3 sposoby na pryszcze

12.03.2019

Znienawidzone pryszcze na czole, pojawiające się też w innych miejscach twarzy, oczywiście w najmniej oczekiwanym momencie – znasz to?  Zapewne wiele! Tego rodzaju problemy skórne, które pojawiają się w nastoletnim wieku, są zjawiskiem zupełnie naturalnym, wynikającym ze zmian, jakie w tym czasie zachodzą w twoim organizmie. Nie oznacza to jednak, że musisz je po prostu zaakceptować, nie usiłując usunąć. Wręcz przeciwnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod pryszcze na twojej twarzy nie tylko staną się mniej widoczne, ale też mogą przestać się na niej pojawiać. Poniżej zdradzamy,jak pozbyć się pryszczy na dobre!

1. Nie wyciskaj! Złuszczaj!

Dla wielu osób domowe sposoby na pryszcze kojarzą się przede wszystkim z… ich wyciskaniem! To bardzo zły pomysł! Pamiętaj, aby nigdy tego nie robić! Ten sposób nie tylko wydłuża proces gojenia się pryszcza, a dokładniej powstałego w następstwie wyciskania stanu zapalnego skóry, ale też sprzyja namnażaniu się bakterii, które z kolei może prowadzić do spotęgowania problemu. Innymi słowy, wyciskając pryszcze, zwiększasz ryzyko, że wkrótce na twojej twarzy pojawi się ich jeszcze więcej. Zamiast tego postaw na złuszczanie naskórka, które pomoże ci odblokować zatkane pory, a dodatkowo oczyści twarz z nadmiaru sebum i innych zalegających na jej powierzchni zanieczyszczeń. Do tego celu możesz wykorzystać peeling, czyli produkt zawierający specjalne złuszczające drobinki, lub zawierający je żel do mycia twarzy (np. Under Twenty) przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Tego rodzaju sposoby na pryszcze stosowane systematycznie poprawiają kondycję skóry twarzy, ograniczając pojawianie się na jej powierzchni niedoskonałości.

2. Powiedz STOP bakteriom!

Nawet najskuteczniejsze metody na pryszcze nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad szeroko rozumianej higieny podczas zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddajesz skórę twarzy. Pamiętaj, że za powstawanie pryszczy odpowiada nie tylko zalegające na twarzy sebum, które zatyka ujścia gruczołów łojowych, ale też, a może nawet przede wszystkim – namnażające się w nim bakterie. Oczywiście ich obecności nie jesteś w stanie zupełnie wyeliminować, możesz jednak utrudnić im namnażanie, ograniczając w ten sposób ich ilość. Jak to zrobić? Bakterie znajdują się wszędzie, jednak najwięcej jest ich na naszych dłoniach. Staraj się więc unikać dotykania skóry rękami. Jeśli masz taki nawyk, spróbuj nad nim popracować. Ograniczając kontakt dłoni ze skórą twarzy, możesz zapobiec powstawaniu niedoskonałości. Poza tym staraj się unikać wielokrotnego wykorzystywania akcesoriów do makijażu, takich jak pędzle czy gąbki, bez ich wcześniejszego umycia. Staraj się nie wycierać twarzy ręcznikiem, który jest prawdziwym siedliskiem bakterii. Zamiast ręcznika używaj jednorazowych kompresów lub chusteczek higienicznych.

3. Maskuj!

Musisz liczyć się z tym, że nawet pomimo twoich starań, pryszcze i tak pojawią się na twojej twarzy. Wówczas zamiast panikować i niepotrzebnie się denerwować, postaw na domowy sposób na pryszcze, który zawsze się sprawdza. Jest nim oczywiście makijaż. Bez obaw, nie musi on być bardzo precyzyjny, wykonany przy użyciu wielu kosmetyków. Tak naprawdę w zupełności wystarczy dobry korektor na niedoskonałości, który będziesz mogła zastosować punktowo. Korektor maskujący pryszcze to sprzymierzeniec wielu kobiet, nie tylko nastolatek, który pozwala ukryć to, co powinno pozostać niewidoczne. Warto mieć go zawsze pod ręką. Dla cery problematycznej najlepszym wyborem będzie korektor antybakteryjny, który w swoim składzie zawiera dodatkowo substancje hamujące namnażanie się bakterii. Do zamaskowania pryszczy możesz wybrać też lekki krem BB, który oprócz tego zmatowi cerę, zapobiegając jej błyszczeniu (np. krem BB matująco-antybakteryjny Under Twenty).