Jak hormony wpływają na Twoją skórę?

15.05.2024

Które hormony wpływają na stan skóry

Nasz organizm jest genialnie działającą maszyną, w której każdy proces ma znaczenie, a poszczególne narządy wpływają wzajemnie na swoje funkcjonowanie. Dlatego kiedy dochodzi na przykład do zaburzeń w wydzielaniu hormonów, możesz zaobserwować u siebie zmianę nastroju, apetytu, kondycji fizycznej, a nawet stanu skóry i włosów. W zależności od tego, które hormony ulegają wahaniom, objawy skórne mogą objawiać się przetłuszczaniem, trądzikiem lub nadmiernym przesuszeniem. Dowiedz się więcej na ten temat i działaj od razu, kiedy pojawią się problemy.

Hormony płciowe i ich wpływ na stan skóry

Trądzik w wieku dojrzewania lub w dorosłości, pojedyncze wykwity przed menstruacją albo przesuszenie skóry w okresie menopauzy – główną przyczyną tych problemów są wahania hormonów płciowych, które w znaczący sposób wpływają na to, w jakiej kondycji jest Twoja skóra. Jak się okazuje, receptory dla hormonów płciowych obecne są w każdej żywej warstwie komórek naszej skóry. To właśnie dzięki obecności tych receptorów hormony płciowe mają istotny wpływ na jej kondycję. Kluczową rolę odgrywają trzy z nich.

Estrogeny

Wpływają na produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które determinują jędrność, nawilżenie i młody wygląd skóry. Z wiekiem produkcja estrogenów zmniejsza się, co widać gołym okiem po stanie skóry – staje się przesuszona, bardziej skłonna do podrażnień, cienka, wiotka i podatna na tworzenie się zmarszczek. Do spadku poziomu estrogenów dochodzi także w wyniku innych zaburzeń (PCOS, nadmierny wysiłek fizyczny) [1, 2].

Progesteron

Stymuluje gruczoły łojowe do wytwarzania sebum (łoju skórnego), ważnego dla zachowania nawilżenia skóry oraz jej funkcji barierowych. Nadmiar sebum skutkuje niestety przetłuszczeniem cery i zatykaniem porów, co sprzyja rozwojowi zmian trądzikowych [3].

Testosteron

Mimo, że znany jest przede wszystkim jako męski hormon płciowy, organizm kobiety również go produkuje. Kiedy jego poziom jest zbyt wysoki, może stymulować wydzielanie sebum. W trakcie cyklu menstruacyjnego poziom testosteronu (oraz progesteronu) wzrasta przed miesiączką, co sprzyja niechcianym wykwitom skórnym [3].

Warto tutaj zaznaczyć, że niewielkie wahania hormonów, wynikające ze zmian zachodzących w organizmie w trakcie cyklu miesięcznego, są zupełnie naturalne. Dlatego w określone dni miesiąca Twoja skóra promienieje, a w inne wygląda na bardziej zmęczoną lub nawet pojawiają się na niej wypryski. W radzeniu sobie z przejściowymi problemami skórnymi pomogą Ci kosmetyki pielęgnacyjne, nawilżające i korygujące niedoskonałości. Jeśli natomiast potrzebujesz bardziej zaawansowanych preparatów, koniecznie poproś o radę dermatologa.

Skóra a hormony tarczycowe

Tarczyca to niewielki gruczoł położony u dołu szyi, odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Pełnią one mnóstwo istotnych funkcji w organizmie, m.in. regulują masę ciała, poziom energii, wewnętrzną temperaturę, a także stan skóry, włosów i paznokci. Kiedy dochodzi do niedoczynności tarczycy, skóra staje się blada, cienka, a linie zmarszczek są na niej bardziej widoczne. Charakterystyczna jest także suchość, co wiąże się ze świądem i łuszczeniem się skóry. Jeżeli przesuszenie jest bardzo zaawansowane, stan taki nazywamy kserozą – wówczas skóra staje się szorstka i pokrywa się drobnymi łuskami [4, 5]. Jeszcze innym objawem dermatologicznym obserwowanym przy niedoczynności tarczycy jest tzw. obrzęk śluzowaty, spowodowany nadmiernym odkładaniem się w tkance podskórnej glikozaminoglikanów (np. kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny), które przez swoją zdolność do wiązania dużych ilości wody, przyczyniają się do powstawania obrzęków [5].

Negatywne skutki niedoboru hormonów tarczycy dotyczą niestety także włosów, które stają się suche, łamliwe i rosną powoli [5].

Kiedy natomiast dochodzi do nadczynności tarczycy, czyli nadmiernego wydzielania hormonów, wówczas skóra staje się gładka, miękka, cienka, ciepła i wilgotna. Charakterystyczne jest także zaczerwienienie, spowodowane wzrostem temperatury i przepływu krwi, a poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych widoczne są jako „pajączki” (teleangiektazje) na skórze [5].

Kiedy problemy skórne należy zgłosić lekarzowi?

Łagodne i przejściowe problemy skórne nie powinny być powodem niepokoju, bo mogą wynikać ze zmian klimatycznych albo błędów pielęgnacyjnych. Są jednak sytuacje, kiedy symptomy wymagają konsultacji z lekarzem. Zgłoś się do specjalisty, jeżeli:

  • objawy skórne utrzymują się przez dłuższy czas (np. przez kilka tygodni),
  • są zaawansowane (skóra jest bardzo sucha, swędzi, piecze, jest podrażniona, masz wysypkę),
  • są dla Ciebie nietypowe (np. wcześniej nie miałaś problemów z trądzikiem, a ostatnio coraz częściej zauważasz wykwity),
  • masz inne objawy, w tym zaburzenia miesiączkowania, pogorszone samopoczucie, huśtawki nastrojów, zaburzenia apetytu, zawroty i bóle głowy, nadpotliwość, uderzenia gorąca, bezsenność,
  • powodują dyskomfort, a standardowe środki zaradcze nie pomagają.

Jednocześnie pamiętaj, że na stan skóry wpływa wiele różnych czynników, nie tylko hormony. Znaczenie ma sposób odżywiania się, nawadnianie organizmu, aktywność fizyczna, nawyki pielęgnacyjne. Bywa także, że powody pogorszonej jakości skóry są złożone. Niemniej w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że problemy skórne mogą świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych, zgłoś się do lekarza rodzinnego. Ten z pewnością skieruje Cię do ginekologa lub endokrynologa oraz dermatologa, aby uregulować poziom hormonów i złagodzić przykre objawy.

Jak na co dzień wspierać skórę z objawami przesuszenia?

Jeśli z różnych powodów Twoja skóra jest ostatnio bardziej przesuszona i ściągnięta, mamy dla Ciebie propozycje kosmetyków, które pomogą ją ukoić.

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w hydrolaty, czyli wody roślinne będące „produktami ubocznymi” wytwarzania olejków eterycznych. Hydrolaty mają właściwości nawilżające i odżywcze, a ich użycie przynosi skórze natychmiastowe ukojenie. Do najczęściej wybieranych z naszej oferty należą: Hydrolat z róży o właściwościach nawilżających, regenerujących, wygładzających, Hydrolat z aloesu, który ma właściwości kojące i łagodzące skórę oraz Hydrolat z opuncji pozostawiający skórę miękką, wygładzoną i odświeżoną.

Kiedy skóra domaga się nawilżenia, warto sięgnąć także po intensywnie działający preparat, taki jak Nawadniający hydrożel Lirene AQUA BUBBLES – ma ultralekką formułę, która doda energii Twojej skórze i przywróci jej młodzieńczy blask. Cztery formy kwasu hialuronowego nawadniają i utrzymują wielopoziomowe nawilżenie wewnątrz skóry, a cynk, miedz, wapń i magnez to cenne elektrolity, które zapewniają równowagę skóry. W recepturze znajdziesz także bogatą w minerały wodę morską, która zapewni blask i zdrowy wygląd skóry. Mikrokapsułki z witaminą E mają natomiast działanie odżywiające, odbudowujące, spowalniające procesy starzenia. Lekka, żelowa konsystencja gwarantuje błyskawiczne wchłanianie.

Gdy natomiast borykasz się z typowymi problemami skóry dojrzałej, czyli utratą nawodnienia, jędrności i elastyczności, wówczas idealna dla Ciebie będzie linia Diamentowy Lifting 3D – wyjątkowe formuły zostały wzbogacone o połączenie 24k złota z diamentem, dzięki czemu redukują zmarszczki i zapobiegają ich powstawaniu, a także zwiększają jędrność i napięcie skóry. Dodatkowo, peptydy miedzi poprawiają elastyczność i wygładzają skórę.

Głównym filarem pielęgnacji skóry powinno być jednak dbanie o zdrowie i dobry nastrój każdego dnia: dobrze zbilansowana dieta, ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia relaksujące, wysypianie się, spędzanie czasu z najbliższymi. Dobra kondycja organizmu z pewnością wpłynie pozytywnie na stan skóry, która będzie zachwycała młodzieńczym i promiennym wyglądem.

Bibliografia:

  1. Zegarska B., Woźniak M., The influence of estrogen on skin changing, Przegląd Menopauzalny 2007, 4: 233–238.
  2. Zejfer A., Hormony a zdrowie skóry. Rola kosmetologa w terapii dermatoz związanych z zaburzeniami układu dokrewnego, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2020, 6, vol. 9.
  3. What to know about hormonal skin issues, https://columbiaskinclinic.com/medical-dermatology/what-to-know-about-hormonal-skin-issues/, data dostępu: 14.02.2024.
  4. Bolanowski M., Niedoczynność tarczycy, Lekarz POZ 2016, 3, s. 189–192.
  5. Khetrapal A., Thyroid Disorders and Skin Problems, https://www.news-medical.net/health/Thyroid-Disorders-and-Skin-Problems.aspx, data dostępu: 14.02.2024.