Dłonie to najbardziej zapracowana część naszego ciała. Bez względu na to, czy stukamy w klawiaturę, robimy obiad czy ćwiczymy na siłowni, one zawsze są w ruchu, zawsze na widoku. Oto wskazówki i sprawdzone sposoby na regenerację skóry dłoni. Sprawdź jak działają rękawiczki regenerujące.
Po pierwsze: ochrona
Do prac domowych – sprzątania, prania, mycia naczyń – powinniśmy zakładać lateksowe bądź nitrylowe rękawiczki, by ochronić delikatny naskórek przed agresywnymi środkami chemicznymi zawartymi w detergentach. Zanim zaczniemy szukać wymówek w stylu: „przeszkadzają”, „nie gwarantują precyzji ruchów”, „są kłopotliwe w użyciu” pomyślmy o lekarzach lub ekspedientkach na działach z wędlinami. Jeśli stomatolog w rękawiczkach może leczyć kanałowo ząb, a sprzedawczyni kroić cienkie plastry – oznacza to, że nie ma żadnego powodu byśmy nie nauczyli się w nich zmywać naczyń czy myć podłogi. Pamiętajmy też, by zimą nie wychodzić na dwór od razu po kontakcie dłoni z ciepłą wodą, bo bardzo szybko doprowadzimy do mocnego przesuszenia skóry i podrażnień. Po zmywaniu czy innych pracach domowych zawsze odczekajmy kilka minut, nałóżmy krem, a potem – jeśli pora roku tego wymaga – obowiązkowo rękawiczki. W chłodny i wietrzny dzień najlepiej takie skórzane z cienką wełnianą wyściółką, bo lepiej trzymają ciepło. W cieplejsze zimowe dni mogą być bawełniane. O zakładaniu rękawiczek przypominajmy także dzieciom: wiele naszych problemów ze skóra dłoni w dorosłym wieku jest wynikiem lekkich odmrożeń powstałych w dzieciństwie. Drugim elementem podstawowej pielęgnacji dłoni jest ich smarowanie kilka razy dziennie kremem ochronnym. Dlatego powinnyśmy mieć ich kilka: przy zlewie, w łazience, na nocnym stoliku, na biurku w pracy, w samochodzie itd. Zdrowej skórze służyć będzie każdy krem ochronny bez względu na jego skład. Podrażniona lub alergiczna wymaga pielęgnacji specjalnej, najlepiej preparatami z większą ilością składników lipidowych, a jednocześnie pozbawionych konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.
Po drugie: nawilżenie
Krem do pielęgnacji dłoni nie wymaga definiowania rodzaju cery, jak ma to miejsce w przypadku pielęgnacji twarzy. Zdecydowana większość dostępnych drogeriach kremów do pielęgnacji dłoni ma dość podobny skład z wiążącymi wodę w naskórku kwasem hialuronowym czy mocznikiem czy tworzącą warstwę okluzyjną gliceryną. Dodatkowo możemy w nich znaleźć, np. alantoinę, która przyspieszy regenerację naskórka, elastynę – odpowiedzialną za naprężenie skóry czy witaminy o ukierunkowanym działaniu na naskórek. Witamina A będzie wspomagała regenerację skóry, witamina E – zapobiegała jej starzeniu się, C rozjaśniała przebarwienia. W niektórych kremach do rąk znajdziemy wyciągi roślinne, np. z aloesu, który podtrzymuje naprężenie naskórka czy cytryny – o właściwościach lekko wybielających.
Po trzecie: rękawiczki regenerujące
Produkty mające za zadanie nie tylko nawilżyć, ale również zregenerować naskórek, zawierają różnego typu oleje roślinne: arganowy, jojoba lub masło shea. Dobrym wzmocnieniem naturalnej ochrony będą kremy zawierające proteiny z mleka (mają działanie lekko natłuszczające), ceramidy, a także silikony. Będą to preparaty o nieco bardziej treściwej konsystencji, więc część kremu od razu się wchłonie, ale część pozostanie na powierzchni naskórka, tworząc dodatkowe zabezpieczenie.
Oprócz codziennego stosowania kremu regenerującego, dobrze też od czasu do czasu zaaplikować dłoniom intensywną kurację regenerującą. Na przykład: Rękawiczki regenerujące Lirene, dwustopniowy zabieg wygładzający – aksamitne dłonie. To profesjonalny rytuał pielęgnacyjny, który wykonujemy w dwóch krokach, najpierw aplikując intensywnie wygładzający peeling kwasowy typu gommage, potem zakładając rękawiczki nasączone substancjami aktywnymi. Zadaniem peelingu będzie wygładzenie naskórka dłoni, rozpuszczenie warstwy martwych komórek, by skóra mogła wchłonąć składniki kompleksu odżywczo-nawilżającego – masło shea, allantoinę, olejek macadamia i mocznik – z wilgotnych rękawiczek przeznaczonych do drugiej części zabiegu. Dzięki zawartości bogatej kompozycji składników rękawiczki regenerujące Lirene przyniosą natychmiastową ulgę szorstkiej i spierzchniętej skórze dłoni. Efektem tego domowego zabiegu będzie widoczna regeneracja skóry dłoni: wygładzenie, przywrócenie miękkości i złagodzenie. mikrouszkodzeń.