Wokół skóry trądzikowej krąży mnóstwo mitów. Dzisiaj postanowiliśmy postawić sprawę jasno i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z trądzikiem. Sprawdźcie, co w tej kwestii jest prawdą, a co niekoniecznie.
Cera trądzikowa też potrzebuje nawilżenia.
FAKT! To, że cera jest tłusta, nie oznacza, że nie trzeba jej nawilżać. Wręcz przeciwnie! Bardzo często składniki zawarte w preparatach antytrądzikowych działają na skórę wysuszająco, dlatego nawilżanie to kluczowy proces w codziennej pielęgnacji.
Zanieczyszczenia należy usuwać samodzielnie.
MIT! Samodzielne wyciskanie pryszczy to najgorszy sposób na ich pozbycie się. Kiedy sami usuwamy wypryski, rozprzestrzeniamy bakterie po całej skórze, a ponadto możemy przyczynić się do powstawania blizn.
Częste mycie twarzy redukuje trądzik.
MIT! Oczyszczanie twarzy częściej niż 2 razy dziennie prowadzi do przesuszenia i podrażnienia skóry. To z kolei jest przyczyną pogłębienia się łojotoku, czyli jednej z przyczyn trądziku. Mycie twarzy delikatnym preparatem rano i wieczorem to wystarczająca i optymalna ilość.
Stres może mieć wpływ na nasilenie się trądziku.
FAKT! Chociaż nie jest bezpośrednią przyczyną problemów z cerą, to u większości osób długotrwały stres objawia się zwiększeniem niedoskonałości na skórze.
Słońce leczy trądzik
MIT! Promienie UV wysuszają skórę i sprawiają, że początkowo mamy złudny efekt zmniejszenia zmian trądzikowych. Jednak po pewnym czasie skóra zaczyna zwiększać produkcję sebum, a słońce powoduje nasilenie trądziku. Ponadto, na skórze pojawiają się przebarwienia.
Trądzik nie dotyczy tylko nastolatek.
FAKT! Zdecydowana większość osób posiadających trądzik to nastolatki, ale zmagają się z nim również osoby powyżej 20., a nawet 30. roku życia.
Kosmetyki na bazie alkoholu pomagają „wysuszyć” zmiany trądzikowe i zniwelować ich powstawanie.
MIT! Alkohol denat. zawarty w niektórych tonikach, czy emulsjach do cery trądzikowej jest zbyt agresywnym składnikiem. Wysusza nie tylko zmiany trądzikowe, ale całą powierzchnię skóry, na którą był aplikowany. Efektem jest chwilowa poprawa stanu skóry, aby za kilka dni zmiany trądzikowe wróciły ze zdwojoną siłą.
Trądzik jest spowodowany brakiem higieny.
MIT! Ta powielana opinia jest nie tylko nieprawdziwa, ale też bardzo krzywdząca. Przyczyny trądziku są bardzo złożone i na jego powstawanie wpływa bardzo wiele czynników, takich jak nadprodukcja sebum, reakcja zapalna, a nawet geny.