Najlepsze filtry do twarzy i ciała – teraz, gdy chętnie korzystamy ze słonecznej pogody, wysokiej jakości preparat ochronny wobec promieni UV to podstawa! Dzięki systematycznemu sięganiu po kremy i balsamy unikniesz nie tylko podrażnień, lecz także zmniejszysz ryzyko bardzo poważnych powikłań związanych z ekspozycją na słońce. Poznaj kilka informacji o tym, czym są filtry mineralne i dlaczego warto po nie sięgać.
Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB – dlaczego musimy o niej pamiętać?
Słoneczna pogoda za oknem chyba u wszystkich powoduje uśmiech na twarzy i zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jednak musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry przed promieniowaniem UV. Nie tylko dlatego, że zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do bolesnych oparzeń objawiających się zaczerwienieniem, bąblami i intensywnym łuszczeniem się naskórka, lecz także ze względu na ryzyko czerniaka i przyspieszone starzenie się skóry. Zmarszczki, bruzdy, wiotczenie, przebarwienia – to typowe problemy dermatologiczne, z którymi borykają się miłośniczki i miłośnicy wylegiwania się na słońcu. Aby tego wszystkiego uniknąć, lepiej przed każdym wyjściem na słońce zaaplikować preparat z filtrami. Specjaliści rekomendują je każdemu, bez względu na karnację i wiek. Często jako wyjątek wskazywane są niemowlęta do 6. miesiąca życia, których skóra jest bardzo delikatna i nie powinny one przebywać bezpośrednio na słońcu wcale1. W wyjątkowych sytuacjach można sięgnąć po specjalistyczny preparat, na przykład krem z filtrem do twarzy dla dzieci, bezpieczny do stosowania przez maluchy w pierwszych miesiącach życia. Zalecane jest jednak przebywanie z maluszkami w cieniu, aby nie narażać skóry na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, którymi są promienie UV oraz wysokie temperatury.
Filtr mineralny do twarzy i ciała – czym się charakteryzuje?
Filtry przeciwsłoneczne, które znajdziemy w kremach, balsamach i emulsjach na słońce, dzielą się na organiczne (chemiczne) i fizyczne (mineralne). Filtry chemiczne są związkami organicznymi, których działanie polega na absorbowaniu promieniowania UV. Popularność zdobyły przede wszystkim dlatego, że są niewidoczne na skórze, jednak u niektórych osób mogą powodować podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne2.
Nieco inaczej działają filtry fizyczne, zwane też mineralnymi. Do tej grupy należą właściwie dwa związki: dwutlenek tytanu i tlenek cynku. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie pochłaniają one promieniowania UV, lecz tworzą na skórze cieniutką warstwę ochronną, która odbija je i rozprasza. Dawniej filtry te nie były lubiane, zwłaszcza przez panie, gdyż dawały efekt bielenia skóry i miały gęstą konsystencję, przez co ciężko było je rozprowadzić. Nauka wciąż jednak pędzi do przodu i stara się wyjść naprzeciw potrzebom konsumentów, dlatego producenci sięgnęli po nowe technologie umożliwiające mikronizację filtrów. Niepożądany efekt białej skóry jest więc nieco ograniczony, choć oczywiście zależy to od danego preparatu. Niewątpliwą zaletą filtrów mineralnych jest ich dobra tolerancja przez skórę, dlatego poleca się je nawet osobom obdarzonym cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień2.
Na rynku dostępne są również preparaty zawierające filtry mieszane: fizyczne i organiczne.
Podsumowując, główne zalety filtrów mineralnych, to:
- skuteczna ochrona skóry przed słońcem,
- bezpieczeństwo dla dorosłych i dzieci (dotyczy to preparatów przebadanych oraz stworzonych z myślą o najmłodszych),
- mniejsze ryzyko podrażnień i alergii w porównaniu z filtrami organicznymi,
- nowoczesne technologie, które ograniczają efekt bielenia skóry.
Filtry mineralne mogą być używane zarówno do twarzy, jak i ciała.
Filtry mineralne – jaki faktor wybrać?
Podczas dłuższego przebywania na słońcu skórę stopniowo pokrywa rumień. To naturalna reakcja i zarazem ostrzeżenie. O ile bowiem delikatny rumień zamienia się w ładną opaleniznę, to jeżeli przesadzimy z kąpielą słoneczną, skóra ulega poparzeniom. Rozsądniej jest więc unikać takich sytuacji. Pomagają nam w tym między innymi kosmetyki z odpowiednim faktorem.
Faktor, oznaczany na opakowaniach kosmetyków jako „SPF”, to wartość określająca stosunek czasu, po którym pojawi się rumień na skórze chronionej preparatem z filtrem, do czasu powstania rumienia na skórze, która nie jest zabezpieczona filtrem. Im więcej czasu planujemy spędzić na słońcu oraz im jaśniejszą i bardziej wrażliwą skórę mamy, tym faktor powinien być wyższy. Jeżeli planujesz przebywać na słońcu, wybierz krem z faktorem nie mniejszym niż 30. Często możemy spotkać się ze wskazówką, aby zaopatrzyć się w filtr mineralny SPF 50 do twarzy, gdyż to właśnie na twarzy najszybciej widać efekty działania promieni UV: przebarwienia, plamy, zmarszczki. Po taki kosmetyk dobrze jest sięgać nie tylko letnią porą, ale również w czasie zimy, gdyż promienie słoneczne odbijają się od śniegu i łatwo o poparzenia.
Chroni i pielęgnuje – idealny krem z filtrem mineralnym do twarzy
Krem z filtrem to kosmetyk, po który warto sięgać nie tylko podczas urlopu. Dłuższe spacery po mieście, grill na działce, wypad ze znajomymi nad jezioro, beztroskie popołudnie na balkonie lub tarasie – wszystkie te sytuacje wymagają ochrony. Jeżeli krem, po który sięgasz, dodatkowo zatroszczy się o kondycję Twojej skóry, po lecie nie będziesz musiała martwić się o suchość, łuszczenie się czy wiotczenie. Jaki produkt wybrać? Przekonaj się, jak skuteczna jest Naturalna emulsja ochronna do twarzy i ciała SPF 50 marki Lirene. Zawiera ona 100% filtrów mineralnych, a ponadto naturalne ekstrakty i oleje oraz naturalne substancje zapachowe. Ten wegański preparat odbija promienie UVA i UVB niczym lustro. Złota alga i olej konopny zapobiegają namnażaniu się wolnych rodników, co zabezpiecza skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Emulsja charakteryzuje się wysoką wodoodpornością, dlatego nadaje się do korzystania w trakcie kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie. Pamiętaj jednak, aby powtarzać aplikację co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Po emulsję mogą sięgać dorośli oraz dzieci powyżej 3 lat.
Ochrona przeciwsłoneczna dla niemowląt od 1. dnia życia
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci, które niedawno przyszły na świat, powinna spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jeśli szukasz czegoś dla swojej pociechy, dobrym wyborem będzie Naturalna emulsja ochronna Lirene do twarzy i ciała od 1. dnia życia SPF 50. Jej bazę w 90% stanowią naturalne składniki oraz 100% filtrów mineralnych, zaś skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone wieloetapowymi badaniami. Zalety emulsji docenią nie tylko najmłodsi, ale również osoby obdarzone skórą delikatną i wrażliwą. Emulsja jest produktem wegańskim i ekologicznym, nie zagraża rafom koralowym ani organizmom wodnym, a jej opakowanie nadaje się do recyklingu.
Oczywiście pamiętaj, że dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie słońca i upałów, dlatego przebywaj z nimi w cieniu. Sięganie po kremy z filtrem jest tylko jednym z filarów skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Przewiewna odzież, nakrycie głowy i nawadnianie organizmu również stanowią istotne elementy profilaktyki poparzeń, odwodnienia i udaru. Pamiętając o tym, możesz w pełni cieszyć się letnią aurą.
Piśmiennictwo:
- All about sunscreen. https://www.skincancer.org/skin-cancer-prevention/sun-protection/sunscreen/ Data dostępu: 13.07.2021.
- Bojanowicz H., Bartnikowska N. Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości. Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601.
- Simon S. Choose the Right Sunscreen. https://www.cancer.org/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html Data dostępu: 13.07.2020.