Niewłaściwa dieta, nadmierna ekspozycja na słońce, przebyty trądzik lub zaburzenia hormonalne - przyczyny występowania przebarwień skóry twarzy są różne. Żeby cieszyć się gładką i piękną cerą, należy odpowiednio o nią dbać. Nasze ekspertki doskonale o tym wiedzą i tworząc kosmetyki kierują się przede wszystkim potrzebami osób, które będą je stosować.
Jak powstają przebarwienia skórne?
Zasada jest prosta. Im więcej melaniny w skórze, tym karnacja jest ciemniejsza. Produkcja tego barwnika może jednak zostać zaburzona, na przykład pod wpływem zmian hormonalnych albo trądziku. Wówczas na skórze pojawiają się ciemniejsze, nieregularne plamy. Są to miejsca, w których nagromadził się pigment.(1)
. Często jednak powstawaniu przebarwień sprzyjają nasze błędy pielęgnacyjne oraz czynniki, na które mamy wpływ. Znając je możemy wdrożyć podstawowe środki zaradcze. Jeżeli zmiany skórne nie są bardzo zaawansowane, wystarczy modyfikacja sposobu pielęgnacji skóry oraz sięgnięcie po dobrej jakości preparaty.
„Wpływ na powstawanie zaburzeń barwnikowych skóry mają niewątpliwie promieniowanie słoneczne, czynniki genetyczne oraz hormonalne, dysfunkcje tarczycy, ciąża, okres menopauzy, choroby wątroby, zmiany zapalne skóry, używanie określonych kosmetyków oraz niektórych leków.”(2)
Jakie są rodzaje przebarwień?
W zależności od tego, co spowodowało wystąpienie przebarwień oraz jak wyglądają, rozróżniamy różne typy zmian barwnikowych:
- piegi,
- melasma,
- plamy typu kawa zmlekiem,
- plamy soczewicowate,
- plamy pozapalne.
Czym charakteryzują się różne typy ograniczonych przebarwień?
Między poszczególnymi rodzajami przebarwień istnieją pewne różnice, które warto poznać:
Piegi
Są to małe, nieregularne plamki, które pojawiają się w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, głównie na twarzy (nos, policzki), dekolcie, ramionach, plecach. Latem typowo przybierają na intensywności. Piegi zwykle dziedziczymy po rodzicach.
Melasma (ostuda)
Ten rodzaj przebarwień występuje głównie u kobiet, a plamy lokalizują się na twarzy. Są ciemnobrunatne i mają nieregularne brzegi. Ich przyczyną są zmiany hormonalne, dlatego dotyczą często kobiet ciężarnych lub przyjmujących środki antykoncepcyjne. Dobra wiadomość jest taka, że po zakończeniu ciąży lub odstawieniu hormonów zmiany powinny zniknąć. Warto również na co dzień stosować kremy z filtrem, gdyż pod wpływem promieni słonecznych ostuda ciemnieje i jest bardziej widoczna.
Plamy typu kawa z mlekiem
Plamy café au lait przeważnie są widoczne już w dzieciństwie, a niektóre osoby się z nimi rodzą. Są jasnobrunatne, a ich typowym miejscem występowania jest tułów.
Plamy soczewicowate
Mówimy o nich wówczas, gdy w naskórku występuje zwiększona ilość melaniny i melanocytów. Są ciemnobrązowe i osiągają rozmiary od 2 do 20 mm. Mogą wystąpić właściwie w każdej okolicy ciała i najczęściej dotyczą osób w wieku podeszłym.
Przebarwienia pozapalne
Ich przyczyną jest pobudzona przez stan zapalny produkcja melaniny. Do chorób, które mogą się do tego przyczynić, należą natomiast trądzik, liszaj płaski lub łuszczyca. Hiperpigmentacja czasami pojawia się również u osób, u których wystąpiło kontaktowe zapalenie skóry lub przyjmowały leki, które mogą wywoływać reakcje zapalne skóry. Należą do nich między innymi leki:
- przeciwgrzybicze,
- przeciwdepresyjne,
- przeciwbólowe,
- cytostatyczne,
Przebarwienia skóry a słońce
Przebywanie na słońcu wiąże się z licznymi korzyściami dla zdrowia i samopoczucia, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV ma również pewne wady. Słońce znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji zapalnej skóry u osób, u których w grę wchodzi jeden z wymienionych czynników, na przykład przyjmują leki zwiększające tendencję do przebarwień. Poza tym nasłonecznienie sprawia, że delikatne przebarwienia mogą stać się bardziej intensywne, ciemniejsze, gdyż promienie słoneczne stymulują produkcję melaniny. Dlatego istotną rolę odgrywa ochrona przed słońcem przy pomocy kremów z filtrami, odzieży oraz unikania słońca w tych porach dnia, kiedy świeci najintensywniej, czuli mniej więcej między godziną 10.00 a 16.00.(3)
Krem na przebarwienia - jaki wybrać?
Poszukując odpowiedzi na to, jak wyrównać koloryt skóry, warto postawić na kosmetyki ze składnikami, które potrafią walczyć z przebarwieniami i rozpromienić cerę. Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene zamknęły w słoiczkach między innymi wit.D-pro. Składnik ten - naśladując działanie witaminy D w skórze – poprawia funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka, a także nadaje zdrowy wygląd. Niezwykle skuteczne są również – wykazujące działanie rozjaśniające i wpływające na produkcję kolagenu - witaminy C, B3 i E, a także kwas migdałowy regenerujący skórę z fotouszkodzeniami.
Jeśli lubisz lekkie kosmetyki, wybierz Nawilżający krem-żel rozświetlający C+D dla cery normalnej na dzień i na noc, którego stosowanie jest ogromną przyjemnością, a ponadto daje świetne efekty: ujędrnienie, rozświetlenie i cudowne nawilżenie skóry. Oprócz dobroczynnych witamin krem zawiera pełną cennych składników odżywczych pomarańczę, wiciokrzew o działaniu bakteriostatycznym i przeciwgrzybiczym oraz kwas hialuronowy, zapewniający nawilżenie.
W uzyskaniu pożądanych rezultatów skuteczne są także kremy zawierające wyciągi roślinne m.in. Rumex occidentalis, który ogranicza produkcję melaniny w miejscach, gdzie jest jej za dużo, a także ekstrakt z perły, której drobinki działają rozświetlająco i redukują nierówności, skutecznie wyrównując koloryt cery.
Na drobne przebarwienia - kwiatowy hydrolat
100% Hydrolat z ylang ylang, który znajdziesz w ofercie Lirene to naturalna woda kwiatowa, która cudownie odżywia i regeneruje skórę, natychmiastowo ją odświeża oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Pomaga także rozjaśniać niewielkie przebarwienia skóry. Warto po nią sięgać w ciągu dnia, aby zapewnić skórze dawkę przyjemnego odświeżenia i nawilżenia.
Krem ochronny na słoneczne dni
Przebarwienia i plamy to częsty rezultat nieefektywnej ochrony przed słońcem. Konieczny jest więc odpowiedni filtr zawarty w preparatach do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. To ważne przez cały rok, nie tylko latem. Jaki kosmetyk wybrać? Jeżeli szukasz kremu na co dzień, który sprawdzi się pod makijaż, wówczas odpowiedni dla Ciebie będzie Kremo-żel do twarzy SPF 30, który zapewnia skórze szerokopasmową ochronę. Ma lekką konsystencję, szybko się wchłania oraz kryje w składzie wiele składników kondycjonujących. Zawarty w nim opatentowany kompleks kwasu rozmarynowego i L-tioproliny chroni skórę przed fotostarzeniem, aby mogła zachwycać młodym i świeżym wyglądem przez długie lata.
Najbardziej widoczne i trwałe efekty można uzyskać stosując właściwe kosmetyki regularnie. Zaufaj naszemu doświadczeniu, a zapewne wkrótce zauważysz różnicę
FAQ - Najczęściej zadawane pytania:
Co to jest hiperpigmentacja skóry?
Hiperpigmentacja skóry jest bardzo częstym i zwykle niegroźnym objawem, który polega na pojawieniu się na skórze ciemniejszych, nieregularnych plam. Zaciemnienia te wynikają z nagromadzenia się melaniny, czyli barwnika występującego w skórze, co może mieć wiele przyczyn i na przykład wynikać ze zmian hormonalnych.
Czym różnią się przebarwienia od odbarwień?
Czy mogę usunąć przebarwienia na twarzy domowymi sposobami?
Jakie składniki w kosmetykach do twarzy pomagają na przebarwienia?
Czy jeśli pójdę na solarium, koloryt mojej skóry się wyrówna?