Kwas foliowy jako tajna broń w walce ze zmarszczkami

11.03.2019

Proces starzenia jest nieubłagalny. Już po 25. roku życia zaczyna ubywać cennego kwasu hialuronowego w skórze, który odpowiada za jej nawilżenie. Z czasem słabną też włókna kolagenu i elastyny, gwarantujące jej dobrą elastyczność. To sprawia, że pojawiają się zmarszczki, skóra staje się wiotka a owal opada. Co zrobić, by opóźnić ten proces? Wiek to tylko liczba. Ale aby go oszukać, warto wcześniej zapobiegać symptomom starzenia się skóry. Im wcześniej zaczniemy jej fundować właściwą pielęgnację, tym lepiej będziemy wyglądać w przyszłości. Tu pomocne będą kosmetyki, które chronią skórę przed atakiem wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia.

Jak powstają zmarszczki?

Najwcześniej pojawiają się widoczne linie wokół oczu i ust. Mamy na nie niewielki wpływ, bo zwykle to zasługa naszej bogatej mimiki, gdy np. uśmiechamy się, czy złościmy. Z czasem jednak na naszej twarzy pojawia się więcej bruzd, a skóra staje się wiotka w wyniku postępującego procesu starzenia. Dodatkowo traci też coraz więcej cennych elementów, m.in. witamin A, E i C. Dlatego, by poprawić jej wygląd, warto wybierać kosmetyki, które zawierają te składniki i pilnować, by nie zabrakło ich również w naszej diecie. Za co dokładnie są odpowiedzialne poszczególne witaminy?

  • Witamina A (retinol) Jeśli chodzi o wpływ witaminy A na stan skóry, jej najważniejsza rola polega na umożliwieniu prawidłowego funkcjonowania naskórka. Niedobór witaminy A skutkuje rogowaceniem mieszkowym, szorstkością skóry w dotyku i jej ogólną suchością.(1)
  • Witamina C To jeden z podstawowych składników odżywczych, potrzebnych skórze do funkcjonowania i zachowania prawidłowej struktury. Witamina C to silny przeciwutleniacz, który neutralizuje działanie wolnych rodników, przyczyniających się do szybszego starzenia się skóry. Ponadto stymuluje ona syntezę ceramidów, odpowiedzialnych za optymalne nawilżenie. To wpływa na jędrność skóry oraz sprawia, że wolniej się starzeje.(2)
  • Witamina E Nie bez przyczyny nazywana jest „witaminą młodości”. Możemy znaleźć ją w wielu produktach do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Podobnie, jak witamina C, ma właściwości antyoksydacyjne, czyli pomaga zwalczyć nadmiar wolnych rodników. Chroni również przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego i „uszczelnia” skórę, aby była bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.(3)

    Od czego jeszcze zależy tempo starzenia się skóry?

    Utrata kolagenu oraz elastyny nie pojawia się tylko wraz z wiekiem. Na spadek elastyczności skóry wpływają m.in. geny. Jeśli u naszej mamy i babci zmarszczki pojawiły się wcześnie, musimy liczyć się z tym, że i u nas pierwsze zmarszczki pojawią się dość szybko. Drugim z istotnych czynników, odpowiadających za tempo starzenia skóry, jest jej rodzaj. Cera sucha starzeje się bowiem szybciej niż cera tłusta i mieszana, bo jej niedostateczne nawilżanie sprawia, że staje się wiotka. Niewątpliwie najmniejszy wpływ mamy jednak na pojawienie się tzw. zmarszczek mimicznych. Są one zależne od tego, w jaki sposób i jak często okazujemy emocje. Zdziwienie i złość zwykle skutkuje pojawieniem się bruzd na czole, z kolei śmiech utrwala zmarszczki pod oczami. Na szybsze tempo starzenia skóry wpływa również niezdrowy tryb życia, zła dieta, nadmierne opalanie zarówno na słońcu, jak i w solarium oraz palenie tytoniu.

„U osób palących proces starzenia się przebiega o wiele szybciej, niż u niepalących. W związku z tym skóra staje się gorzej nawodniona, traci jędrność, niezbędną dla funkcjonowania komórek ilość tlenu, przybiera ziemisty oraz zmęczony wygląd.”(4) Dlatego, oprócz prawidłowej pielęgnacji, w walce ze zmarszczkami niezwykle ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia i porzucenie złych nawyków.

Jak pozbyć się zmarszczek? Wykorzystaj działanie kwasu foliowego!

Chociaż w profilaktyce starzenia głównie mówi się o witaminach A, C i E, znaczący wpływ na wygląd skóry ma kwas foliowy, czyli witamina B9. Ten składnik głównie kojarzy się z kobietami w ciąży, bo zaleca się jego suplementację w trosce o prawidłowy rozwój płodu. Kwas foliowy, podawany w odpowiednich ilościach pomaga zapobiegać wadom m.in. układu nerwowego. Jednak okazuje się, że ten składnik może mieć znaczący wpływ dla zachowania młodego wyglądu. Kwas foliowy sprzyja wzrostowi komórek skóry, dostarczając niezbędnego do jej odnowy materiału DNA i RNA. Badania wykazują, że witamina B9 może także regenerować uszkodzenia skóry, spowodowane przez promienie słoneczne. Wspomaga więc naturalną odnowę skóry.(5) Z tego powodu doskonale sprawdza się jako składnik kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, skutecznie zapobiegając procesom wiotczenia i powstawania zmarszczek. Kwas foliowy stymuluje komórki skóry, które szybciej się dzielą, co prowadzi do powstania nowych. Młodsze komórki zawierają więcej kolagenu i elastyny, przez co skóra dłużej wygląda młodo. Kremy przeciwzmarszczkowe z kwasem foliowym na pewno będą pomocne w profilaktyce anti-ageing. Systematyczne stosowanie preparatów działa odmładzająco i skutecznie wygładza zmarszczki. Oczywiście oprócz sięgania po kosmetyki, trzeba zadbać o zdrowy styl życia, bo to również wpływa na piękny wygląd skóry.

Gdzie oprócz kosmetyków szukać kwasu foliowego?

Tak jak wspomnieliśmy, w profilaktyce anti-ageing ważna jest zmiana nawyków. Rzucenie palenia, czy unikanie słońca to podstawa, ale warto też pamiętać o diecie, bogatej w odpowiednie składniki odżywcze. Dlatego do jadłospisu warto wprowadzić produkty bogate w kwas foliowy. Jego znaczącą ilość znajduje się przede wszystkim w:

  • zielonych warzywach liściastych, głównie w brokułach, szpinaku, kapuście, jarmużu, sałacie i szparagach. Te produkty najlepiej spożywać na surowo, lub poddawać krótkiej obróbce termicznej,
  • nasionach roślin strączkowych: grochu, soi, fasoli,
  • marchwi, papryce, pomarańczach, pietruszce, pomidorach, kiwi, czyli warzywach i owocach, które zawierają dużo karotenu i/lub witaminy C
  • orzechach,
  • pełnoziarnistych produktach zbożowych, np. płatkach, pełnoziarnistym pieczywie, makaronach,
  • drożdżach. Sporo witaminy B9 kryje wątróbka, pewne ilości znajdziemy w produktach mlecznych, zwłaszcza miękkich serach dojrzewających, takich jak brie czy camembert. Ponadto kwas foliowy znajduje się w żółtkach jaj. Spośród ryb najlepiej jest natomiast sięgać po łososia. Włączając te produkty do swojej diety, uzupełnimy niedobory kwasu foliowego w organizmie, zwiększając w ten sposób szansę na gładką i pozbawioną zmarszczek cerę. Trzeba jednak pamiętać, by dieta była jak najbardziej zróżnicowana i zawierała dużo warzyw, owoców, strączków, produktów pełnoziarnistych, orzechów, nasion, wówczas zapewnisz skórze nie tylko potężną dawkę kwasu foliowego, ale także innych witamin i składników mineralnych, które odbiją się pozytywnie na jej wyglądzie i kondycji.
Dlaczego z wiekiem na skórze tworzą się zmarszczki?

Proces powstawania zmarszczek wynika głównie z utraty kolagenu i elastyny, czyli białek budulcowych skóry, które odpowiadają za jej elastyczność.

Jakie czynniki sprzyjają starzeniu się skóry?

Z jednej strony za tempo starzenia się skóry odpowiadają geny. Z drugiej ważne jest styl życia, czyli sposób odżywiania się, aktywność fizyczna, stopień zanieczyszczenia środowiska, nałogi, zwłaszcza palenie papierosów.

Czy na tempo starzenia się skóry może mieć wpływ niedobór witamin?

Tak, za najbardziej istotne dla pięknego wyglądu skóry uchodzą witaminy: A, C, E oraz kwas foliowy. Najlepiej jednak, gdy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na komplet witamin i substancji mineralnych, gdyż również inne składniki mogą pośrednio wpływać na wygląd skóry.

Jak działa kwas foliowy w kosmetykach?

Kwas foliowy między innymi stymuluje komórki skóry do szybszego podziału, dzięki czemu skóra może zachować młodszy wygląd przez dłuższy czas.

Czy dostarczanie kwasu foliowego wraz z pożywieniem również pozytywnie wpływa na skórę?

Tak, kwas foliowy jest bardzo ważny dla całego organizmu. Dlatego warto jeść zielone warzywa liściaste, pomarańcze, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz inne produkty, będące jego dobrymi źródłami.

Od kiedy warto używać kremu przeciwzmarszczkowego?

Najlepiej, gdy pojawią się pierwsze, płytkie zmarszczki, wówczas istnieje szansa na spowolnienie ich pogłębiania się.

Bibliografia:

  1. Pawlaczyk M., Korzeniowska K. Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym Witamin A in cosmetology and dermatological thearapy. Farmacja Współczesna 2013; 6: 57-61.
  2. Pawlaczyk M. i wsp. Witamina C i skó Farmacja Współczesna 2012, 5: 174-178.
  3. Szymańska R. i wsp. Witamina E - metabolizm i funkcje. KOSMOS. Problemy Nauk Biologicznych. 2009, 58,1–2 (282–283): 199–210.
  4. Banasiak E. Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę. Kosmetologia Estetyczna. 2015, 3(4): 243-250.
  5. Debowska R. M. i wsp. Folic acid (folacin) - New application of a cosmetic ingredient. Kosmetische Medizin. 2005,26(3):123-129
  6. Cieślik E., Gębusia A. Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym. Hygeia Public Health 2011, 46(4): 431-436.