Dobór kosmetyków pielęgnacyjnych podyktowany jest przede wszystkim typem skóry. Dlatego warto poznać charakterystykę naszego rodzaju cery, by dopasować najlepszy dla siebie sposób pielęgnacji. Wiedza na ten temat pozwoli też rozpoznać zachodzące w skórze zmiany i odpowiednio zmodyfikować stosowane kosmetyki.
Istnieją cztery podstawowe rodzaje zdrowej skóry: normalna, tłusta, sucha i mieszana. Do okresu dojrzewania wszystkie dzieci (o ile nie cierpią z powodu dolegliwości skórnych) mają cerę normalną. Duża część nastolatków boryka się natomiast z przetłuszczającą się skórą i trądzikiem. W młodym dorosłym wieku funkcje skóry stabilizują się i wtedy rodzaj cery można określić którymś z czterech wymienionych powyżej typów. Jakim? Zależy to przede wszystkim od genów. Ale na kondycję i potrzeby skóry mają także wpływ: upływ lat, styl życia, zmiany hormonalne czy poziom stresu.
Z wiekiem cera zwykle staje się bardziej sucha, choć np. w okresie okołomenopauzalnym u niektórych kobiet mogą pojawić się wypryski, wywołane zmianami hormonalnymi. Na typ cery wpływ mają przede wszystkim poziom nawilżenia i ilość wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum. Podpowiadamy, jak rozpoznać swój rodzaj cery i jak ją pielęgnować.
Typy cery: normalna
To skóra odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Dzięki temu jest miękka w dotyku, wygląda promiennie i zdrowo, pory są niemal niewidoczne, a niedoskonałości w rodzaju wyprysków pojawiają się bardzo rzadko. Nie nastręcza problemów w pielęgnacji, ale podatna jest na działanie czynników środowiskowych, takich jak ciepło, zimno, promieniowanie UV, suche powietrze, higieniczny (lub nie) styl życia, zmiany hormonalne czy te wywołane przez upływ czasu. By nie pozwolić czynnikom środowiskowym naruszyć jej naturalnej równowagi, należy stosować preparaty nawilżające (np. Krem nawilżająco-dotleniający na dzień Lab Therapy Lirene) i odżywcze (np. Krem rewitalizująco-odnawiający na noc Lab Therapy Lirene), a także chronić ją przed słońcem, stosując kosmetyki z filtrami. Wraz z wiekiem do pielęgnacyjnej rutyny należy włączyć składniki przeciwstarzeniowe (m.in. peptydy, witaminę C, retinol, witaminę D, np. Nawilżający krem-żel rozświetlający dla cery normalnej na dzień i na noc C+Dpro Vitamin Energy 30+ Lirene).
Typy cery: sucha
Ten rodzaj skóry wytwarza zdecydowanie mniej sebum niż skóra normalna. Brakuje jej więc lipidów, które tworzą skuteczną barierę uniemożliwiającą ucieczkę wilgoci i chroniącą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Przesuszona cera jest szorstka w dotyku, pozbawiona elastyczności, sprawia wrażenie napiętej. Bywa źródłem dyskomfortu, wywołanego uczuciem ściągnięcia. Może się łuszczyć, czerwienić, swędzić. Osłabiona bariera hydrolipidowa powoduje, że sucha skóra bardziej niż inne rodzaje cery narażona jest na czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło, zimno, wiatr czy otarcia. Suchość skóry może się nasilać wraz z upływem lat, pod wpływem upałów, mrozów, wiatru, słońca, a także centralnego ogrzewania, długich gorących kąpieli, składników występujących w mydłach i środkach czyszczących. Na suchej skórze bardziej widoczne są drobne zmarszczki.
Pielęgnując tego rodzaju cerę, przede wszystkim musimy wzmocnić jej naturalną barierę hydrolipidową. Kosmetyki powinny mieć więc bogatszy skład i zawierać oleje, ceramidy, woski roślinne (np. Krem odżywczo-naprawczy na dzień SPF 15 LAB Therapy Lirene), a także substancje kojące takie jak m.in. D-pantenol, allantoina czy wyciągi roślinne np. z melisy, malwy lub nagietka (np. Krem wygładzająco-odbudowujący na noc LAB Therapy Lirene). Sucha skóra ciała polubi także preparaty zawierające mocznik – składnik ten zmniejsza przeznaskórkową ucieczkę wody i zwiększa syntezę naturalnych lipidów (np. Nawilżająco-odżywczy krem do stóp - 10% urea Lirene). Warto też od czasu do czasu sięgnąć po kosmetyki z alfa-hydroksykwasami (np. Oczyszczający zabieg z kwasami Peeling enzymatyczny Lirene), które złuszczając martwe komórki naskórka, zwiększają ilość ceramidów w jego rogowej warstwie.
Typy cery: tłusta
Powszechnie występuje w okresie dojrzewania, ale nierzadko towarzyszy też osobom dorosłym. Taka cera błyszczy się nadmierne, ma ziemisty odcień, rozszerzone pory, a także często widoczne zaskórniki. Czasami dochodzi w niej do zmian zapalnych, czyli wyprysków. Za jej kondycję odpowiadają nadmiernie pracujące gruczoły łojowe. Ten rodzaj cery jest dość odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr czy mróz. Jednak uwaga: nieumiarkowane opalanie, podobnie jak stosowanie kosmetyków wysuszających, np. z alkoholem, może pobudzić gruczoły łojowe do pracy i w efekcie sprzyjać nadmiernemu błyszczeniu, a także pojawianiu się w większej ilości zaskórników. Tłusta skóra potrzebuje nawilżenia, ale codzienny krem powinien mieć lekką beztłuszczową konsystencję i właściwości matujące (np. Krem nawilżająco-matujący do cery tłustej i mieszanej z witaminą E na dzień i na noc Bio Nawilżenie lub Krem normalizujący do cery tłustej i mieszanej na noc Derma Matt Lirene). Pielęgnując ten typ cery, należy przede wszystkim wybierać kosmetyki niekomedogenne, czyli takie, które nie zatykają porów skóry. W preparatach nawilżających warto szukać kwasu hialuronowego (nawilża i ujędrnia), witaminy C (rozjaśnia koloryt i odmładza) oraz alfa-hydroksykwasów (poprawiają odcień, złuszczając martwe komórki naskórka).
Typy cery: mieszana
To najczęściej występujący rodzaj cery. Jest dość kłopotliwy w pielęgnacji, ponieważ w tym samym czasie mamy do czynienia ze skórą suchą (lub normalną) i przetłuszczającą się. Tłuste partie to zazwyczaj czoło, nos i broda (tzw. strefa T), a suche to policzki i linia żuchwy. By odpowiednio zadbać o cerę mieszaną, należy stosować jednocześnie dwa rodzaje kosmetyków. Na policzki nakładać preparaty przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry, a na strefę T kosmetyki lekkie, matujące, które zapobiegną zatykaniu się porów skóry, powstawaniu stanów zapalnych i nadmiernemu połyskowi.
Rozszerzone naczynka lub podatność na podrażnienia (wrażliwość) to dodatkowe właściwości skóry, które mogą nakładać się na każdy podstawowy rodzaj cery. A więc można mieć np. cerę suchą naczynkową lub mieszaną podatną na podrażnienia.