Cellulit jest problemem wielu kobiet. Nieestetyczna „pomarańczowa skórka” i grudki na udach i pośladkach to trudna do usunięcia przypadłość. Cellulitowi można jednak zapobiec albo zatrzymać jego rozwój na wczesnym etapie.
Czym jest cellulit i jakie są jego stadia?
Cellulit tłuszczowy nazywany jest lipodystrofią typu kobiecego i ma różne stopnie zaawansowania. Lipodystrofia oznacza nieprawidłowy rozrost adipocytów – komórek tkanki tłuszczowej, co powoduje powstawanie w skórze zagłębień przypominających skórkę pomarańczy. Wyróżnia się również cellulit wodny, który spowodowany jest gromadzeniem się wody w tkance podskórnej. Cellulit rozwija się stopniowo i ma aż cztery stadia – od ledwie zauważalnych nierówności do wyraźnie widocznych i wyczuwalnych grudek. Ta stopniowalność oznacza również, że istnieje szansa spowolnienia jego rozwoju dzięki odpowiednim zabiegom i dobrze dobranej pielęgnacji.
Poznaj przyczyny powstawania cellulitu
Cellulit może pojawiać się na skórze z wielu powodów. Jednym z nich są wahania wagi, po których skóra staje się bardziej wiotka, jej elastyczność zmniejsza się, co powoduje zmiany w obrębie tkanki łącznej skóry. Niezdrowy tryb życia: brak aktywności fizycznej, nieprzemyślana dieta, jedzenie o późnych i nieregularnych porach i związany z tym słabszy metabolizm – wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Głównym czynnikiem wpływającym na pojawianie się cellulitu są jednak zaburzenia hormonalne. W przypadku zwiększonej ilości estrogenów we krwi przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych zwiększa się, co wywołuje obrzęki spowodowane gromadzeniem się limfy w tkankach podskórnych i w rezultacie generuje powstawanie cellulitu na udach. Zwiększony poziom progesteronu wpływa z kolei na elastyczność włókien kolagenowych – obniża ją, co wpływa na stan i sprężystość skóry. Cellulit spowodowany wahaniami poziomu hormonów pojawia się zwykle w okresie ciąży, a także w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej. Cellulit może pojawiać się również w wyniku predyspozycji genetycznych – nie tyle do powstawania cellulitu, ile do czynników sprzyjających jego występowaniu, takich jak wiotka struktura tkanek skóry, słabe naczynka czy wrodzona skłonność do obrzęków limfatycznych.
Rodzaje cellulitu
Pomarańczowa skórka może występować w kilku rodzajach. Wyróżniamy cellulit miękki, cellulit twardy oraz cellulit obrzękowy – wodny. Cellulit twardy uznawany jest za pierwszą fazę powstawania pomarańczowej skórki i widoczny jest u młodych kobiet podczas uciskania fragmentów skóry na udach. Na tym etapie rozwoju możliwe jest jego zahamowanie poprzez odpowiednie zabiegi i pielęgnację. Kremy antycellulitowe, poprawiają mikrokrążenie, ułatwiając termogenezę, czyli spalanie tłuszczu, dzięki czemu adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, ulegają przekształceniu, a cellulit zmniejsza się. Cellulit miękki pojawia się na udach zwykle po 40. roku życia, spowodowany zwiększoną wiotkością skóry oraz brakiem aktywności fizycznej. Cellulit wodny pojawia się w wyniku zaburzeń przepływu limfy w tkankach podskórnych spowodowanych gromadzeniem się wody w organizmie. Na gromadzenie wody w tkankach wpływ ma siedzący tryb życia, niezdrowe jedzenie z dużą ilością soli, częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, nieodpowiednie nawodnienie organizmu oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Na zmniejszenie tych rodzajów cellulitu wpłynąć możemy wprowadzeniem codziennej aktywności fizycznej oraz zabiegami, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Ćwiczenia mięśni ud, a także masaże za pomocą ostrych gąbek i specjalnej szczotki do masażu na sucho pobudzających krążenie krwi i limfy, co ma wpływ na redukcję cellulitu. Także masaże chińskimi bańkami przynoszą świetne efekty w samodzielnej walce z cellulitem. Zestaw antycellulitowy – olejek antycellulitowy do masażu + bańka chińska Lirene to zestaw umożliwiający wykonywanie ujędrniającego masażu skóry ud, mającego na celu napięcie skóry, pobudzenie mikrokrążenia oraz wyszczuplanie ud. Przydatny będzie również zestaw Lirene ze szczotką. Na cellulit świetnie działają kosmetyki z kofeiną i piperyną, które znajdziesz w ofercie Lirene oraz zestaw ze szczotką do masażu na sucho. Kilka tygodni sumiennego stosowania kremów lub olejków i regularnego wykonywania ćwiczeń w widoczny sposób poprawi stan skóry oraz zmniejszy objętość ud dzięki spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej tworzącej cellulit.
4 stadia rozwoju cellulitu – jak skutecznie pozbyć się pomarańczowej skórki?
Podstawowa zasada w walce z cellulitem to kompleksowa i regularna pielęgnacja skóry. Najlepiej robić to, gdy nie mamy jeszcze problemu z zaawansowanym cellulitem. Gdy cellulit jest widoczny, trzeba przede wszystkim zadbać o elastyczność skóry. Należy pamiętać o regularnym złuszczaniu i nawilżaniu. Na guzki i zgrubienia można zastosować specjalne kremy, żele, bandaże rozgrzewające, bańkę chińską albo masaż. Na rynku jest dostępnych mnóstwo fantastycznych kosmetyków bogatych w składniki aktywne, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, usuwanie produktów przemiany materii, regulują mikrokrążenie. I tutaj jeszcze raz wymienię słowo-klucz: WSPOMAGAJĄ. Nie łudźmy się, że pozbędziemy się problemu w kilka tygodni tylko przy pomocy kremu. Trzeba działać kompleksowo! Ważna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Jeśli chodzi o odżywianie, najłatwiej zapamiętać sobie jedną zasadę: jak najmniej przetwarzanych produktów. Co to znaczy? Staraj się jeść zdrowo i unikajmy żywności przetworzonej, zawierającej dużą ilość soli i konserwantów. Pij wodę, ogranicz kawę, unikaj alkoholu. Pomoże również ograniczenie soli. Gdy pojawia się najbardziej zaawansowany cellulit, warto zbadać natomiast poziom estrogenów. Jeśli zaś mowa o aktywności, próbuj wszystkiego! Każdy sport jest dobry. Zamiast stać w korkach w drodze do pracy, wsiądź czasem na rower. Zamiast na kawę, weź przyjaciółkę na zumbę, zamiast na shopping, umów się na jogging. Do tego pomyśl o treningu funkcjonalnym, gdzie pojawi się sporo ćwiczeń na uda i pośladki. To propozycja nie tylko dla osób z nadwagą – sport poprawia krążenie, a przyczyny cellulitu to między innymi właśnie zaburzenia krążenia. Wpływ na powstawanie cellulitu ma również napięcie mięśni, a sport wzmocni je wyśmienicie.
Wystarczy ćwiczyć kilka minut dziennie.
Warto pozbyć się nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej, ale można zadziałać także od zewnątrz. Peeling najlepiej jest zrobić pod prysznicem, a po wyjściu z wanny kilka minut pomasować miejsca, gdzie zaznacza się obecność cellulitu, szczotką do masażu na sucho i wmasować w ciało żel albo pobawić się bańką chińską wykorzystując olejek. Raz na jakiś czas warto też owinąć się w bandaże termoaktywne - to też doskonała okazja do relaksu przy książce lub ulubionej muzyce. Pamiętajmy o tym, żeby dbać o siebie regularnie, przez cały rok, i robić to na wiele sposobów: dietą, treningami, zabiegami, kosmetykami. Dzięki temu nie tylko będziemy lepiej wyglądać, ale przede wszystkim LEPIEJ SIĘ CZUĆ!