. Ten rodzaj cery nie toleruje gorąca, dlatego wszelkie kąpiele w parującej wodzie, opalanie się i korzystanie z sauny kończą się pogorszeniem jej stanu. Do przegrzania dochodzi także podczas intensywnych treningów, dlatego rozsądniej jest wybrać aktywność fizyczną w umiarkowanym tempie i w razie potrzeby robić sobie przerwy. Organizm rozgrzewa się również po alkoholu i ostro przyprawionych, gorących daniach, które nie powinny zbyt często gościć w Twoim menu (1,2). Skóra naczynkowa źle znosi niestety nie tylko upały. Zimą szkodzi jej mróz i wiatr, dlatego wymaga zabezpieczenia kremem ochronnym o bogatej formule.

Chociaż nie wszystkie czynniki sprzyjające poszerzonym naczynkom da się wyeliminować, to niektóre z nich jak najbardziej można ograniczyć. Warto wprowadzić drobne zmiany w stylu życia już od pierwszych objawów, które świadczą o osłabieniu naczynek krwionośnych - po to, aby jak najrzadziej doprowadzać do stanu zaczerwienienia skóry. Istotnym działaniem profilaktycznym jest ponadto sięganie po kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o cerze naczynkowej. Powinny mieć właściwości wzmacniające, regenerujące i nawilżające, aby dzień po dniu skóra wyglądała na zdrowszą.

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej

Skóra z poszerzonymi naczynkami to problem, z którym boryka się coraz więcej kobiet. Dlatego powstała linia kosmetyków Lirene Cera Naczynkowa - ich starannie opracowane formuły przynoszą skórze ukojenie i sprawiają, że zaczerwienienia są mniej widoczne. Umożliwia to przede wszystkim kombinacja maceratu z arniki oraz hydrolatu z kocanki, która znalazła się w każdym z produktów. Oprócz tego poszczególne receptury zawierają inne składniki o dobroczynnym działaniu na stan cery.

Poranne oczyszczanie

O poranku skóra nie wymaga intensywnego oczyszczania, dlatego wystarczy ją przetrzeć tonikiem lub płynem micelarnym. W tym celu świetnie sprawdzi się Płyn micelarny 3w1 o działaniu tonizującym skórę. Zawiera betainę o właściwościach łagodzących, kojących podrażnienia i chroniących skórę. Optymalnie nawilża, przeciwdziałając uczuciu suchości i ściągnięcia. Możesz po niego sięgnąć także wieczorem, ponieważ świetnie radzi sobie z usuwanim makijażu.

Skuteczny krem wzmacniający

W ciągu dnia skóra powinna wyglądać i „czuć się” dobrze, dlatego wymaga aplikacji kremu o właściwościach łagodzących, silnie nawilżających i oczywiście redukujących objawy cery naczynkowej. W naszej linii znalazły się aż cztery kremy, aby łatwiej było Ci wybrać formułę spełniającą Twoje oczekiwania.

Nawilżający krem redukujący zaczerwienienia podobnie, jak wszystkie inne kremy z tej linii zawiera w składzie opatentowany kompleks tioproliny oraz kwasu rozmarynowego, który zmniejsza widoczność naczynek i przywraca grubość naskórka. Filtry SPF 20 chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Systematyczne stosowanie go poprawia nawilżenie skóry, łagodzi nadwrażliwość, redukuje rumień oraz nawilża skórę.

W sytuacjach, gdy chcesz ładnie ujednolicić cerę, sprawdzi się Wyrównujący koloryt krem redukujący zaczerwienienia. Kosmetyk zapewnia intensywne działanie kojące, redukujące rumień, nawilżające i maskujące. Umożliwiają to kompleks tioproliny i kwasu rozmarynowego oraz zielony pigment optycznie niwelujący zaczerwienienia.

Oczyszczanie wieczorne

Jeśli na co dzień lubisz robić sobie makijaż, wówczas koniecznie zaopatrz się w skuteczny, ale jednocześnie delikatny dla skóry preparat, który pomoże Ci go usunąć. Nie powinien jej wysuszać i podrażniać, bo wówczas zaczerwienienia byłyby jeszcze bardziej intensywne.

Mleczko do demakijażu 3w1 ma kremową konsystencję i zapewnia dokładne usunięcie makijażu, nawet wodoodpornego. Jego formuła zmniejsza widoczność zaczerwienień, a obecna w niej żurawina działa łagodząco, koi podrażnienia i chroni skórę.

Nocna regeneracja

Po wieczornym oczyszczaniu czas na krem - na noc świetnie sprawdzi się Regenerujący krem kojący zaczerwienienia. Jego receptura zauważalnie redukuje rozszerzone naczynka i tworzy tarczę chroniąca skórę przed mikrouszkodzeniami. Formuła kryje w sobie także wyciszającą melatoninę, która regeneruje mikrouszkodzenia podczas nocnego wypoczynku i łagodzi objawy nadwrażliwości.

Dobry krem do cery naczynkowej może mieć również działanie odmładzające. Nasz Przeciwzmarszczkowy krem redukujący zaczerwienienia zawiera resweratrol - silny antyoksydant obecny w czerwonym winie, który pobudza regenerację i poprawia elastyczność oraz jędrność skóry, przez co skutecznie redukuje liczbę zmarszczek. Krem nadaje się do stosowania na dzień lub na noc.

Dbając o dobrą kondycję i komfort cery naczyniowej pamiętaj, że niektóre kosmetyki mogą jej nie służyć ze względu na zawartość substancji drażniących. Jeśli jakiś produkt wywoła u Ciebie pieczenie, zaczerwienienie czy uczucie ściągnięcia, najlepiej natychmiast go odstaw. Unikaj również peelingów mechanicznych oraz kosmetyków zawierających kwasy czy alkohol etylowy. Obserwuj swoją skórę pod kątem reakcji na poszczególne czynniki, aktywności czy zmiany w diecie, bo w ten sposób najłatwiej będziesz mogła stwierdzić co jej nie służy i zapobiec pogłębianiu się objawów.

Bibliografia:

  1. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O. Problemy cery naczyniowej - charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna 2019, 4(8), s. 427-432.
  2. Janda K., Lach O. Cera naczyniowa - przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2014 ,1 (38), s. 48-54.
  3. Rosacea https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rosacea/symptoms-causes/syc-20353815, data dostępu: 16.08.2024.