Czy tak naprawdę to, jak i czym zmywamy skórę twarzy jest tak istotne dla jej kondycji? Dermatolodzy nie mają wątpliwości. Prawidłowe mycie twarzy to pierwszy, ale niezbędny, krok do pięknej skóry.
Najistotniejszym elementem każdej pielęgnacji skóry twarzy jest jej oczyszczanie. Proste? Tak, ale… nie zawsze jasne. By porządnie zmyć z naskórka resztki makijażu, zanieczyszczeń oraz toksyn i przy okazji nie zniszczyć bariery ochronnej skóry, należy wziąć pod uwagę swój rodzaj cery i styl życia. A potem umiejętnie dobrać kosmetyki do oczyszczania. Podpowiadamy, czym i jak najlepiej myć twarz.
Jak często myć twarz?
Minimum raz dziennie, wieczorem. Wtedy zmywamy ze skóry zanieczyszczenia z całego dnia: kurz, pot, kosmetyki do makijażu oraz toksyczne drobinki zanieczyszczeń i alergenów pochodzących ze smogu, których nie widzimy gołym okiem. To obowiązkowa czynność przed położeniem się spać, bez względu na stopień naszego zmęczenia, porę dnia (czy nocy) i porannej pobudki. Czy zawsze myć skórę twarzy rano? Tu trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli mamy cerę tłustą lub mieszaną, po wstaniu z łóżka trzeba zmyć nadmiar sebum. Przy skórze bardzo suchej, wrażliwej można pominąć poranne solidne oczyszczanie. Wystarczy odświeżyć cerę, przecierając ją dobrze dobranym płynem micelarnym lub tonikiem. Uwaga: zawsze trzeba umyć twarz po treningu: i tym w pomieszczeniu zamkniętym, i tym na świeżym powietrzu.
Czy myć twarz wodą?
W kwestii mycia twarzy wodą nie ma zgody, nawet wśród fachowców. Na pewno za pomocą wody i odpowiednio dobranego kosmetyku łatwiej oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń. Ale w przypadku cery suchej, wrażliwej można ją w ten sposób dodatkowo wysuszyć lub podrażnić. Jeśli jednak nie odczuwamy komfortu „czystej skóry” bez użycia wody, w przypadku cery suchej i wrażliwej szczególnie uważnie dobierzmy kosmetyki do mycia twarzy (patrz niżej) i te do późniejszej pielęgnacji, czyli takie, które odbudowują hydrolipidową warstwę ochronną lub łagodzą podrażnienia. Przeciętna kranówka to woda twarda (ma pH około 8–9,5, a skóra między 4,5–5,5), dlatego do mycia twarzy lepiej zastosować wodę przegotowaną, źródlaną lub mineralną. Jej temperatura powinna być letnia: ani gorąca, ani zimna. Kiedy jednak oczyszczamy twarz bez użycia wody (za pomocą mleczka lub płynu micelarnego), trzeba pamiętać, że nie wystarczy jeden (czy dwa) płatek kosmetyczny. Zmywamy skórę tyle razy i tyloma płatkami, aż ostatni nie będzie nosił żadnego śladu zanieczyszczenia.
Jakich składników szukać w preparatach do mycia twarzy?
Użycie zwykłego mydła do oczyszczania to najfatalniejszy pomysł z możliwych, nawet dla skóry skłonnej do wyprysków i przetłuszczającej się. Zastosowanie mydła w kostce powoduje nadmierne wysuszenie i podrażnienie cery, sprzyjając mikrouszkodzeniom i stanom zapalnym. Uszkodzenia ułatwiają bowiem bakteriom wniknięcie w głąb skóry, przez co powstają wypryski. Poszukując kosmetyków przeznaczonych do mycia skóry twarzy, wybierajmy takie, które zawierają składniki nawilżające lub łagodzące, bez względu na rodzaj cery. To m.in.:
łagodzący podrażnienia d-panthenol (znajdziemy go np. w Migdałowym kremowym żelu myjącym z D-Panthenolem Lirene),
nawilżająca gliceryna lub jej pochodne jak betaina czy wyciągi lub olejki roślinne (obecne np. Nawilżającym żelu do mycia z olejkiem z czarnej porzeczki Lirene).
Oczyszczanie przez złuszczanie
Każdemu rodzajowi skóry, a zwłaszcza cerze przetłuszczającej się, przyda się złuszczenie martwych komórek naskórka. Tak zadziała m.in. aktywny węgiel (ten składnik zawiera np. w Miętowy żel peelingujący z węglem z bambusaLirene. Wśród kosmetyków do mycia twarzy bez wody znajdziemy zarówno tradycyjne mleczka (np. Mleczko wzmacniające do cery naczynkowej, demakijaż twarzy i oczu czy Dermalne mleczko z olejkiem i kwasem hialuronowym] Lirene), jak i płyny micelarne (np. Oczyszczający krem micelarny do demakijażu twarzy i oczu Formuła Młodości czy Duo płyn micelarny z olejkiem rycynowym Lirene).
A może dwa w jednym?
Osobną kategorię stanowią kosmetyki łączące formułę płynu micelarnego z żelem do mycia twarzy (np. Physio-micelarny żel do oczyszczania twarzy z morską algą czy Nawilżający żel micelarny z witaminą E Bio Nawilżenie Lirene). Można je stosować do mycia twarzy z wodą lub bez. To dobre rozwiązanie dla tych z nas, które lubią wieczorem oczyścić twarz z użyciem wody, a rano tylko przetrzeć ją płatkiem z oczyszczającym preparatem. Wśród wyspecjalizowanych kosmetyków do mycia twarzy znajdziemy także produkty stworzone specjalnie do oczyszczania oczu: skutecznie zmywają makijaż, ale nie podrażniają wrażliwej okolicy (np. Dwufazowy płyn do demakijażu oczu Lirene).