Przyczyny trądziku

25.09.2018

Trądzik spędza sen z powiek nie tylko nastolatkom, ale bardzo często również osobom dorosłym. Doskonale wiemy, w jaki sposób się objawia, ale co z jego przyczynami? Przyjrzyjcie się im razem z nami! 

Po pierwsze – zaburzona praca gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wydzielanie sebum, które chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Zaburzenia hormonalne powodują nadmierną produkcję łoju, przez co przewody wyprowadzające łój z gruczołów zostają zatkane. Ta zbyt duża ilość sebum wchodzi w reakcję z bakteriami beztlenowymi, a w rezultacie na skórze pojawiają się rozmaite zmiany skórne: zaskórniki, grudki i krosty na twarzy. 

H jak hormony

Burza hormonów = okres dojrzewania. Okres dojrzewania = burza hormonów. I nic na to nie poradzimy! Ich zwiększona produkcja wpływa nie tylko na wygląd naszego ciała, ale też naszej skóry. Trądzik powstaje na skutek oddziaływania androgenów, a więc męskich hormonów, które mają wpływ na funkcjonowanie gruczołów łojowych. Duża część dziewczyn zauważa też nasilenie zmian skórnych tuż przed wystąpieniem miesiączki. Dlaczego tak jest? Dochodzi wówczas do spadku poziomu progesteronu i estrogenu, co skutkuje pojawieniem się większej ilości krostek. 

Trzecia sprawa: trądzik a dieta!

Przez żołądek do serca… i do skóry! Dieta ma niebagatelne znaczenie przy skórze trądzikowej, dlatego najważniejszą zasadą jest picie dużej ilości płynów – najlepiej tych bez cukru – oraz jedzenie warzyw i owoców bogatych w witaminę A, C i E. Warto unikać następujących produktów: białe pieczywo i biały makaron fast foody żywność o wysokim indeksie glikemicznym gazowane napoje żywność zawierająca dużą ilość soliZ tymi prostymi zasadami zyska nie tylko Twoja skóra, ale i cały organizm!

Punkt 4: PCOS

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników objawia się nie tylko cyklami bezowulacyjnymi i zwiększeniem masy ciała, ale bardzo często również cerą z trądzikiem. Dlatego jeżeli oprócz zmian skórnych zauważasz u siebie zaburzenia miesiączkowania, skonsultuj się z ginekologiem i endokrynologiem. Po piąte, stres i trądzik To, że stres nie ma pozytywnego wpływu na nasz organizm, jest dość oczywiste. Niestety, działa też niekorzystnie na skórę. Stres nasila produkcję sebum, a podobny wpływ na gruczoły łojowe ma podwyższony poziom kortyzolu, który obserwuje się u osób żyjących w ciągłym napięciu.  

Powód 6: leki

Część leków również ma wpływ na powstawanie lub nasilenie trądziku. Niektóre środki farmaceutyczne z kortyzolem mogą w znaczący sposób oddziaływać na pojawienie się zmian skórnych. Pogorszenie cery może także wystąpić przy źle dobranej antykoncepcji. Mamy nadzieję, że pomogłyśmy Wam w zrozumieniu kluczowych przyczyn trądziku. Pamiętajcie, że najważniejsze jest systematyczne obserwowanie swojej skóry i notowanie, co ma na nią dobry, a co zły wpływ.