Czym różni się przebieg trądziku u dziewcząt i chłopców?

01.08.2023

Trądzik może pojawić się na każdym etapie życia, jednak najczęściej choroba zaczyna się w wieku dojrzewania. Statystyki mówią, że z trądzikiem boryka się 85% osób w wieku 12 do 25 lat, z czego 15-25% to przypadki umiarkowane i ciężkie.(1) Czy przebieg choroby może różnić się u dziewcząt i chłopców? Tak, co wynika z czynników hormonalnych. Dowiedz się na czym polegają te różnice.

Uparty trądzik - dlaczego dotyka tak wysoki odsetek młodzieży?

Już pierwszy rzut oka na statystyki pozwala stwierdzić, że trądzik jest chorobą powszechną i tylko niewielki odsetek młodych ludzi może cieszyć się czystą cerą. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego mieszków łojowo-włosowych i powstawania nieestetycznych zmian, jak pryszcze, zaskórniki otwarte i zamknięte, grudki, krosty, a nawet guzki i ropne torbiele. Jako podstawowa przyczyna trądziku wskazywane są hormony. Nie bez znaczenia jest także skłonność genetyczna. Jeśli więc któryś z Twoich rodziców borykał się z tą chorobą, istnieje prawdopodobieństwo, że i u Ciebie pojawią się zmiany skórne.(2,3)

Przebieg trądziku u poszczególnych osób może bardzo się różnić. Być może Ty masz kłopot z pojedynczymi pryszczami, a u Twojego kolegi choroba zajmuje duże obszary twarzy, pozostawiając po sobie przebarwienia i blizny. Różnice te wynikają z indywidualnych predyspozycji, a pewne znaczenie ma tutaj także płeć.

Trądzik u chłopców

U chłopców i mężczyzn przyczyną zmian trądzikowych jest przede wszystkim testosteron. Dlatego bardzo często męska cera jest grubsza i ma większą tendencję do przetłuszczania się. W konsekwencji dochodzi do zatykania porów i powstawania pryszczy. Niestety, to dalej nie koniec listy czynników sprzyjających trądzikowi u chłopców i mężczyzn.(4) Kolejnym z nich jest zarost. Owłosienie na twarzy zatrzymuje sebum i sprzyja namnażaniu się bakterii. Wszystko to sprawia, że u przedstawicieli płci męskiej trądzik występuje częściej oraz może mieć cięższy przebieg z rozległymi zmianami, pozostawiającymi po sobie blizny.(5) Choroba także częściej niż u dziewcząt dotyczy nie tylko twarzy, ale też szyi, klatki piersiowej, ramion i pleców. Oczywiście pamiętaj, że tak zaawansowane postaci trądziku wciąż należą do skrajności, a w obecnych czasach istnieje wiele sposobów łagodzenia jego przebiegu. Ponadto pewnym pocieszeniem jest fakt, że trądzik rzadziej utrzymuje się u mężczyzn w wieku dorosłym.(6) Z wiekiem przebieg choroby jest też łagodniejszy, dlatego nawet, jeżeli teraz Twoja skóra jest daleka od ideału, musisz pamiętać, że jest to stan przejściowy.

Trądzik u dziewcząt

Trądzik u dziewcząt również ma związek ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w wieku dojrzewania. Sam mechanizm powstawania zmian jest podobny, jak w przypadku chłopców - nadmierna produkcja sebum prowadzi do zatykania porów i tworzenia się pryszczy i zaskórników. Dziewczęta również mogą przechodzić przez chorobę ciężko i czasami niezbędne jest leczenie pod okiem dermatologa. U większości trądzik ma jednak postać łagodną. Znaczącą różnicą między trądzikiem u dziewcząt i chłopców jest występowanie zaostrzeń w okolicach miesiączki.(6) Oczywiście i tutaj winne są hormony, a mianowicie wahania poziomu estrogenów i progesteronu. Choć zwykle tendencja do pryszczy zmniejsza się z wiekiem, choroba może utrzymywać się także w dorosłości.

Kosmetyki dla cery trądzikowej dla dziewcząt i chłopców

Under Twenty to marka, która ma już wieloletnie doświadczenie w tworzeniu kosmetyków dla młodzieży borykającej się z trądzikiem. Nasze produkty są delikatne dla młodej cery, zarazem skutecznie ją oczyszczając i pielęgnując. W formułach znajdują się też składniki aktywnie walczące ze zmianami trądzikowymi. Ich systematyczne stosowanie sprawi, że walka z wykwitami będzie łatwiejsza.

Wartym polecenia produktem na co dzień jest Oczyszczająca pianka detoksykująca. Zawiera cząsteczki kwasu glikolowego o działaniu antybakteryjnym, betainę łagodzącą podrażnienia oraz owocowe trio (malinę, jeżynę i truskawkę) o właściwościach rozjaśniających i energizujących. Pianka ma delikatną konsystencję, dlatego jest bardzo miła w użytkowaniu.

Każde oczyszczanie powinno zakończyć się tonizacją, przywracającą optymalne pH. W tym celu świetnie sprawdzi się Prebiotyczna mgiełka tonizująca, która przyjemnie koi skórę, a dzięki zawartości witaminy B3 - redukuje zmiany trądzikowe.

Jeśli chcesz podnieść swoją pielęgnację na wyższy poziom, warto sięgnąć po nasze preparaty do zadań specjalnych. Na przykład Złuszczające serum żelowe AHA+BHA 15% o działaniu antybakteryjnym zapobiega nadprodukcji sebum, odblokowuje pory oraz redukuje niedoskonałości i przebarwienia. Stężenie kwasów 15% zostało dobrane specjalnie z myślą o młodej i wrażliwej cerze - formuła zawiera kwasy szikimowy, glikolowy, mlekowy oraz salicylowy, które mają sprawdzoną skuteczność w pielęgnacji cery. Pomagają pozbyć się przebarwień, złuszczyć martwy naskórek i pozbyć się zaskórników. Dodatkowo betaina redukuje podrażnienia i ułatwia działanie kwasów AHA. Co ważne - wszystkie kosmetyki z kwasami stosuj ostrożnie! Nie aplikuj serum na uszkodzoną skórę i po 15 minutach zmyj je letnią wodą. Delikatne pieczenie, utrzymujące się przez 2-3 minuty, jest naturalną reakcją, jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, usuń preparat i nie sięgaj po niego ponownie.

W złuszczaniu martwego naskórka i wygładzeniu cery pomocne są też peelingi. Oczyszczający peeling-maska 2w1 skutecznie oczyszcza skórę, a dzięki zawartości wiórków kokosowych ma także działanie złuszczające. Zawarty w produkcie olej tamanu posiada właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Wystarczy rozprowadzić peeling na wilgotnej skórze, wmasować, a następnie pozostawić na 3-5 minut, co wzmocni jego efekt. Po tym czasie go zmyj i ciesz się odświeżoną, gładką i matową cerą. Możesz stosować go na samą twarz, ale także dekolt, szyję i plecy.

W naszej ofercie znajdziesz też inne produkty, które pomogą Ci kompleksowo zatroszczyć się o skórę. Bez względu na to, czy borykasz się tylko z lekkimi zmianami, czy choroba ma u Ciebie trudny przebieg, warto skorzystać ze wszystkich dostępnych opcji leczenia i pielęgnacji, które zmniejszą tendencję do pryszczy, zaskórników i błyszczenia się skóry.

Bibliografia:

  1. Wilusz-Ludwiczak K. i wsp. Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną. Forum Dermatologicum 2019, tom 5, nr 3, 92–95.
  2. Marek L. Trądzik. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity Data dostępu: 2.06.2023.
  3. Wolska H. Trądzik młodzieńczy. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/73673,tradzik-mlodzienczy Data dostępu: 2.06.2023.
  4. Does Testosterone Cause Acne? The Surprising Connection https://share.upmc.com/2016/10/testosterone-and-acne/ Data dostępu: 2.06.2023.
  5. DIY treatments for 5 common beard problems. https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/face/diy-treatment-common-beard-problems Data dostępu: 2.06.2023.
  6. Szepietowski J. i wsp.Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673.