Jak wesprzeć dziecko w walce z trądzikiem?

29.06.2023

Trądzik to choroba, z którą boryka się 80% populacji między 11. a 30. rokiem życia, przy czym najczęściej diagnozuje się go w wieku dojrzewania.(1) Jego przyczyny są złożone i pewną rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne. Być może i Ty masz na koncie doświadczenie z trądzikiem i łatwiej Ci zrozumieć frustrację dziecka. Na szczęście dziś dostępnych jest wiele metod terapeutycznych, pomocnych w złagodzeniu zmian skórnych. Warto również wesprzeć dziecko na poziomie mentalnym, zwłaszcza, jeśli choroba ma ciężki przebieg.

Trądzik a psychika młodego człowieka

Teoretycznie problem trądziku wymaga skupienia się na postępowaniu dermatologicznym. Tymczasem w przypadku tej choroby warto i trzeba zwrócić uwagę na psychikę. Pojawiło się bowiem wiele informacji wskazujących na związek trądziku z zaburzeniami nastroju, depresją, lękiem, zaniżoną samooceną czy wycofaniem społecznym.(2) Nawet trądzik o niewielkim nasileniu może powodować stres u chorego bez względu na wiek. U dorastającego człowieka, który dopiero buduje poczucie tożsamości, zawiera pierwsze przyjaźnie i związki, napięcie może być szczególnie silne. W końcu objawy trądziku atakują głównie twarz, która jest zawsze odsłonięta i stanowi wizytówkę w relacjach z innymi ludźmi. Gdy młodzież ogląda w mediach perfekcyjne, wyretuszowane zdjęcia, można szybko nabawić się kompleksów. Na szczęście dziś powoli zachodzą na tym polu zmiany i coraz więcej mówi się o ciałopozytywności. Pamiętaj jednak, że pewności siebie, nawet pomimo drobnych niedoskonałości, dziecko powinno uczyć się przede wszystkim w domu.

Jest jeszcze jeden powód, który powinien skłonić każdego rodzica do większej uważności w kwestii kondycji psychicznej dziecka z trądzikiem. Mianowicie istnieją dowody potwierdzające, że stres może pogarszać przebieg choroby i wywoływać objawy u osób z predyspozycją. Stres wpływa bowiem na gospodarkę hormonalną, podnosząc poziom kortyzolu. Ten z kolei może pobudzać gruczoły łojowe do wydzielania większej ilości sebum, a ponadto zwiększa stan zapalny, będący podłożem trądziku. To dalej nie koniec, bo zestresowany organizm ma mniejszą zdolność do naturalnej obrony przed bakteriami, które również biorą udział w powstawaniu wykwitów trądzikowych.(3)

Spokojne, pełne akceptacji i zrozumienia środowisko domowe będzie więc dla nastolatka nieocenionym wsparciem podczas borykania się z tą przewlekłą chorobą, która nawet współcześnie bywa trudna w terapii.

Trądzik to nie koniec świata, czyi jak pomóc dziecku, które walczy z atakiem pryszczy?

Gdy Twoje dorastające dziecko zwierzy Ci się z kompleksów dotyczących trądziku, być może jako pierwsze przyjdzie Ci do głowy zbagatelizowanie problemu. Przecież boryka się z nim tylu nastolatków, a u większości chorych przechodzi z wiekiem. Fakt, nie ma sensu utwierdzać dziecka w przekonaniu, że trądzik to koniec świata, jednak warto mu też pokazać, że podchodzisz do sprawy poważnie i rozumiesz, co czuje. Możecie razem udać się do dermatologa, kosmetologa lub poczytać fora internetowe, zrzeszające osoby z trądzikiem. To da nastolatkowi sygnał, że nie jest sam ze swoimi problemami.

Jak podkreślają specjaliści, podejście do terapii trądziku powinno być multidyscyplinarne i oprócz pomocy dermatologicznej, obejmować wsparcie psychologiczne, zdrowy styl życia i przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety.(4) Nastolatek z trądzikiem nie powinien zajadać się fast foodami, nabiałem czy słodyczami.(5) Z pewnością trudno mu będzie z nich zrezygnować, gdy produkty tego typu stanowią stałą część jadłospisu reszty domowników. Zamiast tego cała rodzina może przerzucić się na dietę bazującą na świeżych warzywach, owocach, orzechach, pestkach, pełnych produktach zbożowych, rybach. Jeśli do tego w wolnym czasie spędzicie wspólnie aktywny czas na świeżym powietrzu, wówczas nastolatek będzie miał okazję do rozładowania stresu, którego w czasach szkolnych pewnie mu nie brakuje.

Czy wskazana jest profesjonalna pomoc psychologiczna? Na pewno istotne są regularne, uważne rozmowy z dzieckiem i reagowanie na zmiany jego nastroju czy zachowania. Rozmowa z profesjonalistą na pewno przyda się, jeśli Twoje dorastające dziecko nie ma ochoty zwierzać się z problemów rodzicom, jest wycofane, smutne, ma kłopoty w szkole. Warto zareagować także wówczas, gdy mówi źle na temat siebie i swojego życia. Psycholog raczej nie zaszkodzi dziecku, za to może mu bardzo pomóc.

Cennym wsparciem dla nastolatka na pewno będzie zwracanie uwagi na atuty jego wyglądu, charakteru, zachęcanie do rozwijania pasji i talentów. To podbuduje jego pewność siebie i nauczy, że wygląd to tylko drobny dodatek do wyjątkowej osobowości.

Kosmetyczna pomoc w walce z trądzikiem nastolatków

Staranna higiena i pielęgnacja jest podstawą w trosce o skórę. Warto więc zaszczepiać dobre nawyki w dziecku już od najmłodszych lat. Preparaty do oczyszczania i pielęgnacji powinny być dobrane do potrzeb młodej skóry, obarczonej trądzikiem. Dlatego najlepiej wybrać je wspólnie z dzieckiem, a jeśli ma jakieś wątpliwości co i kiedy stosować, spokojnie udzielić niezbędnych wyjaśnień. Estetyczne opakowania i ciekawe formuły uprzyjemnią natomiast rutynowe zabiegi pielęgnacyjne.

Under Twenty to marka, która już od lat tworzy kosmetyki dla nastolatków borykających się z trądzikiem. Warto śledzić naszą stronę pod kątem nowości, które regularnie pojawiają się w ofercie. Dobrym przykładem jest Oczyszczająca pianka detoksykująca, która ogranicza wydzielanie sebum, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia i wygładza skórę. Po jej użyciu skóra jest dobrze oczyszczona, odświeżona i przyjemnie ukojona. Zawiera także działający antybakteryjnie kwas glikolowy, który ogranicza tendencję do wyprysków.

Twoje dziecko powinno wiedzieć, że każde oczyszczanie należy zakończyć tonizacją. W tym celu świetnie sprawdzi się Prebiotyczna mgiełka tonizująca z łagodzącym prebiotykiem, antybakteryjnym kwasem migdałowym, redukującą zmiany trądzikowe witaminą B3 i organiczną wodą z kiwi o właściwościach detoksykujących. Mgiełka jest łatwa i przyjemna w użyciu - wystarczy rozpylić ją na twarz i pozostawić do wyschnięcia, co pomaga ograniczyć sięganie po płatki kosmetyczne.

Jeśli masz pod skrzydłami dorastającą dziewczynkę, w wieku kilkunastu lat zapewne zaczyna już interesować się makijażem. Nauczenie jej prawidłowego doboru podkładu i zrobienie make-upu stosownego dla uczennicy to również ogromna pomoc, gdyż w ten sposób zatuszuje niedoskonałości cery. Under Twenty BB krem matujący to rozwiązanie w sam raz dla młodej osoby, ponieważ jest lekki, a odcień ładnie stapia się z cerą - dostępne są dwa warianty kolorystyczne: 01 LIGHT i 02 NATURAL. Jego skład został opracowany w taki sposób, aby delikatnie ukryć wypryski, wyrównać koloryt skóry, zmniejszyć widoczność porów, zmatowić i nawilżyć skórę. Krem wystarczy delikatnie wklepać na oczyszczoną i stonizowaną skórę.

Być może kiedyś wspólnie z dzieckiem uśmiechniecie się na wspomnienie trądziku, jednak teraz choroba może być dla niego sporym obciążeniem. Na szczęście możesz wesprzeć je w radzeniu sobie z „urokami” dorastania i sprawić, że będą dla nastolatka nieco bardziej znośne.

Bibliografia:

  1. Baranowska A. i wsp. Samoocena wiedzy pacjentów na temat trądziku. Problemy Pielęgniarstwa 2011; 19 (3): 288–295.
  2. Rokowska-Waluch A. i wsp. Udział stresu w patogenezie trądziku. Przegl Dermatol 2013, 100, 154–159.
  3. Ditzell J. Is there a link between stress and acne? https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-stress-cause-acne Data dostęp: 8.05.2023.
  4. Zimlich R. Consider Mental Health Concerns in Teens With Acne. https://www.dermatologytimes.com/view/consider-mental-health-concerns-in-teens-with-acne Data dostępu: 6.05.2023.
  5. Osowski S. Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego. Kosmetologia Estetyczna 2019, 6(8): 75-760.