W jaki sposób wspomóc regenerację skóry po zimie?

15.02.2019

Zima to trudny czas dla cery. Nagłe zmiany temperatur czy suche powietrze w domach sprawiają, że skóra może mocno się przesuszyć. By przywrócić jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność, konieczne są odpowiednie rytuały pielęgnacyjne i zmiana pewnych nawyków. Warto sprawdzić, co robić, by zapewnić jej promienny wygląd na wiosnę. Po zimie skóra często wygląda na szarą, zmęczoną i nieodżywioną, co optycznie dodaje nam lat. Niestety trudno się temu dziwić, bo na ten stan wpływa pęd życia codziennego, przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach na zmianę z wystawianiem się na mróz. Do tego dochodzą zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, które skutecznie odbierają skórze blask. Gdy więc zauważymy, że cera ma nierównomierny koloryt, staje się matowa i poszarzała, nie warto tego lekceważyć. Aby zregenerować i rozświetlić skórę po zimie, przyda się odpowiednia pielęgnacja.

Dlaczego regeneracja skóry po zimie jest ważna?

Niskie temperatury, smog i suche powietrze to główne czynniki, które wpływają na stan skóry w chłodnych miesiącach. Nie bez znaczenia jest też uboga w minerały dieta. Zimą znacznie rzadziej sięgamy po świeże warzywa i owoce, a do tego pijemy mniej wody. To szybko odbija się na kondycji skóry, której bariera ochronna mocno się osłabia. W efekcie szybciej dochodzi do przesuszenia skóry. Jest też narażona na atak wolnych rodników, co przyspiesza jej starzenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zimie i dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin i minerałów. Tylko takie działanie sprawi, że szara cera odzyska zdrowy i promienny wygląd.

Jakie składniki kosmetyków przyspieszą regenerację skóry?

Aby na wiosnę cera wyglądała nieskazitelnie, potrzebuje najlepszego wsparcia, a takie dadzą jej kosmetyki o odpowiednim składzie. Wystarczy kilka tygodni, by zauważyć efekty. Regeneracja skóry po zimie powinna przede wszystkim obejmować łagodzenie podrażnień, ochronę antyoksydacyjną i nawilżanie.

Jakich składników zatem szukać w takich produktach?

Z pewnością ważny jest D-panthenol. Ten składnik łagodzi stany zapalne i podrażnienia wywoływane np. działaniem alergenów. Podobnie zadziała alantoina, która dodaje cerze miękkości. Dużą zaletą będzie też obecność prebiotyku, bo wzmacnia naturalne mechanizmy obronne. Połączenie tych trzech składników pomoże więc zredukować zaczerwienienia, zadziała kojąco i wzmacniająco na skórę. Ponieważ zimą częstym problemem jest sucha skóra, w składzie kosmetyków do twarzy należy szukać gliceryny. Tworzy ona na powierzchni skóry niewidoczną warstwę, która zapobiega utracie wilgoci. Do skóry odwodnionej świetnie nadają się też produkty zawierające wyciąg z nasion lnu. Jeśli jednak chcemy, by krem nie tylko zapobiegał przesuszaniu cery, ale także jej starzeniu się, warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym. Ten składnik ma zdolność wiązania cząsteczek wody, więc zapewnia skórze długotrwałe nawilżenie, a dodatkowo pomaga wygładzić drobne zmarszczki i poprawia sprężystość skóry. Tak jak dla całego organizmu również dla samej skóry ważne jest dostarczanie jej antyoksydantów. To one zabezpieczają ją przed działaniem czynników zewnętrznych i toksyn (w tym np. smogu), które mogą uszkodzić komórki skóry i przyspieszyć proces powstawania zmarszczek. Dlatego do codziennej pielęgnacji warto wprowadzić serum z witaminą C. To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy i prawdziwy ratunek, gdy cera jest zmęczona i szara. Witamina C wyrównuje koloryt cery, przywraca jej blask i elastyczność. Ma też działanie rewitalizujące i przyspiesza regenerację skóry. W dobrej jakości kremie, którego zadaniem jest przygotowanie cery na wiosnę, powinien znaleźć się również filtr. Trzeba pamiętać, że nie tylko w słoneczne dni jest aktywne promieniowanie UV, które niekorzystnie wpływa na stan cery.

Jakie efekty przynosi odnowa naskórka po zimie?

Zarówno smog, zmiany temperatur, jak i szkodliwe promieniowanie wpływają na zaburzenie procesów metabolicznych skóry. Wpływa to na jej gorszą regenerację i osłabia naturalną ochronę, przez co staje się podatna na działanie wolnych rodników. Te z kolei przyspieszają starzenie się, nasilają problemy takie jak trądzik czy alergie i zwiększają wrażliwość skóry. Zdarza się też, że zostaje zaburzony jej cykl odnowy, a wtedy staje się właśnie matowa i szara. To z kolei sprawia, że jej powierzchnia gorzej odbija światło, więc nawet drobne zmarszczki są bardziej widoczne. Aby tego wszystkiego uniknąć, oprócz stosowania odpowiednich kremów z kojącymi i nawilżającymi składnikami oraz serum z witaminą C, warto pamiętać o regularnym złuszczaniu. Peeling raz w tygodniu pomaga usunąć martwy naskórek, wygładza skórę, przez co natychmiast wygląda zdrowiej i młodziej. Wpływa to także na lepszy koloryt i elastyczność oraz doskonale ją oczyszcza, więc pomaga pozbyć się niedoskonałości, w tym zaskórników. Dobrze przeprowadzona regeneracja skóry po zimie będzie zauważalna gołym okiem. Cera staje się lepiej nawilżona i mniej podatna na podrażnienia. Dodatkowo jest bardziej miękka i gładka, zaś odbudowana warstwa ochronna skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu na wiosnę jest lepiej nawilżona, ma ładniejszy koloryt i jest wypoczęta jak po długim urlopie, co jest marzeniem większości z nas.