Co jeść, a czego nie jeść, żeby mieć ładną cerę?

19.05.2023

Wiek dorastania to fascynujący czas odkrywania i realizowania swoich pasji, nawiązywania przyjaźni, umawiania się na pierwsze randki. Warto czerpać z tego wspaniałego okresu pełnymi garściami. Zmiany zachodzące w Twoim dojrzewającym organizmie mogą jednak mieć przykre skutki uboczne - przetłuszczanie się cery, pryszcze, wągry, zaskórniki, to typowe kłopoty ze skórą, z którymi boryka się wielu nastolatków. Nie muszą jednak wpływać negatywnie na Twoją pewność siebie w kontaktach z rówieśnikami. Ważne, aby kompleksowo zatroszczyć się o skórę nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Po jakie produkty warto sięgać, a które lepiej ograniczać?

Piękno na talerzu, czyli dieta przeciwtrądzikowa

Jeśli myślisz, że dieta ma się nijak do stanu cery, mamy nadzieję, że wkrótce zmienisz zdanie. Wpływ sposobu odżywiania się na skórę potwierdzają nawet badania naukowe. Osobom borykającym się z trądzikiem zwykle polecana jest dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG). W USA przeprowadzono obserwacje wśród 2,258 osób, które po zastosowaniu tego rodzaju diety zauważyły u siebie mniej zmian trądzikowych oraz mogły ograniczyć używanie leków na trądzik.(1) Na czym to jednak polega? Indeks glikemiczny określa jak wzrasta stężenie glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Oczywiście nie musisz uczyć się wartości na pamięć. W Internecie oraz literaturze znajdziesz tabelki z wykazami IG, które dzielą pokarmy na 3 główne kategorie:

  • o niskim indeksie glikemicznym: poniżej 55
  • o średnim IG: 55–70
  • o wysokim IG: powyżej 70.(2)

Celem diety jest wybieranie jak najczęściej produktów z pierwszej grupy. O co chodzi dokładnie? Ważne, żeby w Twoim jadłospisie znalazło się dużo miejsca na produkty roślinne, zwłaszcza zielone warzywa liściaste (sałaty, brukselka, kapusta, jarmuż), cukinię, ogórki, pomidory, surową marchew. Ponadto dobrze jest wpleść w menu strączki (fasolę, ciecierzycę), orzechy, makaron gotowany al dente, pełnoziarniste pieczywo, jajka. Co do owoców, należy je jeść w ograniczonych ilościach, a do zalecanych należą na przykład jabłka.

Produkty zaliczające się do grupy o średnim IG, jak długoziarnisty ryż czy kasza manna, najlepiej jeść w ograniczonych ilościach.

Czy przestrzeganie takiego systemu odżywiania się jest trudne? Chociaż z początku studiowanie tabelek pozornie komplikuje życie, przekonasz się, że szybko zapamiętasz te produkty, które warto jeść. Wytrwałość w tym zakresie nauczy Cię dobrych nawyków, co odbije się pozytywnie nie tylko na stanie skóry, ale także na sylwetce i ogólnym zdrowiu.

Czego nie jadać, żeby mieć piękną cerę?

W skomponowaniu jadłospisu przyjaznego skórze ważne jest też unikanie pewnych produktów. Jak najrzadziej sięgaj więc po artykuły z wysokim IG, czyli fast foody, czekoladę, słodycze, pieczone ziemniaki, frytki, chipsy, „białe” pieczywo, gotowaną marchewkę i groszek, arbuzy, winogrona. Im coś jest słodsze, tym wyższy ma indeks glikemiczny. Jeśli jesteś łasuchem i obawiasz się, że trudno będzie Ci wytrzymać bez słodkich przekąsek, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - ustabilizowany poziom cukru we krwi sprawi, że nie będziesz mieć aż takich ciągotek.

Istnieją także wyniki badań, które wskazują na mleko jako produkt, który może zaostrzać zmiany trądzikowe, dlatego lepiej je wykluczyć lub ograniczyć. Również żółte sery, twaróg, lody i śmietana mogą przyczyniać się do powstawania wykwitów, dlatego lepiej, gdy nie pojawiają się w jadłospisie zbyt często.(3) Rozsądnie jest skonsultować się z dietetykiem, który podpowie Ci czym je zastąpić, aby organizm otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wielkość posiłków także ma znaczenie, ponieważ nawet zdrowe produkty w dużych ilościach podnoszą poziom glukozy we krwi. Uważaj również na to, czym zaspokajasz pragnienie, bo piwo, soki owocowe (zwłaszcza słodzone) i kolorowe, gazowane napoje również należą do produktów o wysokim IG. Twoim podstawowym źródłem nawodnienia powinna być natomiast woda.

Kosmetyczna „dieta” dla Twojej skóry, czyli etapy codziennej pielęgnacji

To, czym karmisz swój organizm, jest szalenie istotne dla zachowania zdrowia skóry. Oprócz tego warto przestrzegać zaleceń związanych z pielęgnacją, która powinna być trójetapowa:

1. Oczyszczanie

Do oczyszczania skóry używaj wyłącznie delikatnych preparatów, na przykład w postaci pianek. Przekonaj się, jak przyjemne jest korzystanie z Oczyszczającej pianki detoksykującej Under Twenty, która usunie z Twojej twarzy nagromadzone sebum, reszki kosmetyków i zanieczyszczenia środowiskowe. Zawiera antybakteryjny kwas glikolowy, kojącą betainę oraz owocowe ekstrakty, które rozjaśniają i energizują. Po jej użyciu Twoja cera będzie świeża i gładka w dotyku.

2. Tonizowanie

Zabieg oczyszczający zawsze należy zakończyć użyciem toniku, który przywraca skórze właściwe pH. Idealna do tego celu będzie Prebiotyczna mgiełka tonizująca Under Twenty, która łagodzi podrażnienia, reguluje produkcję sebum i oczyszcza. Zawarty w niej kwas migdałowy działa antybakteryjnie, witamina B3 redukuje zmiany trądzikowe, a organiczna woda z kiwi detoksykuje.

3. Nawilżanie

Ostatnim krokiem codziennej, podstawowej pielęgnacji skóry, jest jej nawilżanie - pomoże Ci w tym Prebiotyczny krem matujący Under Twenty, którego formuła została stworzona specjalnie z myślą o młodej i wrażliwej skórze. Zawiera prebiotyk, wspierający barierę ochronną skóry, niacynamid, który zmniejsza produkcję sebum, oczar wirginijski o działaniu antybakteryjnym i matującym, olej z awokado, który skutecznie nawilża i odżywia, a także łagodzącą alantoinę. Po jego użycia cera wygląda świeżo, jest nawilżona, a efekt zmatowienia utrzymuje się nawet do 8 godzin!

Trądzik to często występująca choroba. Dlatego naukowcy dwoją się i troją, żeby znaleźć czynniki mogące przyczyniać się do zaostrzenia jej przebiegu. Oprócz zdrowego odżywiania się i pielęgnacji cery postaraj się prowadzić zdrowy tryb życia - aktywność fizyczna, sen czy relaksujące spotkania w gronie znajomych pomogą Ci zachować dobre samopoczucie i zdrowie.

Bibliografia:

  1. Can the right diet get rid of acne? https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/diet Data dostępu: 9.01.2023.
  2. Ostrowska L. Indeks glikemiczny - wysoki i niski indeks glikemiczny, tabela, produkty https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/68179,indeks-glikemiczny Data dostępu: 9.01.2023.
  3. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja współczesna 2016; 9: 67-72.