Domowa pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

28.03.2022

Trudne początki trądziku

Czy pamiętasz, kiedy na Twojej twarzy pojawił się pierwszy pryszcz, a potem kolejny i jeszcze następny? To niestety jeden z przykrych objawów, towarzyszących dojrzewaniu, gdy w Twoim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, powoli przygotowujące Cię do wejścia w okres dojrzałości. Te znienawidzone przez Ciebie i wielu Twoich szkolnych przyjaciół pryszcze, są w istocie symptomem choroby, która nazywa się trądzik pospolity (acne vulgaris). Choć może Ci się wydawać, że jeśli masz trądzik, to spotkał Cię pech, zapewne zaciekawi Cię informacja, że choroba ta dotyka od 80 do nawet 100% ludzi na różnych etapach życia. Co piąty pacjent, zgłaszający się dermatologa, poszukuje pomocy właśnie w walce z trądzikiem! Szczyt zachorowań przypada natomiast mniej więcej około 14-17. roku życia u dziewcząt oraz 16-19. roku życia u chłopców. Oczywiście, taki stopień rozpowszechnienia choroby raczej nie jest miłą wiadomością, ale jednocześnie stanowi pewne pocieszenie, bo to oznacza, że istnieje mnóstwo profesjonalnych preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej , leków i terapii, które pomagają uporać się z pryszczami. 

Wyzwania związane z pielęgnacją cery trądzikowej

Jakie działanie powinny mieć kosmetyki na trądzik? Na pewno muszą dogłębnie oczyszczać, aby nie doprowadzić do zatykania porów, a także ograniczać wydzielanie sebum (łoju skórnego), gdyż to właśnie tłusta skóra jest biologicznym podłożem tej uciążliwej choroby. Oprócz tego trzeba zatroszczyć się o ogólną kondycję skóry, zwłaszcza nawilżenie, gdyż częstym błędem pielęgnacyjnym jest jej przesuszanie, co prowadzi do zwiększenia produkcji sebum i zaostrzenia trądziku. Jak dbać o cerę trądzikową?

Poznaj etapy pielęgnacji

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej wcale nie jest skomplikowana i składa się z kilku kroków. Teraz, kiedy jesteś w wieku nastoletnim, najwyższa pora, aby przyswoić sobie dobre nawyki związane ze skórą. 

  1. Oczyszczanie skóry trądzikowej - jest podstawą codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez oczyszczenia skóry nie powinno się aplikować żadnych kosmetyków! Pamiętaj, aby wybrać do tego celu produkt, który jest skuteczny, ale jednocześnie delikatny. Mocne, agresywnie działające preparaty naruszają bowiem naturalną powłokę ochronną skóry i prowadzą do jej przesuszenia oraz podrażnień. Jaką propozycje ma dla Ciebie Under Twenty? Przekonaj się, jak świetnie działa Pianka do mycia twarzy o działaniu antybakteryjnym, przeznaczona do mycia cery tłustej, trądzikowej i jednocześnie wrażliwej.  Dzięki zawartości prebiotyku pianka przywraca barierę ochronną skóry. Po jej zastosowania skóra jest oczyszczona, odświeżona i gładka, zaś niedoskonałości zredukowane. 
  2. Tonizacja - użycie toniku po oczyszczaniu skóry jest bardzo ważne, ponieważ kosmetyk ten przywraca jej odpowiednie, czyli lekko kwaśne pH. To sprawia, że szkodliwe bakterie mają utrudnione warunki do namnażania się i czynienia szkód. Jaki tonik wybrać? Proponujemy preparat wchodzący w skład tej samej linii, co pianka, czyli Matujący tonik antybakteryjny przeciw zaskórnikom. Skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, zmniejsza ilość widocznych zaskórników oraz wydzielanie sebum, a ponadto łagodzi i odświeża. Tak przygotowana skóra jest gotowa na kolejny krok… 
  3. Czas na krem! Powinien dobrze nawilżać, gdyż sucha skóra i trądzik to pozornie dwa przeciwstawne problemy, które jednak mogą iść ze sobą w parze. W ofercie Under Twenty znajdziesz Nawilżająco-antybakteryjny krem matujący, który odpowiada na częste problemy cery trądzikowej. Ten kosmetyk to wyjątkowy koktajl naturalnych składników dla Twojej skóry, działający antybakteryjnie, matująco, nawilżająco, przy jednoczesnym ograniczeniu wydzielania sebum. Krem działa również antybakteryjnie, odświeżająco, a także przyspiesza regenerację skóry. Jakich efektów możesz spodziewać się po jego zastosowaniu? Twoja skóra będzie matowa, nawilżona i pełna świeżości! Jak widzisz, podstawowa troska o cerę trądzikową nie jest skomplikowana. Raz na kilka dni nie zaszkodzi jej dodatkowe wsparcie, na przykład w postaci peelingi i maski. Odpowiednie dla młodej cery produkty znajdziesz oczywiście w ofercie Under Twenty:

 

  • Enzymatyczny peeling antybakteryjny
  • preparat ten złuszcza martwy naskórek, działa antyoksydacyjnie, wygładza, matuje oraz nawilża skórę. Wystarczy pozostawić go na skórze przez 5 minut i spłukać wodą. Co istotne, Under Twenty to naturalne kosmetyki na trądzik, nie testowane na zwierzętach.

 

Skóra trądzikowa - pielęgnacja od wewnątrz

Trądzik to choroba o wielokierunkowych przyczynach, które przeważnie utrzymuje się przez kilka lat, zaś u ponad 10% chorych zmiany te występują też w wieku dorosłym. Sięganie po leki i kosmetyki jest jednak skutecznym sposobem na złagodzenie zmian. Uzupełnieniem terapii powinien być także zdrowy styl życia. Nie bagatelizuj tego tematu, bo to, jak się odżywiasz, czy wypijasz odpowiednią ilość wody, czy się wysypiasz i masz sprawdzone sposoby na stres, również wpływa na przebieg choroby. Jak więc warto się odżywiać? Specjaliści zalecają ograniczenie nabiału oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli w praktyce zawierające dużo cukrów, na przykład słodycze, wypieki cukiernicze, długo gotowane makarony (lepiej zajadać się spaghetti al dente), frytki, precelki, słodkie owoce, na przykład melony, to przykłady produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Do jadłospisu warto natomiast wpleść dobre źródła kwasów omega-3, na przykład olej lniany, orzechy włoskie, migdały. Kwasy omega-3 redukują stan zapalny, związany z chorobą trądzikową. Ponadto pij dużo wody, aby skóra była dobrze nawilżona od wewnątrz. Skóra tłusta i trądzikowa to problem, który dotyka sporo nastolatków, jednak możesz nad nim zapanować, jeśli tylko zachowasz dyscyplinę pielęgnacyjną. Okres dojrzewania jest ciekawym i prawdopodobnie najbardziej beztroskim czasem w Twoim życiu, dlatego nie pozwól, żeby pryszcze psuły Ci dobry nastrój.

Bibliografia:

Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J. Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej. Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(5): 501-604.
Serafin M., Dąbrowska H. Trądzik zwyczajny - etiopatogeneza i leczenie. Nowa Pediatria 2/2003, s. 128-132.
Schnopp C., Mempel  M. Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży. Dermatologia po dyplomie 2012, 3(2): 49-61.
Harris S. Can dietary changes help acne? https://www.medicalnewstoday.com/articles/322639 Data dostępu: 11.02.2022.