Najważniejsze składniki w kosmetykach do cery trądzikowej

13.11.2019

Właściwa pielęgnacja to nie wszystko. Sprawdź, jakich składników szukać w kosmetykach, żeby cieszyć się idealną skórą non stop. Pielęgnacja cery trądzikowej bywa skomplikowana, ale to nie fizyka kwantowa! Dasz radę! Musisz tylko wiedzieć, które składniki kosmetyków służą twojej skórze i pomocą ci w mig pozbyć się niedoskonałości, oczyścić pory i przywrócić cerze świeży wygląd, a które z nich musisz umieścić na czarnej liście już dziś. Na szczęście przychodzimy z pomocą i stworzyliśmy małą ściągawkę ze składników „na tak” i tych, których powinnaś wystrzegać się jak ognia. Z nią pielęgnacja stanie się banalnie prosta! 

Składniki, które pokocha twoja skóra:

Cynk

To składnik od dawna stosowany w kosmetykach na trądzik i jeden z najskuteczniejszych w walce z niedoskonałościami. Masz ciągłe krostki, zaczerwienioną i podrażnioną skórę? Ten składnik przychodzi z pomocą i działa na skórę jak marzenie! Cynk na trądzik jest idealny, bo ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjnie, a więc zmniejsza krostki! Znajdziesz go w kremach, maskach, nawet tonikach! Zawiera go między innymi nasz Matujący Tonik Antybakteryjny Przeciw Zaskórnikom. Oprócz cynku w naszym toniku znajdziesz też inne wspaniałe składniki dla skóry trądzikowej, m.in. łagodzące i nawilżające, dlatego włącz go do swojej pielęgnacji już dziś! 

Węgiel aktywny

Ten składnik zrobił furorę dzięki Koreankom, które zawdzięczają mu idealne cery. To młodszy brat stosowanej w wielu kosmetykach na trądzik glinki, ale działa od niej o wiele silniej. Jak gąbka zasysa wszelkie zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni skóry, w tym w porach. Węgiel działa detoksykująco i w łatwy sposób pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń ze skóry. Kosmetyki do cery trądzikowej z jego dodatkiem genialnie oczyszczają pory i zapobiegają powstawaniu krostek. Do tego przywracają skórze świeży i pełen blasku wygląd. Taki efekt daje np. nasza Aktywna Maska z węglem i białą glinką. Jak widzisz, ma najlepszy duet składników do walki z zaskórnikami: glinkę i właśnie węgiel. Wystarczy, że będziesz stosować ją dwa, trzy razy w tygodniu, nakładając na 10 minut na twarz, a pory staną się wyraźnie oczyszczone, zwężone i krostki zaczną magicznie znikać! 

Kwasy owocowe

To niezwykle ważne składniki kosmetyków do cery trądzikowej.Już wiesz, że w pielęgnacji cery problemowej bardzo pomocne są składniki antybakteryjne – dlatego cynk na trądzik jest tak ważny, ale równie istotne są substancje złuszczające. Regularne złuszczanie pozwala oczyścić pory, zwęzić je, a także poprawić funkcjonowanie skóry i w konsekwencji zmniejszyć jej przetłuszczanie oraz powstawanie stanów zapalnym. Jak widać, ma same zalety! Peelingi stosowane przez kilka minut po myciu dają jednak tylko delikatny efekt. Dużo silniej i o wiele szybciej działają kremy z kwasami owocowymi. Stosowane regularne pozwalają wyrównać skórę i wyraźnie ją wygładzić. Tak działa na przykład nasz Skoncentrowany preparat złuszczający . Nakładasz go na noc, co kilka dni i papa niedoskonałości! W kosmetykach szukaj też kwasu salicylowego i migdałowego – to idealne składniki kosmetyków do walki z trądzikiem. 

Srebro

Nie tylko świetnie wygląda w formie bransoletki czy naszyjnika, ale genialnie zwalcza też wypryski! Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i to w całkowicie delikatny sposób, nie drażniąc skóry. Dlatego jest składnikiem wielu luksusowych kosmetyków, a gwiazdy przed ważnym wyjściem często zapisują się na kosztowne zabiegi z jego dodatkiem. Kosmetyki do cery trądzikowej mają go coraz częściej w składzie, zwłaszcza kremy, maski czy toniki. 

Alantoina i pantenol

Te dwa składniki kosmetyków nie mają wprawdzie właściwości antybakteryjnych, nie zwalczają wyprysków, nie zwężają porów, ale mają niezwykle ważne działanie dla twojej skóry i są niezbędne, aby była super gładka i miała zdrowy wygląd. Zarówno alantoina, jak i pantenol łagodzą skórę i koją wszelkie podrażnienia, co jest niezwykle istotne w jej pielęgnacji. Nie tylko dlatego, że dzięki temu pozbędziesz się w końcu tych przesuszonych partii na skórze, notorycznego zaczerwienienia i pieczenia, ale zmniejszysz też odczyn zapalny. Na podrażnionej skórze dużo łatwiej powstają wypryski i dużo łatwiej się przetłuszcza. Alantoinę i pantenol znajdziesz w kremach łagodzących i nawilżających do cery trądzikowej. 

Biofermenty roślinne

Pewnie słyszałaś, że fermentowane potrawy, na przykład kapusta czy kombucha, są super zdrowe i pozwalają przywrócić równowagę jelitom, a przez to poprawić zdrowie całego organizmu. Tak samo jest ze skórą. Te składniki kosmetyków w naturalny sposób przywracają równowagę skórze, łagodzą jej podrażnienia i zmniejszają wydzielanie sebum. Dzięki nim skóra staje się też wzmocniona i lepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami środowiska, łatwiej odpiera atak bakterii i mniej się podrażnia. Biofermenty są idealne dla osób, które mają problem z alergiami skóry. Często są też stosowane u osób z chorobami skóry, np. jej atopowym zapaleniem, bo pomagają przywrócić skórze naturalną równowagę. 

Algi

To składniki, które kocha cera trądzikowa. Kosmetyki z ich dodatkiem przede wszystkim zmniejszają wydzielanie sebum. Stosowanie masek czy kremów z ich dodatkiem może sprawić, że pozbędziesz się w końcu tego znienawidzonego świecenia skóry, a dodatkowo stanie się „czystsza”, bo pory nie będą się tak łatwo zanieczyszczać. Algi działają też detoksykująco i przeciwzapalnie, a dodatkowo naturalnie znajduje się w nich dużo witamin i składników mineralnych, które nawilżają, odżywiają i regenerują skórę. 

Filtry UV

Tak naprawdę są niezwykle istotne dla każdej skóry, ale zwłaszcza superważne dla trądzikowej. Powinien zawierać je każdy krem, którego używasz na co dzień przed wyjściem z domu rano. Nawet ten zimowy, gdy nie ma słońca! Dlaczego? Promieniowanie UV sprzyja powstawaniu oraz utrwalaniu się przebarwień pozapalnych, czyli tych po krostkach. Nie wspominając o tym, że przyspiesza starzenie się skóry, powoduje rozszerzanie naczynek, pogrubianie skóry i poszerzanie porów. Jak widać, zalet nie ma zbyt wielu, dlatego lepiej chronić przed nim skórę. Filtry UV w kosmetykach są istotne zwłaszcza wtedy, gdy stosujesz kremy z kwasami, które uwrażliwiają skórę na słońce i dużo łatwiej może się ona pod ich wpływem podrażniać w kontakcie z promieniowaniem słonecznym. 

Kwas hialuronowy i inne składniki nawilżające

W twojej pielęgnacji nie może zabraknąć nawilżania! Twoja skóra, nawet jeśli silnie się przetłuszcza, nadal go potrzebuje! Właśnie dlatego w kremach, których używasz na dzień lub na noc, powinny być substancje nawilżające. Należy do nich m.in. kwas hialuronowy, który jest jedną z najsilniejszych substancji nawilżających pod słońcem, a oprócz tego jest idealny dla skóry trądzikowej, bo nie zatyka porów i nie nasila świecenia skóry.

Na czarnej liście umieść:

Masz już krótką listę najważniejszych składników, które uwielbia cera trądzikowa. Kosmetyki do jej pielęgnacji powinny zawierać ich jak najwięcej. Musisz jednak nie tylko wiedzieć, jakie składniki kosmetyków są zbawienne dla twojej skóry, ale też których unikać, aby nie pogorszyć jej stanu. Oto mała ściągawka: 

Lipidy w dużych ilościach:

Wszelkie tłuste składniki, jak ceramidy, skwalen czy olejki, są ryzykowne dla tłustej skóry, bo mogą sprzyjać zatykaniu porów i powstawaniu niedoskonałości. W małych ilościach nie są groźne i mogą nawet poprawić stan skóry, ale nie eksperymentuj z nimi na własną rękę. Jeśli zawierają je kosmetyki do cery trądzikowej, prawdopodobnie ich stężenia są w nich tak dobrane, aby były bezpieczne dla skóry i nie musisz martwić się ich obecnością. Unikaj natomiast stosowania wszelkich tłustych kremów na zimę czy olejków przeznaczonych wyłącznie do suchej czy normalnej skóry. 

Parafina i oleje mineralne

Te dwa składniki powinny nie tylko zapalić u ciebie czerwoną lampkę, ale uruchomić wielką syrenę! Oba działają komedogennie, co oznacza, że sprzyjają zatykaniu porów, a więc powstawaniu zaskórników i w efekcie krostek i grudek. Podobne działanie mogą mieć silikony oraz lanolina. Jeśli nie możesz znaleźć składu na kosmetyku albo nie jest dla ciebie oczywiste, czy dany produkt zawiera jeden z tych składników, szukaj na opakowaniu informacji o tym, że jest on niekomedogenny. Wiele produktów ją posiada i będzie to dla ciebie duże ułatwienie. 

Barwniki i substancje zapachowe

Nie są to zasadniczo groźne składniki dla cery trądzikowej, ale mogą być, jeśli jest ona dodatkowo bardzo wrażliwa czy alergiczna. Dlatego jeśli na twojej cerze łatwo powstają podrażnienia, czerwieni się po wielu kosmetykach, piecze lub łuszczy, staraj się unikać tych składników. Zwłaszcza że nie odgrywają one żadnej istotnej roli dla twojej skóry. 

Pewne połączenia składników

Krzywdę twojej skórze mogą wyrządzić nie tylko konkretne składniki kosmetyków, ale łączenie ich w pielęgnacji na własną rękę. Na przykład stosowanie kremów z kwasami w połączeniu z preparatami z witaminą C czy retinolem może spowodować powstanie silnych podrażnień na skórze, a nawet drobnych poparzeń. Podobnie stosowanie równocześnie dwóch różnych kremów z kwasami. Dlatego najbezpieczniej trzymać się jednej marki kosmetyków i stosować produkty w obrębie jednej linii do cery trądzikowej.

O czym jeszcze musisz pamiętać

Dobranie kosmetyków z odpowiednimi składnikami to jedno, ale równie ważne jest ich właściwe stosowanie. Po pierwsze – regularne, bo żaden krem nie pomoże ci zmniejszyć krostek czy pozbyć się widocznych porów, jeśli będziesz stosować go od święta, gdy akurat sobie o nim przypomnisz. Tak samo istotny jest jednak umiar. Tak, nie przejęzyczyliśmy się – umiar! Zbyt rzadkie stosowanie kosmetyków nie jest dobre, ale za częste również. Kosmetyki do cery trądzikowej zawierają często silne składniki aktywne, które mają ci skutecznie pomóc pokonać niedoskonałości. Stosowane za często mogą doprowadzić do podrażnień skóry, jej silnego przesuszenia, pogorszenia jej stanu, alergii, a nawet powstania przebarwień czy ranek na skórze. Dlatego zawsze sprawdzaj, jak często i w jakiej ilości stosować dany kosmetyk i trzymaj się tego, bez nadużyć! Zachowaj zdrowy rozsądek zwłaszcza w przypadku kosmetyków z kwasami owocowymi lub cynkiem.