Alkohole w kosmetykach - czy zawsze są szkodliwe?

05.06.2023

Jeśli interesujesz się tematem pielęgnacji cery, z pewnością zdarzyło Ci się słyszeć opinię, że lepiej unikać kosmetyków z alkoholem w składzie. Warto jednak wiedzieć, że alkohole to szeroka grupa związków - niektóre z nich faktycznie mogą szkodzić cerze, inne jednak są dla niej neutralne lub nawet wykazują działanie pielęgnacyjne. Mamy dziś dla Ciebie na ten temat garść informacji, które w przyszłości pomogą Ci sięgać po bezpieczne i skuteczne preparaty.

Co to znaczy „kosmetyk bezalkoholowy”?

Określenie „kosmetyk bezalkoholowy” zwykle przyciąga osoby stawiające na łagodną pielęgnację. Jeżeli jednak wnikliwie czytasz składy preparatów, możesz trafić na produkt „bezalkoholowy”, który jednak zawiera składniki określane właśnie tym terminem, na przykład Benzyl Alcohol. Czy to oznacza, że producent próbuje Cię oszukać? Nie do końca. Jak wyjaśnia na swojej stronie FDA, czyli Agencja Żywności i Leków, określenie „bezalkoholowy” dotyczy tylko kosmetyków, które nie zawierają w składzie szkodliwego alkoholu, przede wszystkim alkoholu etylowego, nazywanego także etanolem lub alkoholem zbożowym.(1) Tymczasem istnieje wiele innych związków z grupy alkoholi, wykorzystywanych w kosmetykach, głównie mowa tu o alkoholach tłuszczowych oraz aromatycznych. Warto wiedzieć, że mają inne, znacznie łagodniejsze właściwości od alkoholi etylowych, stąd producenci kosmetyków używają określenia „bezalkoholowy” nawet wtedy, gdy preparat zawiera je w składzie.

Dlaczego alkohole dzielimy na „dobre” i złe”?

Alkohole obecne są w różnego typu kosmetykach, od tych do pielęgnacji skóry i włosów, poprzez produkty do makijażu, po perfumy czy płyny do płukania jamy ustnej. Czasami są dodawane w celu poprawy konsystencji kosmetyku, mogą też działać konserwująco, wreszcie - pielęgnować skórę. Dlatego na rynku kosmetycznym krąży określenie „dobre alkohole”, dotyczące tych związków, które są albo dla skóry korzystne, albo neutralne.

„Dobrymi” alkoholami są przede wszystkim alkohole aromatyczne, w tym alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol) oraz tłuszczowe, takie jak: alkohol cetylowy (Cetyl Alcohol), alkohol cetylostearylowy (Cetearyl Alcohol), alkohol stearylowy (Stearyl Alcohol), alkohol fenyloetylowy (Phenethyl Alcohol). Spełniają one różne funkcje - nawilżają, natłuszczają czy zmiękczają skórę.(2) Cieszą się opinią neutralnych, choć nie dotyczy to wszystkich alkoholi tłuszczowych, gdyż frakcja wolnych alkoholi lanolinowych może wywoływać u niektórych osób alergię, dlatego jeśli masz uczulenie na lanolinę, koniecznie sprawdzaj kosmetyki pod tym kątem.(3)

Co w takim razie ze „złymi alkoholami”? Składniki takie, jak etanol (Ethyl Alcohol), alkohol denaturowany (Alcohol Denat) oraz alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol) są określane jako „złe” ponieważ mają potencjalnie negatywny wpływ na skórę.(2) Mogą ją przesuszać i podrażniać, co dotyczy szczególnie skóry wrażliwej i suchej. Niemniej, wielu użytkowników takich preparatów używa ich bez skutków ubocznych, wszystko więc zależy od indywidualnych preferencji, a także częstotliwości i intensywności sięgania po kosmetyki z alkoholem.

Alkohole w kosmetykach - jak używać ich bezpiecznie?

Jeśli przed zakupem kosmetyku czytasz jego skład - postępujesz na piątkę z plusem. W młodym wieku nie potrzebujesz wielu preparatów, postaw za to na ich jakość, wybierając te stworzone z myślą o młodej i delikatnej skórze. Bardzo rozsądnie jest wybierać kosmetyki określane jako „bezalkoholowe”, ponieważ to oznacza, że nie zawierają w składzie „złego” alkoholu. Pamiętaj, że nawet gdy borykasz się z trądzikiem, usilne próby wysuszenia skóry alkoholem przyniosą odwrotne rezultaty. Skóra w akcie obronnym zacznie bowiem wydzielać jeszcze więcej sebum, czyli łoju skórnego. Ponadto dobre nawilżenie jest jej potrzebne do zachowania młodego, świeżego wyglądu.

Bardzo istotna jest także obserwacja skóry pod kątem reakcji na użyty preparat. Czy jest przesuszona, ściągnięta, zaczerwieniona, podrażniona? Czy odczuwasz nieprzyjemne kłucie, pieczenie, swędzenie? Jeśli tak, natychmiast odstaw produkt, ponieważ prawdopodobnie zawiera składniki, które Ci nie służą.

Łagodne, ale skuteczne oczyszczanie młodej cery

Under Twenty to marka, która jest na rynku od lat, odpowiadając na potrzeby młodych ludzi, często borykających się z przetłuszczaniem się cery oraz trądzikiem. W naszej ofercie znajdziesz preparaty oczyszczające bez „złych” alkoholi, które usuną ze skóry zanieczyszczenia, nie wysuszając jednocześnie ani nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej.

Oczyszczająca pianka detoksykująca to ekspercki produkt, który skutecznie usuwa z powierzchni skóry zanieczyszczenia, ogranicza wydzielanie sebum oraz wygładza. Dedykowana jest cerze z problemem nadmiernego przetłuszczania i widocznymi niedoskonałościami. Wysoką skuteczność działania gwarantują antybakteryjny kwas glikolowy, łagodząca podrażnienia betaina oraz ekstrakty owocowe z maliny, jeżyny i truskawki, które rozjaśniają i energizują skórę.

Każdy zabieg oczyszczania powinien zakończyć się tonizacją, która przywraca cerze optymalne pH. Do tego celu idealnie sprawdzi się Prebiotyczna mgiełka tonizująca, która reguluje prawidłowe procesy zachodzące w naskórku. Jej zadaniem jest złagodzenie podrażnień, regulacja produkcji sebum i neutralizacja toksyn, możliwa dzięki zawartości organicznej wody z kiwi. Zawarty w składzie prebiotyk (biolin) działa łagodząco, kwas migdałowy wzbogaca formułę o właściwości antybakteryjne, a witamina B3 redukuje zmiany trądzikowe, aby cera pozostała świeża i gładka. Tak oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie preparatów nawilżających i odżywiających.

Temat alkoholi w kosmetykach jest więc bardzo szeroki i niewątpliwie ciekawy. Jeżeli jednak już w młodym wieku nauczysz się rozsądnie wybierać kosmetyki, unikniesz przykrych podrażnień, a Twoja pielęgnacja będzie efektywna. W przypadku wątpliwości dotyczących zaawansowanego dbania o cerę trądzikową, zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja z dermatologiem, który podpowie Ci najlepiej, czego potrzebujesz.

Bibliografia:

  1. "Alcohol free” https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetics-labeling-claims/alcohol-free Data dostępu: 16.03.2023.
  2. Migala J. Alcohol in Skin Care: Is It Ever Okay? https://www.everydayhealth.com/smart-skin/alcohol-in-skin-care-is-it-ever-okay/ Data dostępu: 16.03.2023.
  3. Bojarowicz H., Szemryk A., Krysiński J. Kosmetyki przeznaczone do stosowania w różnych przedziałach wieku. Kosmetologia Estetyczna 2015, 5(5): 479-484.