Nie od dziś wiadomo, że kofeina w kosmetyce ma bardzo szerokie zastosowanie. Naturalnie znajduje się ona nie tylko w kawie, ale również w herbacie. Kofeina najczęściej bywa stosowana na skórę, jako składnik skutecznie redukujący cellulit, a dodatkowo działający wygładzająco i odżywczo Aby kofeina działała skutecznie, musimy jednak wiedzieć jak ją stosować. Poznaj nasze wskazówki i wykorzystaj jej moc!
Słowem wstępu - czym jest kofeina?
Pod względem chemicznym kofeina jest alkaloidem purynowym i występuje pod postacią białego lub białawego, krystalicznego proszku. Ma gorzki smak, jest bezwonna i aby dobrze rozpuściła się w wodzie, potrzebuje wrzątku. Kofeina występuje naturalnie w ziarnach, liściach oraz owocach ponad 60 gatunków roślin oraz stanowi jedną z najpopularniejszych substancji pobudzających na świecie.(1,2) Prawdopodobnie Twoim pierwszym skojarzenie z kofeiną jest kawa. Po aromatyczny napój sięgamy, aby się pobudzić, przyspieszyć metabolizm albo dla czystej przyjemności, bo kawa wyróżnia się ciekawym smakiem i zapachem. Jednak nie tylko nasiona kawy są źródłem kofeiny i czasami warto sięgnąć po jej alternatywy.
Gdzie znajduje się kofeina?
Ze względu na swoją popularność kofeina jest związkiem dosyć dobrze poznanym przez świat nauki, dlatego wiemy dużo o jej właściwościach i dobrych źródłach, do których oprócz kawy należą:
- liście krzewu herbacianego,
- liście ostrokrzewu paragwajskiego Mate,
- nasiona kakao (i czekolada!),
- zarodki nasion koli,
- nasiona liany brazylijskiej paulinia gwarana.(1)
Jakie zastosowanie mają kawa i kofeina w kosmetyce?
Ze względu na wysoką skuteczność kawa i pozyskiwana z niej kofeina mają w kosmetyce bardzo szerokie zastosowanie. Trudno nie wspomnieć również o aromacie kawy, który ma spore grono sympatyków i stanowi ciekawe wzbogacenie kosmetycznych receptur. Zrobienie sobie przerwy na kawę albo umówienie się do kawiarni z koleżanką to bardzo prosty sposób na chwilę relaksu w ciągu dnia, dlatego sięganie po kawowe kosmetyki również kojarzy nam się z przyjemnością, relaksem i odprężeniem. Nie dziwnego, że dla producentów kosmetyków kawa jest ogromnym źródłem inspiracji. Przykładami produktów kosmetycznych, w składzie których wykorzystuje się kawę, są:
- produkty do kąpieli,
- maski na twarz i ciało,
- szampony i odżywki do włosów,
- peelingi,
- preparaty antycellulitowe, ujędrniające, wyszczuplające.
Częste zastosowanie kofeiny w kosmetyce wynika przede wszystkim z jej wysokiej aktywności biologicznej, a także łatwego przenikania przez barierę skórną. Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania właściwości kofeiny jest dodawanie jej do kosmetyków antycellulitowych, gdyż związek zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu w komórkach oraz stymuluje spalanie tłuszczu. Jednak na tym właściwości kofeiny się nie kończą, bo występujący w kawie alkaloid ma również właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że zabezpiecza komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych oraz fotostarzeniem skóry, stymulowanym podczas nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.(3)
To dalej nie koniec listy dobroczynnych właściwości kofeiny, gdyż pobudza ona mikrocyrkulację krwi krążącej w skórze.(3) To istotne nie tylko ze względu na walkę o jędrne ciało, ale również o bujne włosy. Dlatego właśnie możemy znaleźć kofeinę w szamponach przeznaczonych do włosów słabych, wypadających i pozbawionych energii. Przekonasz się, że stosując kosmetyki z kofeiną Twoja skóra i włosy będą wyglądały po prostu lepiej.
„Kofeina poprawia wygląd suchej lub zniszczonej skóry, zmniejszając łuszczenie się i przywraca elastyczność.”(2)
Ponadto kofeina pomaga również wyrównywać koloryt skóry, a stosowana latem podkreśla naturalny odcień opalenizny. To właśnie dlatego systematyczne stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kofeinę, przyczynia się do znacznej poprawy kondycji naszej skóry. Z czasem staje się ona gładka i ujędrniona, a cellulit widocznie zredukowany.
Podsumowując, do najważniejszych właściwości kosmetycznych kofeiny należą:
- pomoc w walce z nagromadzoną tkanką tłuszczową i cellulitem,
- działanie antyoksydacyjne,
- pobudzenie mikrocyrkulacji w skórze,
- poprawienie elastyczności skóry,
- zmniejszenie suchości skóry,
- poprawa kolorytu.
Oczywiście podstawowym sposobem jest robienie własnych kosmetyków z mieloną kawą w roli głównej. Bardzo popularny jest domowy peeling, który polega na wymieszaniu zaparzonej, zmielonej kawy (tzw. fusów) ze składnikami ułatwiającymi rozprowadzanie ich po ciele, czyli na przykład oliwą z oliwek albo po prostu żelem pod prysznic. Taką miksturę można na przykład wzbogacić szczyptą cynamonu, aby była jeszcze bardziej aromatyczna i skuteczna. Następnie należy masować nią partie ciała objęte cellulitem, czyli brzuch, pośladki, uda. Ten sposób ma niestety pewną wadę, bo po kawowym peelingu pozostaje dosyć dużo zabrudzeń w łazience, zresztą nie wszyscy przepadają za domowymi recepturami. Wygodną alternatywą są więc gotowe kosmetyki z kofeiną. Ich używanie jest nie tylko bardzo skutecznym zabiegiem, poprawiającym wygląd i kondycję skóry, ale także czystą przyjemnością! Możesz więc zafundować sobie kawowy żel pod prysznic, peeling albo czekoladową maskę. Efekt murowany!
Kosmetyki antycellulitowe, czyli kofeina w roli głównej
Trudno jest spotkać kobietę, która nie narzekałaby na cellulit, gdyż dotyka on nawet młode i szczupłe osoby. Im więcej natomiast mamy lat i kilogramów (tym bardziej, gdy prowadzimy bierny tryb życia), tym skłonność do cellulitu wzrasta. Dlatego warto działać, kiedy tylko pojawią się jego pierwsze objawy. Zdrowa i lekka dieta, aktywność fizyczna i masaże są bardzo pomocne w zmniejszeniu cellulitu, jednak szybsze efekty pojawią się wówczas, jeżeli uzupełnisz je o właściwą, systematyczną pielęgnację skóry. Najlepiej w oparciu o produkty zawierające w składzie kofeinę.
Kofeina jest zazwyczaj jednym z najważniejszych składników różnego rodzaju kosmetyków przeznaczonych do walki z cellulitem. Podczas regularnego stosowania kofeiny na ciało w sposób znaczący zmniejsza się ilość odkładanego tłuszczu, a znienawidzony cellulit zostaje zredukowany. Sytuacja ta jest wynikiem zwiększonej aktywacji procesu rozpadu trójglicerydów oraz ograniczenia przyrostu komórek tłuszczowych.
Jakie preparaty wybrać?
Skoncentrowaną formą składników o działaniu antycellulitowych są ampułki antycellulitowe Lirene. Oprócz kofeiny zawierają w składzie wyciąg z bluszczu i skrzypu polnego, a także cynamon, ruszczyk kolczasty, escynę i L-karnitynę, które ułatwiają spalanie tłuszczu i intensyfikują efekt ujędrniający. Dodatkowo żel z krasnorostów chrzęstnicy kędzierzawej zadziała na skórę kojąco i nawilżająco. Efektem używania ampułek jest większa gładkość, elastyczność i napięcie skóry, a tkanka tłuszczowa jest zredukowana.
Alternatywnie lub po to, by wzmocnić działanie ampułek, możesz sięgnąć po profesjonalny Żel ujędrniający Antycellulitowa BIO-LIPOLIZA z yerba mate i kofeiną, który ogranicza rozwój komórek tłuszczowych, redukuje grubość tkanki tłuszczowej oraz przywraca skórze jędrność, elastyczność i dobre nawilżenie.
Jeśli zaś zapragniesz przekonać się, jak działają składniki konkurujące z kofeiną o status najskuteczniejszego pogromcy cellulitu, sięgnij po inne kosmetyki antycellulitowe marki Lirene.
Jednocześnie pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest systematyczność. Troszcząc się o swoje ciało każdego dnia na pewno pozytywnie wpłyniesz na jego wygląd, a przy okazji poprawisz swoje samopoczucie i pewność siebie.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania:
Jak kofeina w kosmetykach działa na skórę?
Czy kofeina ma zdolność przenikania przez skórę?
Czy to prawda, że kofeina pomaga spalić tłuszcz?
Czy kofeina znajduje się tylko w kawie?
Mam cellulit - czy kosmetyki z kofeiną mogą mi pomóc?
Bibliografia:
- Bojanowicz H., Przygoda H. Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1): 8-13.
- Caffeine. https://cosmeticsinfo.org/ingredient/caffeine-0 Data dostępu: 22.09.2020.
- Herman A. P. Caffeines Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use. Skin pharmacology and physiology2013, 26(1):8-14.