Cera trądzikowa – ściągawka z pielęgnacji dla początkujących

20.12.2019

Nie masz pojęcia, czym różni się maska w płachcie od węglowej i jaki krem będzie najlepszy dla twojej cery? Spokojnie, wyjaśniamy wszystko od początku!

1. Zacznijmy od mycia

Jak dbać o cerę w trakcie mycia i czym w ogóle ją oczyszczać? Co będzie lepsze – płyn micelarny, pianka, a może żel? O płynie micelarnym zapomnij, bo w przypadku cery trądzikowej nie oczyszcza jej tak dokładnie, jak tego potrzebuje. Podobnie unikaj wszelkich kosmetyków, które w nazwie mają „olejek” lub „krem”. Zazwyczaj są na bazie lipidów (olejek to 100% lipidów), które mogą zatykać pory. No to żel czy pianka? Jeśli masz grubą i silnie przetłuszczającą się skórę, lepszy będzie żel. Ma lżejszą konsystencję i zapewnia efekt odświeżenia w sekundę po myciu. Jeśli twojej skórze zdarza się od czasu do czasu podrażniać, wybierz piankę. To pora jeszcze na krótkie objaśnienie składników. Przy większej ilości wyprysków wybieraj preparaty do mycia ze składnikami antybakteryjnymi, np. działającymi przeciwzapalnie wyciągami roślinnymi. A jak dbać o cerę wrażliwą w trakcie mycia? Prosto! Wybieraj preparaty do oczyszczania ze składnikami łagodzącymi albo łagodzącymi i antybakteryjnymi, jak nasz Antybakteryjny żel łagodzący do mycia. To ideał, jeśli masz dużo krostek, ale też podrażnień. Znajdujące się w nim m.in. szałwia i łopian działają przeciwzapalnie, ale w niezwykle delikatny sposób. 

2. Tonik - czy go potrzebujesz?

O tak, prawie jak powietrza! Tonik to niezwykle ważny kosmetyk i każda pielęgnacja cery trądzikowej musi go zawierać. Wbrew temu, co być może myślisz, to nie kolejny krok oczyszczania skóry. Tonik wcale nie ma domyć resztek makijażu czy usunąć zanieczyszczeń ze skóry. Jego główne zadanie to przywrócenie skórze pH, które zaburza się po myciu. Co się wtedy dzieje? Twoja skóra może się podrażniać i staje się łatwiejszym łupem dla bakterii, które powodują trądzik. Już więc widzisz, dlaczego nie może go zabraknąć w twojej pielęgnacji. Dodatkowo tonik może też łagodzić skórę, jeśli ma składniki łagodzące lub zmniejszać stany zapalne, gdy zawiera substancje antybakteryjne. 

3. Krem matujący, nawilżający, łagodzący – który wybrać?!

Już tłumaczymy. Po pierwsze i najważniejsze – potrzebujesz kremu. Zawsze! Niezależnie od tego, w jakiej kondycji jest aktualnie twoja skóra. Każdy krem, którego używasz, musi mieć działanie nawilżające. To mit, że tłusta i trądzikowa skóra nie potrzebuje nawilżania. Potrzebuje go – i to bardzo! Bez niego pielęgnacja cery trądzikowej jest nieskuteczna! Jeśli masz problem z nadmiernym wydzielaniem sebum, rano stosuj krem matujący. A jak zadbać o cerę trądzikową wrażliwą przy pomocy kremu? Stosując krem o działaniu łagodzącym. Najlepszy będzie jednak taki, który łączy te wszystkie trzy działania. Podsumowując, co powinien robić idealny krem: nawilżać skórę, mieć dodatek składników matujących i antybakteryjnych, łagodzić podrażnienia cery, do tego mieć lekką konsystencję i być prawie niewyczuwalny na skórze już kilka minut po aplikacji, chronić przed słońcem – krem, którego używasz na dzień powinien mieć też dodatek filtrów przeciwsłonecznych, minimum SPF 20. Promieniowanie ultrafioletowe i krostki to nie za dobre połączenie, bo mogą po nim powstawać duże przebarwienia.

4. Pielęgnacja skóry a peeling

To jeden z twoich najlepszych przyjaciół w walce z trądzikiem! Pozwala oczyścić pory, zmniejszyć ryzyko zaskórników, usunąć martwe komórki z naskórka, dzięki czemu skóra odzyskuje zdrowy i świeży kolor. Dodatkowo sprawia, że kosmetyki, które potem nakładasz, działają dużo lepiej i silniej. Do wyboru masz trzy rodzaje peelingów: ziarnisty, tzw. gommage, enzymatyczny.Jeśli jednak masz mocno przetłuszczającą się skórę lub silnie zatkane pory, peeling enzymatyczny może nie oczyścić ich tak skutecznie, jakbyś tego chciała. Jak zadbać o cerę problematyczną w takim razie i czym ją złuszczać? Przy grubszej i mocno przetłuszczającej się skórze fenomenalnie sprawdza się peeling ziarnisty, czyli z dodatkiem granulek, które masują i oczyszczają skórę. Nie jest wskazany jednak przy dużych zmianach zapalnych, naciekających i czerwonych, bo może je roznosić po skórze, a także podrażniać. Co to oznacza? Jeszcze więcej krostek.W taki wypadku lepiej sprawdzi się gommage, czyli peeling w postaci kremu lub pasty. Ma on dodatek kwasów lub innych składników oczyszczających pory, jak węgiel czy glinka. Nakładasz go na kilka minut na skórę, masujesz, po czym zmywasz jego pozostałości. To też lepszy peeling dla skóry wrażliwej, którą granulki mogą podrażniać. Podsumowując: masz grubą, przetłuszczającą się skórę z zaskórnikami, ale bez krostek – wybierz peeling ziarnisty z granulkami; masz cerę z krostkami lub trądzikową i wrażliwą – lepszy będzie peeling w formie pasty; zależy ci na delikatniejszym, złuszczaniu skóry – wybierz peeling enzymatyczny. 

5. Jak działać na wypryski i zaskórniki?

To kolejny ważny krok w pielęgnacji. Pewnie zastanawiasz się często, jak dbać o skórę twarzy, gdy masz nawracający problem z zaskórnikami i krostkami. Czy tonik lub krem będą wystarczające, czy potrzebujesz wytoczyć silniejsze działo? Możesz zrobić więcej dla skóry! Włącz te produkty do pielęgnacji: kremy punktowe - to nie chwyt marketingowy i nie działają wcale tak samo, jak zwykły krem antybakteryjny, który nakładasz na całą twarz. Zazwyczaj mają one dużo wyższe stężenia składników antybakteryjnych, żeby mogły jeszcze silniej walczyć z krostkami. Nakładane na całą twarz, mogłyby ją podrażnić, ale nakładane na krostki punktowo sprawiają, że znikają one w mig; plastry na nos – to produkt niezwykle popularny zwłaszcza w Korei! Pielęgnacja skóry z zaskórnikami staje się dzięki niemu łatwiejsza! Jak działa? Prosto! Nakładasz go po myciu na nos, czekasz określony czas i zdejmujesz. Plaster działa jak mini odkurzacz i usuwa zaskórniki. Dobra rada przy jego stosowaniu: tonik zastosuj dopiero po zdjęciu plastra, a nie po myciu twarzy; preparaty złuszczające – to kolejny „inny produkt”. Kremy z dodatkiem kwasów owocowych działają silniej od peelingów. Pomagają oczyszczać i zwężać pory, zmniejszać stany zapalne (możesz więc także stosować je miejscowo na krostki), ale mają jeszcze jedno, fantastyczne działanie – pomagają pozbyć się przebarwień, które pozostawiają po sobie krostki, grudki czy guzki na skórze. Takie preparaty należy jednak nakładać tylko na noc i w trakcie ich stosowania używać na dzień kremu z dodatkiem filtrów UV. Inaczej możesz zafundować sobie sporo podrażnień.

6. Maska – jaką wybrać

W płachcie, kremie, paście. Łagodząca, oczyszczająca, nawilżająca. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej i która maska jest najlepsza?Tak naprawdę warto stosować wszystkie, tylko w różny sposób. Oto mała ściągawka: Na zaskórniki – najlepsza będzie tradycyjna maska kremowa lub żelowa, z dodatkiem glinki lub węgla. Oba te składniki oczyszczają pory jak marzenie! Taki rodzaj maski warto stosować przy cerze trądzikowej… zawsze.Miej ją zawsze w swojej łazience i nakładaj przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na złagodzenie cery - wiemy, że pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa. Nie dość, że musisz męczyć się z krostkami, zaskórnikami, notorycznym przetłuszczaniem skóry, to jeszcze z podrażnieniami. Szybko poradzić sobie z nimi możesz właśnie z pomocą maski łagodzącej, w płachcie lub kremowej. Nakładasz ją na skórę doraźnie, wtedy gdy twoja skóra potrzebuje ukojenia. Maski w płachcie – co to? To całkiem nowa forma masek, która przywędrowała z Azji. Do niedawna maski mogłaś kupić tylko w formie żelu, kremu lub pianki. Czym różni się maska w płachcie i czy jest lepsza? Działa tak naprawdę trochę inaczej i często szybciej niż tradycyjna. Ponieważ jest w formie płachty, która przykrywa twoją skórę na kilkanaście minut, znajdujące się w niej składniki aktywne mogą lepiej zadziałać i wniknąć głębiej w naskórek lub skórę. Warto stosować ją, gdy potrzebujesz silniejszego nawilżenia, złagodzenia skóry lub zmniejszenia krostek. Wtedy możesz użyć na przykład naszej Oczyszczającej maski na płachcie zmniejszającej łojotok. Zawiera ona między innymi ekstrakty roślinne, które delikatnie złuszczają skórę, oczyszczają pory, zmniejszają wydzielanie sebum, a przy tym nawilżają skórę, chroniąc ją przed podrażnieniami.Taką maskę możesz stosować, kiedy tylko potrzebujesz. Przed ważną imprezą jako maskę SOS, przed randką, wyjazdem w góry lub gdy twoja skóra jest aktualnie silnie zanieczyszczona. To twój najlepszy sprzymierzeniec, jeśli chodzi o to, jak dbać o cerę w wersji express.  

7. Makijaż – jak go robić

To dla ciebie ciężki temat? Nie jesteś sama. Wiele dziewczyn ma problem z tym, jak zadbać o cerę, żeby nie nasilić trądziku makijażem, a jednocześnie czuć się dobrze ze swoim wyglądem.I co stosować – klasyczny fluid, krem BB, puder? Spieszymy z pomocą! Fluid jest najlepszy, jeśli potrzebujesz silnego krycia. Gdy chcesz zakryć krostki lub przebarwienia na skórze. Pamiętaj jednak, żeby wybierać zawsze podkład przeznaczony do cery trądzikowej i problemowej. Będzie miał wtedy na pewno super lekką konsystencję, lepsze krycie i nie nasili przetłuszczania skóry oraz nie zatka porów. Do tego dobrze, aby był matujący i miał działanie antybakteryjne. Wtedy to tak naprawdę nie sam makijaż, ale równie pielęgnacja skóry! Krem BB - to bez dwóch zdań super kosmetyk! Ale czy dla ciebie? Tak, jeśli nie potrzebujesz silnego krycia i zależy ci tylko na wyrównaniu koloru skóry, jej zmatowieniu, zmniejszeniu widoczności porów. Wtedy na pewno spodoba ci się nasz Matujący krem BB o działaniu antybakteryjnym. Dla niego zmniejszenie przetłuszczania skóry to żaden problem. Robi to bez wysiłku dzięki zawartości alg, a dodatek kwasu hialuronowego wygładza i nawilża skórę. Partner-marzenie! Przyszła pora na puder. W makijażu cery trądzikowej jest po prostu niezastąpiony, ponieważ utrwala nakładany wcześniej podkład i sprawia, że nie spływa on w ciągu dnia z twarzy. Dlatego zawsze miej go w kosmetyczce, a najlepiej też w ciągu dnia w torebce. I wybieraj ten o działaniu matującym i antybakteryjnym. Już wiesz, jak dbać o skórę twarzy i jakie kosmetyki stosować. Gotowa na wypowiedzenie walki wypryskom i rozszerzonym porom?