Nie pozwól, by stres cię pokonał! Zadbaj o skórę już dziś!

20.02.2019

Lista czekających cię sprawdzianów, kartkówek i terminów oddania zaległych prac zdaje się nie mieć końca? Czujesz, że zamiast wiedzieć więcej, wiesz i umiesz coraz mniej, a każde przypadkowe zerknięcie w kalendarz wywołuje nowy atak paniki? To znak, że dopadł cię stres! Kiedy obowiązków przybywa, a czasu odwrotnie – wciąż ubywa, zaczynasz tracić kontrolę nie tylko nad swoim umysłem, ale i ciałem.Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu, który komunikuje ci, że pora zwolnić. I choć krótkotrwały i niezbyt natężony bywa motywujący i potrafi dodać skrzydeł, kiedy trwa zbyt długo, sieje w twoim organizmie prawdziwe spustoszenie, które niestety – jak sama pewnie zauważyłaś – znajduje odzwierciedlenie także na twarzy. Sprawdź, jak temu przeciwdziałać. Dowiedz się, jak zapanować nad stresem i zminimalizować jego negatywne skutki, przywracając skórze zdrowy wygląd. 

Co powoduje stres i jakie są jego objawy?

Na pytanie o to, co wywołuje stres, zapewne każdy znalazłby inną odpowiedź. Dla jednych będzie to wystąpienie publiczne, dla innych natomiast długo wyczekiwana randka. Dla jeszcze innych nagromadzone zaległości czy też konieczność zmiany szkoły. Istnieje jednak kilka czynników, które decydują o tym, że zaczynamy się stresować. Jednym z najważniejszych jest utrata poczucia bezpieczeństwa, do której może dojść w różnych sytuacjach. Kiedy czujemy się zagrożeni lub po prostu boimy się tego, co nas czeka, zaczynamy się stresować.Po czym poznać, że dopadł nas stres? Zapewne każdy objawy stresu odczuwa nieco inaczej, co wynika z indywidualnych predyspozycji oraz stopnia nasilenia czynnika stresogennego. Jeśli jednak czujesz rozdrażnienie, niepokój, twoje serce przyspiesza, oddech staje się płytszy, zaczynają ci drżeć  ręce, czujesz napięcie całego ciała, zaczynasz się nadmiernie pocić i towarzyszy ci uczucie lęku, możesz być pewna, że to stres. Nie zawsze wszystkie te objawy występują jednocześnie i nie zawsze też są tak samo silnie odczuwalne. Zawsze jednak świadczą o tym, że się stresujesz. Zapewne już zauważyłaś, że kiedy zaczynasz się stresować, pogarsza się nie tylko twoje samopoczucie, ale też kondycja skóry twarzy. Dzieje się tak dlatego, że wpływ stresu na organizm jest naprawdę ogromny i bardzo negatywny. Długotrwały stres sprawia, że gospodarka hormonalna organizmu ulega zaburzeniu. W związku z tym, że to właśnie hormony regulują pracę gruczołów łojowych, ich niewłaściwe stężenie przyczynia się do zwiększonej produkcji łoju, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników, pryszczy i innych niedoskonałości. 

Jak zniwelować skutki stresu?

Jako że wpływ stresu na skórę jest tak duży, jeśli chcesz cieszyć się nieskazitelną cerą w każdej sytuacji, musisz nauczyć się z nim walczyć. Strategie radzenia sobie ze stresem są różne. Możesz nauczyć się lepiej organizować swój czas, co pomoże ci zapanować nad nadmiarem obowiązków i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie mamy wpływu na czynniki stresujące. Wówczas musimy skorzystać z metody radzenia sobie ze stresem polegającej na skupieniu się na tym, co sprawia nam przyjemność. Może to być spotkanie z przyjaciółką lub chłopakiem, zakupy, wyjście do kina, bieganie czy też słuchanie muzyki – jednym słowem wszystko to, co choć na chwilę pomoże nam zapomnieć o stresującym wydarzeniu. Przyjemność mogą sprawić także zabiegi pielęgnacyjne, które w dodatku pomogą nam odpowiednio zadbać o skórę twarzy. Poza zabiegami stosowanymi na co dzień możesz też wykonać peeling dogłębnie oczyszczający skórę lub nałożyć maseczkę. Ta ostatnia dodatkowo zapewni ci chwilę błogiego odprężenia, tak bardzo ważną w walce ze stresem. Pamiętaj! Kiedy czujesz się atrakcyjna, poprawie ulega twoje samopoczucie! Jeżeli więc pryszcze ze stresu psują ci humor, ukryj je za pomocą makijażu. Z pewnością pomoże ci w tym korektor, najlepiej antybakteryjny (np. z linii Under Twenty), który poza zamaskowaniem niedoskonałości zahamuje też namnażanie się bakterii, redukując w ten sposób niedoskonałości.