Jakość powietrza w naszych miastach niestety pozostawia wiele do życzenia. Wszechobecny smog, nasilający się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, to prawdziwe zagrożenie, nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla skóry.
Smog bowiem to mieszanka różnego rodzaju metali ciężkich, tlenków azotu czy dwutlenku siarki. Dlatego smog jest przede wszystkim odpowiedzialny za przedwczesne starzenie się skóry. To jednak nie wszystko.
Zanieczyszczenie powietrza tworzone przez smog zwiększa również podatność skóry na występowanie alergii, trądziku czy egzemy. Dlatego jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza obowiązujące normy, warto szczególnie zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.
Pielęgnacja twarzy – na co zwrócić uwagę?
Każda z nas na co dzień narażona jest na działanie szkodliwych czynników znajdujących się w powietrzu, co oczywiście ma wpływ na wygląd i stan naszej skóry. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia powietrza są również przyczyną występowania tzw. stresu oksydacyjnego.
Co to takiego?
Otóż szkodliwe związki chemiczne, które występują w smogu, zaburzają równowagę panującą pomiędzy wolnymi rodnikami (są one odpowiedzialne za proces starzenia się skóry) a zwalczającymi je przeciwutleniaczami. Wówczas mamy do czynienia z nadmierną ilością wolnych rodników, a to z kolei przekłada się na wygląd naszej skóry. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę również to, że zimą czy jesienią skóra jest narażona na mróz i silny wiatr.
Z kolei w lecie musimy pamiętać, że słońce oraz częste zmiany temperatury i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach także nie pozostają bez wpływu na wygląd i kondycję skóry. Stres oksydacyjny sprawia, że skóra twarzy staje się wrażliwa, przesuszona i podrażniona. Tym samym zanieczyszczenia obecne w powietrzu jeszcze łatwiej przenikają w głąb skóry.
Musimy mieć świadomość tego, że skóra twarzy po całym dniu potrzebuje odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Warto zacząć od dokładnego jej oczyszczenia, nie zapominając również o szyi i dekolcie.
Kolejnym krokiem w pielęgnacji będzie nałożenie kremu. Najlepiej, jeśli będzie zawierał składniki odżywcze. Oprócz tego musi być także dopasowany do rodzaju naszej cery. Co jakiś czas dobrze jest zafundować skórze twarzy dodatkową pielęgnację w postaci peelingu i maseczki.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do twarzy stosowane podczas pielęgnacji skóry narażonej na zanieczyszczenia?
Jeśli szukamy produktów, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry twarzy narażonej na działanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, koniecznie zwróćmy uwagę na te, które w swoim składzie zawierają aktywny węgiel torfowy, jak np. Krem detoksykujący z linii Lirene City Protect. Jego działanie polega na tym, że przyciąga on do siebie szkodliwe substancje znajdujące się na naszej skórze, a następnie łączy się z nimi, co znacząco ułatwia ich usuwanie podczas codziennej pielęgnacji.
Oprócz tego warto postawić na produkty zawierające przeciwutleniacze, których zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami. Zaliczamy do nich przede wszystkim witaminę C oraz E, a także cynk i selen. Pamiętajmy, żeby kosmetyków z przeciwutleniaczami używać głównie rano, tak by zapewnić swojej skórze ochronę na cały dzień.
Natomiast wieczorem dobrze jest sięgnąć po te produkty, które działają regenerująco. W ten sposób skóra twarzy zostanie nawilżona i odżywiona, co poprawi stymulację jej odnowy.
Jakie składniki działają w ten sposób?
Przede wszystkim będą to kwasy omega oraz alantoina. Jeśli zależy nam silnym nawilżeniu skóry, zwłaszcza gdy po całym dniu odczuwamy pieczenie oraz ściągnięcie, dobrze jest sięgnąć po kremy zawierające kwas hialuronowy, jak na przykład pochodzący z linii Lirene Cera Wrażliwa nawilżający krem z kwasem hialuronowym, redukujący podrażnienia.