Trądzik hormonalny – co go powoduje i w jaki sposób go leczyć?

20.02.2019

Słowo „trądzik” bywa odmieniane przez wszystkie przypadki przez tych, którzy z jego problemem zmagają się na co dzień. Zaskórniki, niedoskonałości, zatkane pory, wągry, a także przebarwienia, a nawet blizny. Znasz to? Zapewne i Tobie trudno się pogodzić z ich obecnością na twarzy. Niestety trudno też z nimi walczyć. Jeśli więc chcesz się pozbyć trądziku, musisz dowiedzieć się o nim czegoś więcej, a także poznać jego przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne. Czym się charakteryzuje trądzik hormonalny i jak leczyć jego objawy? 

Czym jest trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?

Trądzik hormonalny to jeden z rodzajów trądziku – przewlekłej choroby skóry. Przyczyną jego występowania są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, które zaburzają funkcjonowanie gruczołów łojowych. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest wzmożona produkcja sebum, które, gromadząc się w nadmiarze, zapycha ujścia gruczołów i prowadzi do powstania tzw. zaskórników – widocznych pod powierzchnią skóry i zapewne znienawidzonych przez ciebie grudek.Zmiany hormonalne na twarzy mogą się pojawiać na skutek nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, długotrwałego lub silnego stresu, a u kobiet i dziewcząt także w czasie miesiączki, kiedy dochodzi do wzmożonej produkcji hormonów.Objawy trądziku hormonalnego mogą być różne w zależności od jego typu. Jeśli na twojej twarzy pojawiają się duże i bardzo bolesne grudki na brodzie i czole, występujące także na szyi oraz plecach, i nie towarzyszy im stan zapalny, prawdopodobnie cierpisz na trądzik androgenny – wywołany zwiększoną ilością męskiego hormonu płciowego.Drugim typem trądziku hormonalnego jest trądzik różowaty. Przyczyną jego wystąpienia jest z kolei zwiększony poziom żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu. Jeżeli podejrzewasz u siebie właśnie ten typ trądziku, zwróć uwagę na to, czy na twojej twarzy pojawia się charakterystyczny rumień wraz z widocznymi niewielkimi białymi grudkami. Zazwyczaj temu rodzajowi trądziku towarzyszy także pieczenie i świąd skóry. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach, brodzie oraz czole. W zaawansowanym stadium poza wymienionymi zmianami skórnymi występują także stany zapalne. 

Trądzik hormonalny – leczenie

Leczenie hormonalne trądziku, a zwłaszcza jego skuteczność, uzależnione jest od właściwej diagnozy. Jeżeli więc zmagasz się z objawami typowymi dla trądziku hormonalnego, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który po właściwym rozpoznaniu wybierze najlepszą dla ciebie metodę leczenia. Pamiętaj: im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na to, że już niedługo zapomnisz o znienawidzonych niedoskonałościach.Poza stosowaniem się do zaleceń lekarza nie zapominaj też o właściwej pielęgnacji skóry. Ze względu na to, że cera trądzikowa jest bardzo wymagająca,potrzebuje szczególnego traktowania. Podstawą jest systematyczność, a także dobór odpowiednich kosmetyków, stosowanych podczas codziennych zabiegów. W ich składzie powinny się znaleźć substancje, które ograniczą ilość niedoskonałości i zapobiegną powstawaniu nowych, przyspieszą gojenie skóry, a także zapewnią jej optymalny poziom nawilżenia.Oprócz preparatów przeznaczonych do codziennego oczyszczania oraz pielęgnacji skóry warto też stosować maseczki, czyli kosmetyki o bardziej skoncentrowanym działaniu. Oczywiście należy sięgać po te, które są przeznaczone do problematycznej cery trądzikowej, jak na przykład Aktywna maska z węglem i białą glinką marki Under Twenty, która dzięki zawartości składników aktywnych, w tym aktywnego węgla oraz białej glinki o właściwościach antybakteryjnych, dogłębnie oczyszcza skórę twarzy, jednocześnie ją wygładzając. Wystarczy więc, że codzienną pielęgnację rozszerzysz o stosowaną 1-2 razy w tygodniu maseczkę, by w widoczny sposób poprawić kondycję skóry twarzy. Pielęgnację cery możesz połączyć z przyjemnością, zapraszając do domowego spa swoje przyjaciółki. Efekt w postaci poprawy wyglądu skóry i nastroju gwarantowany!