Najczęstsze pytania o trądzik

13.11.2019

Czy jedzenie czekolady nasila wypryski? Czy przy trądziku powinno się malować? I co działa na niego najlepiej? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące trądziku.  

Czy powinnam zrezygnować z make-upu, gdy mam trądzik?

Absolutnie nie! Natomiast nie każdy podkład, krem BB czy korektor będzie idealny dla twojej skóry. Bardzo ciężkie, superkryjące podkłady mogą zatykać pory, sprzyjać powstawaniu zaskórników i krostek. Dlatego bądź ostrożna i wybieraj podkłady do cery trądzikowej. Znasz już nasz Matujący Fluid Antybakteryjny? Jeśli nie, to koniecznie się z nim zaprzyjaźnij! Nie tylko skutecznie wyrównuje kolor skóry i kryje niedoskonałości, ale ma o wiele więcej zalet. Matuje skutecznie na wiele godzin, ale jednocześnie nie wysusza skóry, bo ma w składzie kwas hialuronowy. To składnik, który skutecznie nawilża, a przy tym nie zatyka porów. Jednym słowem ideał. W naszym fluidzie jest też cynk, który zmniejsza stany zapalne i wypryski. Nie masz krostek i wolisz kosmetyk, które zapewni ci subtelniejsze krycie i tylko delikatnie wyrówna kolor skóry? Myślimy, że spodoba ci się nasz Matujący krem BB. Oprócz tego, że zmniejsza wydzielanie sebum, to silniej niż klasyczny podkład nawilża skórę. Masz problemy z wrażliwością i suchością cery? Koniecznie go wypróbuj! 

Czy czekolada sprzyja trądzikowi?

Pewnie zadajesz sobie pytanie, czego nie jeść przy trądziku. Lista na szczęście nie jest długa, ale warto się jej trzymać, żeby uniknąć nasilenia zmian trądzikowych. Czy znajduje się na niej czekolada? Nie ma jednoznacznych dowodów na to, ale prawdopodobnie znajdujący się w niej cukier i tłuszcze mogą nasilać zmiany trądzikowe. Ale jest na to rozwiązanie! Wybieraj czekoladę gorzką i naturalną, z jak największą zawartością kakao. Unikaj za to batoników, ciasteczek, czekoladek, lodów i innych przetworzonych słodyczy. Nie musisz z nich rezygnować całkowicie, ale jedz je z umiarem. Dieta na trądzik powinna być w nie raczej uboga. 

Rodzaje trądziku – jak odróżnić trądzik młodzieńczy od hormonalnego?

Czy to nie jest to samo? Co powoduje trądzik – czy częściowo właśnie nie zaburzenia hormonalne? Tak, ale burza hormonalna, którą przeżywasz w okresie dorastania, to nie to samo, co zaburzenia hormonalne spowodowane na przykład nadmiarem testosteronu. Jak odróżnić te rodzaje trądziku? Jeśli zmiany pojawiają się u ciebie głównie na brodzie, linii żuchwy, szyi czy plecach i często są w formie twardych czerwonych guzków może to być znak, że winne są właśnie hormony. Zwłaszcza jeśli starannie pielęgnujesz skórę, a problem ciągle się nasila. Co na trądzik będzie wtedy najlepsze? Wizyta u dermatologa lub ginekologa, który dopasuje ci najlepsze leczenie, które pozwoli pozbyć się zmian raz na zawsze. Czasem przyczyną trądziku może być też alergia czy nieodpowiednia pielęgnacja. Te rodzaje trądziku przebiegają jednak trochę inaczej. 

Czy słońce pomaga na trądzik?

To mit, który może bardzo zaszkodzić twojej skórze. Na ogół po kilku dniach spędzonych na słońcu twoja skóra faktycznie może wyglądać lepiej, bo słońce działa immunosupresyjnie, co oznacza, że zmniejsza stany zapalne w skórze. Ma to jednak swoją cenę. Opalanie może powodować powstawanie przebarwień pozapalnych na twarzy i ciele, których bardzo trudno może być się potem pozbyć. Czasem jedynym rozwiązaniem są kosztowne i niezbyt przyjemne zabiegi u dermatologa. Dlatego przy trądziku zawsze chroń się przed słońcem, zwłaszcza jeśli dodatkowo stosujesz leki przeciwtrądzikowe. Nakładaj na twarz krem z wysokim filtrem, minimum SPF 30, a gdy wychodzisz na plażę, rower czy pojeździć na desce, dodatkowo załóż czapkę z daszkiem albo kapelusz. 

Czym myć twarz?

Do mycia stosuj beztłuszczowe produkty, które nie będą wysuszać skóry, takie jak Pianka do mycia oczyszczająca pory. Zawiera kwas migdałowy, który jednocześnie oczyszcza pory i delikatnie nawilża twarz, a także betainę. Ten składnik łagodzi skórę i koi podrażnienia. To bardzo ważne, bo wysuszenie czy podrażnienie cery może nasilać trądzik. Właśnie dlatego podczas pielęgnacji skóry trądzikowej unikaj wszelkich zbyt agresywnych kosmetyków, na przykład z dodatkiem alkoholu. 

Czy istnieje dieta na trądzik?

Jak najbardziej, choć nie zawsze. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dieta na trądzik nie powinna być bogata w cukier i zbyt tłusta, bo może to sprzyjać nasileniu zmian trądzikowych. Dlatego, jeśli gnębią cię krostki, zrób test i na około dwa tygodnie odstaw słodycze, fast foody, wszelkie niezdrowe przekąski jak chipsy, smażone w głębokim tłuszczu potrawy, na przykład frytki, oraz ogranicz żółty ser i zobacz, jak reaguje twoja skóra. Czego nie jeść przy trądziku jeszcze? Wszelkie gotowe dania mogą zawierać dodatki szkodzące skórze. Często też alergie i nietolerancje pokarmowe mogą nasilać trądzik, zwłaszcza nietolerancja laktozy i glutenu. Dlatego, jeśli zauważysz, że po kilkudniowym maratonie z ciastkami z kremem masz więcej krostek, odstaw nabiał na jakiś czas albo zrób badania na nietolerancję laktozy. Odstawienie mleka, bitej śmietany czy kremowych deserów może wtedy cudownie poprawić wygląd twojej skóry. Już wiesz, czego nie jeść przy trądziku, ale co warto włączyć do menu? Dieta na trądzik powinna zawierać na pewno dużo świeżych warzyw, trochę mniej owoców i produkty bogate w witaminy z grupy B, które naturalnie regulują pracę gruczołów łojowych. Znajdziesz je w orzechach czy roślinach strączkowych. Dieta na trądzik powinna być też bogata w duże ilości płynów, głównie wody. Wypijaj 1,5-2 litry wody dziennie, żeby zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry. 

Składniki w kosmetykach – co na trądzik działa najlepiej

Przede wszystkim, jeśli masz problem z wypryskami, wybieraj kosmetyki z dodatkiem cynku, który działa antybakteryjne, czyli w skrócie zwalcza stany zapalne. Podobne działanie ma również wyciąg z zielonej herbaty. Warto stosować nie tylko kremy czy maski z jej dodatkiem, ale nawet kosmetyki do makijażu. W ten sposób nie musisz bać się, że make-up spowoduje zatkanie porów. Puder matujący o działaniu antybakteryjnym z wyciągiem z zielonej herbaty nie tylko skutecznie maskuje niedoskonałości skóry i matuje ją na wiele godzin, ale do tego zmniejsza stany zapalne właśnie dzięki zawartości tego składnika. Idealnie przy problematycznej skórze sprawdzają się też kwasy owocowe, na przykład migdałowy, który delikatnie złuszcza skórę i odblokowuje pory. Jeśli masz problem z zaskórnikami, szukaj też w kosmetykach, zwłaszcza w maskach, węgla aktywnego i glinki, które głęboko oczyszczają skórę i zwężają pory.

Czego unikać w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Na pewno nie możesz jej wysuszać. Nie tylko dlatego, że zaogniona cera i łuszczące się partie skóry na twarzy nie wyglądają cool. Zbyt silne wysuszenie naskórka ma odwrotne działanie i zamiast ograniczyć to denerwujące cię świecenie skóry, tak naprawdę je nasila! Właśnie dlatego stosuj kosmetyki, które działają antybakteryjnie, ale jednocześnie nawilżają skórę. Jeśli masz problem tylko z punktowymi krostkami, nie nakładaj kremów antybakteryjnych na całą twarz, aby zmniejszyć wypryski, ale punktowo. Możesz używać na przykład Punktowego kremu o działaniu antybakteryjnym. Zawiera on trzy rodzaje kwasów: kwas szikimowy o działaniu przeciwzapalnym, migdałowy, który odblokowuje pory oraz kwas bursztynowy, ograniczający wydzielanie sebum. Dzięki temu ten kosmetyk szybko radzi sobie z zaskórnikami i krostkami. Podobnie działa na przebarwienia pozapalne, dlatego także możesz stosować go na nie punktowo. Co powoduje trądzik oprócz nadmiernego wysuszania skóry? Tłuste kosmetyki, z lipidami i olejkami, a także niedokładny demakijaż. Wieczorem zawsze pamiętaj, żeby starannie zmyć podkład – tak, aż wacik będzie idealnie biały. Najlepiej rób to od razu po powrocie do domu, bo gromadzące się na skórze przez cały dzień sebum i zanieczyszczenia mogą sprzyjać powstawaniu niedoskonałości. 

Jak dbać o skórę trądzikową wrażliwą?

Przede wszystkim regularnie ją nawilżaj i wybieraj kosmetyki, które mają w składzie substancje łagodzące, takie jak betaina czy pantenol. Oczywiście nadal możesz stosować pielęgnację do skóry trądzikowej, ale unikaj preparatów z silnymi składnikami. Możesz używać kosmetyków z kwasem salicylowym czy migdałowym, ale na przykład kwas glikolowy może być dla twojej skóry już zbyt silny i łatwo ją podrażniać. Na dzień stosuj kremy, które jednocześnie działają antybakteryjnie i nawilżająco. Raz w tygodniu zafunduj skórze silniejszą kurację łagodzącą i nałóż na nią na przykład Nawilżającą maskę w płachcie łagodzącą podrażnienia. Zostawiasz ją na skórze na kilkanaście minut, zdejmujesz, a po tym czasie twoja skóra jest nawilżona jak po zabiegu kosmetycznym. Znajdują się w niej między innymi biofermenty roślinne, jedne z najlepszych i najsilniejszych składników regulujących pracę skóry, a także wyciągi z ananasa i arbuza. Świetnie łagodzą, odżywiają skórę, a do tego delikatnie ją rozjaśniają. 

Czy stres może nasilać trądzik?

Tak, to potwierdzone. Zastanawiasz się, co powoduje trądzik oprócz złej diety i hormonów? Właśnie stres! Pobudza on wydzielanie kortyzolu, który może zaostrzać trądzik. Dlatego, jeśli masz intensywny okres w szkole i jesteś non stop w stresie, znajdź sposób na relaks. Nie musisz od razu iść na jogę czy medytację, wystarczy mała rzecz, która potrafi cię zrelaksować, jak ulubiony serial, bieganie czy spotkanie z koleżankami. 

Czy częstsze mycie twarzy pomoże na trądzik?

Nie. Jeśli zastanawiasz się, co na trądzik będzie najlepsze, to na pewno nie mycie twarzy kilka czy kilkanaście razy dziennie. Wręcz przeciwnie, może to spowodować podrażnienie skóry i nasilenie wydzielania sebum i wysyp krostek. Ile razy to wystarczająco? Najlepiej myć skórę dwa razy dziennie, chyba że w upale intensywnie się pocisz i nosisz w trakcie niego make-up. Wtedy najlepiej umyć twarz po powrocie do domu.