Czy uprawianie sportu może pogorszyć trądzik? Poradnik pielęgnacyjny dla aktywnych

11.06.2024

Czy uprawianie sportu może pogorszyć trądzik

Trądzik a aktywność fizyczna - to temat bardzo szeroki, złożony i zdecydowanie warty uwagi. Choć sport jest bardzo istotny dla zdrowia i samopoczucia, niestety może zaostrzać zmiany skórne. Czy to oznacza, że mając trądzik musisz rezygnować ze swoich sportowych pasji? Niekoniecznie, bo aktywność może nawet poprawić kondycję Twojej skóry. Dowiedz się jakie są wady i zalety uprawiania sportu w przypadku występowania trądziku, jak zadbać o cerę, żeby uniknąć zaostrzeń oraz kiedy lepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Dlaczego treningi mogą zaostrzać trądzik?

Trądzik to choroba, która może mieć bardzo różny przebieg. U jednych nastolatków ogranicza się do kilku wykwitów, u innych zmiany są duże i pokrywają rozległe obszary skóry. Również w kwestii czynników zaostrzających nie na każdego działa to samo. Są osoby, u których znaczącą rolę ogrywa stres, u innych dieta bogata w nabiał i słodycze. Podobnie jest ze sportem, który może, ale nie musi zaostrzać zmiany trądzikowe. Jeśli zdarzyło Ci się zauważyć, że po intensywnych treningach masz więcej wykwitów, przyczyną jest zwiększona produkcja potu oraz sebum (łoju skórnego), co sprzyja blokowaniu porów i namnażaniu się bakterii.

Zasadnicze pytanie brzmi: czy jeśli po intensywnych treningach masz więcej pryszczy, lepiej jest z nich zrezygnować? Przeważnie nie jest to konieczne. Zwłaszcza, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, a niektóre badania sugerują nawet, że zmniejsza tendencję do rozwoju trądziku. Prawdopodobnie wynika to z lepszego ukrwienia tkanek, zmniejszenia stanu zapalnego oraz rozładowania stresu.(1) Jeśli więc kochasz ruch, wystarczy przestrzeganie kilku zasad pielęgnacji cery, które pomogą Ci uniknąć zaostrzeń.

Trądzik pod kontrolą - o tym pamiętaj, jeśli lubisz sport

Tym, co bardzo sprzyja nowym wykwitom, jest przegrzanie i przepocenie. Choć podczas uprawiania sportu bardzo trudno tego uniknąć, możesz nieco ograniczyć problem poprzez wybranie odpowiedniej pory dnia - najlepsze są wczesne poranki lub wieczory, kiedy słońce nie operuje tak mocno i temperatury są niższe. Ponadto pamiętaj o popijaniu chłodnej wody, co jest kwestią bezpieczeństwa całego organizmu.

Przed każdym treningiem usuń z twarzy makijaż (jeżeli używasz kosmetyków kolorowych), a jeśli zamierzasz trenować na świeżym powietrzu, zaaplikuj krem z filtrem SPF. Słońce wysusza skórę, która w odpowiedzi produkuje więcej sebum, co prowadzi do powstawania pryszczy.

Na każdy trening weź ze sobą świeży, wyprany ręcznik i usuwaj z jego pomocą nadmiar potu (delikatnie przykładając do skóry, bez pocierania).

Istotny jest również odpowiedni strój, wykonany z przewiewnych i odprowadzających wilgoć materiałów. Nie powinien zbyt ciasno opinać ciała, bo to sprzyja trądzikowi.

Unikaj dzielenia się sprzętami ochronnymi, takimi jak kaski czy naramienniki. Na ich powierzchniach może znajdować się mnóstwo bakterii, powodujących trądzik. Jeśli używasz współdzielonego sprzętu, przed jego założeniem warto go zdezynfekować.(2)

Idealnie, jeśli od razu po zakończeniu aktywności weźmiesz prysznic oraz umyjesz twarz, aby usunąć z niej sebum i pot. Sięgaj po preparaty przeznaczone do młodej skóry z problemem trądziku i zawsze po myciu użyj toniku, żeby przywrócić skórze właściwe pH.

Oczyszczanie cery trądzikowej - wybierz preparat najlepszy dla siebie

W ofercie Under Twenty znajdziesz szeroką gamę produktów, które pomogą Ci zadbać o świeżość i higienę w każdej sytuacji. Oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli usuwania ze skóry sebum, potu i innych zanieczyszczeń, pielęgnują ją, działają antybakteryjnie oraz ograniczają pracę gruczołów łojowych.

Formułą, która sprawdzi się bezbłędnie w pielęgnacji cery wymagającej i wrażliwej, jest nasz Oczyszczający żel do mycia twarzy z kwasem migdałowym, azeloglicyną i kapsułkowym kwasem salicylowym. Ten starannie przemyślany skład pomaga regulować produkcję sebum, działa antybakteryjnie, przeciwdziała zaskórnikom i innym zmianom trądzikowym.

Jeżeli zależy Ci szczególnie na efekcie matowej cery, wówczas Twoim kosmetycznym ulubieńcem ma szansę się stać Matująca pasta myjąca do twarzy. Dzięki zawartości glinki kaolinowej doskonale oczyszcza, matuje skórę oraz redukuje istniejące niedoskonałości. Matcha natomiast detoksykuje, nawilża i reguluje wydzielanie sebum. Nasza pasta nie zatyka porów i nie powoduje uczucia ściągnięcia, dlatego sięganie po nią jest czystym komfortem.

A może lubisz sięgać po kosmetyki o delikatnych, lekkich formułach? Wówczas przypadnie Ci do gustu nasza Oczyszczająca pianka detoksykująca - działa skutecznie dzięki cząsteczkom kwasu glikolowego, które aktywnie wnikają w głębokie warstwy naskórka. Zwiera w składzie łagodzącą podrażnienia betainę oraz owocowe trio (malinę, truskawkę i jeżynę), które rozjaśnia i energizuje skórę.

Teraz koniecznie sięgnij po tonik. Na przykład naszą wygodną w stosowaniu Prebiotyczną mgiełkę tonizującą - dzięki formie sprayu nie wymaga używania płatków kosmetycznych. Kryjący się w jej składzie prebiotyk pomaga łagodzić podrażnienia, kwas migdałowy działa antybakteryjnie, a organiczna woda z kiwi zapewnia skórze detoks. Alternatywą dla mgiełki jest nasz Oczyszczający tonik antybakteryjny z kwasem glikolowym i sokiem z liści aloesu, dzięki czemu skutecznie walczy z pryszczami i łagodzi podrażnienia.

Kiedy uprawianie sportu warto skonsultować z dermatologiem?

Jeśli Twój trądzik jest umiarkowany, a sport uprawiasz rekreacyjnie, wówczas aktywność nie powinna zaszkodzić cerze. Zwłaszcza, jeśli zastosujesz nasze porady dotyczące higieny. Skonsultuj się natomiast z lekarzem, jeżeli trądzik ma ciężki przebieg, musisz przyjmować leki, terapia nie przynosi zadowalających rezultatów lub jeżeli zauważysz, że uprawianie sportu istotnie pogarsza sytuację. Zaawansowane postacie trądziku zawsze lepiej leczyć pod okiem specjalisty. Bardzo ważna jest również wnikliwa obserwacja cery i określenie czynników, które wpływają na jej stan, bo to kwestia bardzo indywidualna. Trądzik jest chorobą przewlekłą, dlatego jeśli dobrze poznasz potrzeby swojej skóry, będzie Ci łatwiej zapobiegać zaostrzeniom w przyszłości.

Bibliografia:

  1. Does Working Out Help Acne? What Experts Say https://health.clevelandclinic.org/does-exercise-help-acne Data dostępu: 11.05.2024
  2. Is your workout causing your acne? https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/workouts Data dostępu: 11.05.2024