Jak uniknąć zaostrzeń trądziku?
10.09.2024
Trądzik jest chorobą przewlekłą i zwykle utrzymuje się od kilku do kilkunastu lat. Jego przyczyny są złożone i stoją za nim wrodzone predyspozycje oraz zmiany hormonalne, związane z pokwitaniem. Dlatego bardzo trudno zlikwidować problem raz na zawsze. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu czynników zaostrzających możesz na szczęście złagodzić przebieg choroby, zmniejszając nasilenie zmian. Co robić, a czego unikać, żeby cera wyglądała jak najlepiej?
Co wpływa na przebieg trądziku i jak ograniczyć negatywne czynniki?
Trądzik dotyczy szacunkowo 85% osób między 12. a 25. rokiem życia, z czego 15-25% stanowią przypadki umiarkowane i ciężkie (1). Nawet, jeżeli masz łagodną postać choroby, czasami możesz zauważać u siebie więcej zmian, niż zwykle. Z czym mogą być związane te przykre objawy? Przede wszystkim rolę odgrywają tutaj wahania hormonów androgenowych, kluczowych w okresie dorastania. Niemniej, pewne znaczenie mają także czynniki środowiskowe i związane ze stylem życia. Przyjrzyjmy się tym najbardziej istotnym.
Aktywność fizyczna i klimat
Do zaostrzenia zmian trądzikowych może dojść wtedy, gdy zaczęłaś lub zacząłeś uprawiać sport. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje zwiększoną potliwość i wydzielanie sebum, a to sprzyja wypryskom. Również sport wymagający noszenia kasku jest czynnikiem ryzyka nowych zmian, które powstają pod powierzchnią elementów stykających się z twarzą. Pamiętaj, że jeśli masz problemy skórne, takiego sprzętu lepiej nie współdzielić lub dokładnie zdezynfekować przed użyciem.
Skóra trądzikowa nie przepada także za ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Latem, podczas upałów, jest bardziej rozpulchniona i szybko się przetłuszcza, co może sprzyjać wykwitom. Zimą natomiast, kiedy powietrze jest suche, skóra w odpowiedzi również produkuje więcej sebum. Ponadto przesuszenie skóry sprzyja intensywnemu złuszczaniu, a martwy naskórek blokuje pory, co powoduj kolejne wypryski. Rzecz jasna nie masz wpływu na panujący klimat, jednak dzięki odpowiedniej rutynie pielęgnacyjnej możesz nieco ograniczyć negatywny wpływ aury. Latem postaraj się unikać słońca w godzinach szczytu, czyli mniej więcej od 11.00 do 15.00, w ciągu dnia możesz też zadbać o dodatkowe odświeżenie skóry, pamiętaj jednak, żeby nie myć jej zbyt często, bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Zimą każdego dnia pamiętaj o kremie nawilżającym na dzień, przeznaczonym do cery trądzikowej. Idealnie, jeśli będzie miał właściwości matujące, wówczas z jednej strony unikniesz przesuszenia, z drugiej - zapobiegniesz błyszczeniu się cery.
Jeśli jeszcze nie masz ulubionego kremu do cery trądzikowej, koniecznie wypróbuj nasz Prebiotyczny krem matujący, który możesz stosować przez cały rok. Zawarty w nim prebiotyk przywraca barierę ochronną skóry, niacynamid zmniejsza produkcję sebum, oczar wirginijski działa antybakteryjnie i matująco, natomiast olej z awokado nawilża i odżywia. Formułę wzbogaciliśmy również o łagodzącą podrażnienia alantoinę, a także owocowe trio (malinę, jeżynę, truskawkę), przez co rozjaśnia i energizuje skórę. Efektem stosowania kremu jest odżywiona, nawilżona i matowa skóra nawet do 8 godzin.
Dieta
To, co jesz i wypijasz w ciągu dnia, ma wpływ na Twój wygląd, w tym przebieg trądziku. Jeśli więc zauważysz, że stan Twojej cery się pogorszył, zastanów się, czy winne nie są błędy dietetyczne. Szkodliwe jest zwłaszcza sięganie po produkty mocno przetworzone, jak chipsy, fast foody, dania z proszku. Na liście produktów, które mogą Ci szkodzić, znajdują się też cukier, słodkie napoje, czekolada, słodycze oraz wszystko o wysokim indeksie glikemicznym (słodkie owoce, jak banany czy winogrona, długo gotowany makaron, ryż, marchewka na gęsto). Warto również obserwować, jak skóra reaguje na mleko, ponieważ u niektórych osób może sprzyjać trądzikowi. Pięknej cerze sprzyjają natomiast warzywa, niesłodkie owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona (słonecznika, dyni, sezamu), ryby, fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt).(2)
Stres
Stres nie wywołuje trądziku u osób, które nie mają predyspozycji do choroby. Może jednak zaostrzyć już istniejący stan. Sytuacje stresowe pobudzają bowiem produkcję kortyzolu i androgenów, które przyczyniają się do powstawania pryszczy. Na tym jednak nie koniec, bo trądzik sam w sobie jest źródłem stresu i innych problemów psychologicznych, jak niskie poczucie własnej wartości, lęki, wycofanie społeczne, co przekłada się na niższą jakość życia (3). Dlatego pamiętaj, że Twoje emocje są ważne i nie należy ich bagatelizować. Porozmawiaj o nich z rodzicami, pedagogiem szkolnym lub kimkolwiek bliskim, kto pozwoli Ci zrozumieć, że żadna choroba nie definiuje tego, kim jesteś. Obecnie zaś masz do wyboru tyle metod terapeutycznych, że wspólnie z dermatologiem na pewno znajdziesz sposób na ograniczenie zmian.
Błędy pielęgnacyjne
Twoja codzienna rutyna pielęgnacyjna wcale nie musi być skomplikowana i wystarczy Ci właściwie kilka produktów. Istotne jednak, żeby były to kosmetyki przeznaczone dla młodej cery z trądzikiem. Ich receptury są wzbogacone o składniki aktywne, ukierunkowane na łagodzenie zmian oraz zapobieganie zaskórnikom, cystom i grudkom. Podstawą codziennej pielęgnacji jest natomiast oczyszczanie, które powinno być przeprowadzane rano i wieczorem. W ofercie Under Twenty znajdziesz świetnej jakości formuły, które pomogą Ci oczyścić cerę bez jej wysuszania i wywoływania podrażnień.
Oczyszczająca pianka detoksykująca ma wysoką skuteczność działania, którą gwarantują cząsteczki kwasu glikolowego, aktywnie wnikające w głębokie warstwy naskórka. Formuła zawiera betainę o właściwościach łagodzących podrażnienia. Używanie naszej pianki to sama przyjemność - jest delikatna i skuteczna jednocześnie, widocznie ogranicza wydzielanie sebum oraz wygładza skórę.
Jeśli lubisz produkty typu 2w1, z pewnością przypadnie Ci do gustu Matująca pasta myjąca do twarzy. Oparta jest na działaniu glinki kaolinowej, dzięki czemu doskonale oczyszcza, matuje skórę oraz redukuje istniejące niedoskonałości. Nie zatyka też porów ani nie powoduje uczucia ściągnięcia. To działanie uzupełnia matcha, która detoksykuje, nawilża, matuje oraz reguluje wydzielanie sebum, żeby skóra pozostała matowa przez dłuższy czas. Dla wzmocnienia efektu możesz stosować ją jako maskę i pozostawić na skórze przez około 3-5 minut.
Oczywiście po każdym oczyszczaniu musisz przywrócić skórze optymalne pH, do czego służy tonik. Proponujemy Ci nasz Oczyszczający tonik antybakteryjny z cząsteczkami kwasu glikolowego, które aktywnie wnikają w głębokie warstwy naskórka. Tonik nie tylko przywraca skórze balans, ale także wygładza ją niweluje niedoskonałości. Dobrą alternatywą dla klasycznego toniku jest także nasza Prebiotyczna mgiełka tonizująca, która łagodzi podrażnienia i reguluje produkcję sebum. Zawarta w niej witamina B3 redukuje zmiany trądzikowe, kwas migdałowy działa antybakteryjnie, a organiczna woda z kiwi działa detoksykująco.
Pozostawanie pod opieką lekarza, codzienna troska o skórę i prowadzenie zdrowego stylu życia pomogą Ci ograniczyć istniejące zmiany oraz częściowo uniknąć ryzyka poważnych zaostrzeń trądziku. Pamiętaj, żeby się nie poddawać, bo Twoja wytrwałość i pozytywne nastawienie również są istotne w terapii.
Bibliografia:
- Wilusz-Ludwiczak K. i wsp. Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną. Forum Derm. 2019; 5, 3: 92–95.
- Dieta w leczeniu trądziku - -book terapeutyczny NFZ https://diety.nfz.gov.pl/images/ebooki/ebook-terapeutyczny-tradzik-online.pdf data dostępu: 24.07.2024.
- Rokowska-Waluch A. Udział stresu w patogenezie trądziku. Przegl Dermatol 2013, 100, 154–159.