Trądzik młodzieńczy – czym się charakteryzuje i jak go leczyć?

20.02.2019

Zatkane pory, wzmożona produkcja sebum, widoczne pod skórą zaskórniki, stany zapalne, ropne wykwity, przebarwienia i blizny – wszystkie te objawy łączy jeden wspólny mianownik. Jest nim trądzik. Prawdziwa zmora nastolatków. Zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie – tuż przed wymarzoną randką lub długo wyszczekiwanym spotkaniem ze znajomymi.Trądzik bez wątpienia jest trudnym i wymagającym przeciwnikiem. Na szczęście dzięki podjęciu odpowiednich działań można go skutecznie pokonać. Do trudnej walki z nim należy się jednak dobrze przygotować. Na początek warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Jeśli więc i ty zmagasz się ze znienawidzonymi niedoskonałościami i zaskórnikami, sprawdź co zrobić, aby się ich pozbyć! 

Co to jest trądzik młodzieńczy i w jaki sposób się objawia?

Trądzik młodzieńczy to najogólniej rzecz ujmując przewlekła choroba skóry. Trudno jednoznacznie wskazać ile trwa trądzik . Zdarza się, że pod wpływem właściwego leczenia objawy trądziku ustępują już po kilku lub kilkunastu miesiącach, ale bywa też, że z większym lub mniejszym nasileniem utrzymują się przez kilka lat. Trądzik u nastolatków podobnie jak u osób dorosłych, u których występuje tzw. trądzik zwyczajny, najczęściej pojawia się na skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. W zależności od poziomu ich zaawansowania, indywidualnych uwarunkowań skóry oraz innych czynników, stopień nasilenia choroby może być różny.Obydwa rodzaje trądziku objawiają się w podobny sposób. Jednymi z pierwszych symptomów, jakie pojawią się na skórze, zazwyczaj w okolicy czoła, nosy oraz brody (tzw. strefa T) są zaskórniki. Mogą być one otwarte – charakterystyczne czarne kropki zatykające ujściach gruczołów łojowych, lub zamknięte – widoczne pod skórą białe grudki. Oprócz nich z czasem na skórze mogą pojawiać się także wykwity zapalne, wówczas na szczycie zaskórnika tworzy się ropny czop.Zmiany te mogą być różnego rozmiaru – od bardzo niewielkich, milimetrowych (lekki trądzik) aż po znacznie większe, niekiedy łączące się w całe skupiska. W przypadku tych ostatnich, po ustąpieniu stanu zapalnego bardzo często dochodzi do powstania na skórze widocznych trwałych blizn oraz przebarwień. Wraz ze stopniem zaawansowania choroby zmiany trądzikowe mogą rozszerzać swój zakres o pozostałe części twarzy, a także występować na plecach i klatce piersiowej. 

Co wywołuje trądzik?

Za główną przyczynę trądziku młodzieńczego bez wątpienia należy uznać nadmierną produkcję łoju, która jest naturalną konsekwencją okresu dojrzewania. Zalegając na skórze, zatyka ujścia gruczołów, prowadząc do nieprawidłowego rogowacenia przewodów łojowych i sprzyja namnażaniu się bakterii, skutkując powstawaniem zaskórników.Rzadziej trądzik młodzieńczy wywołują zmiany hormonalne, a konkretnie zaburzenia hormonalne, na których skutek dochodzi do zwiększonej produkcji męskiego hormonu płciowego - testosteronu. W konsekwencji wzrostu jego stężenia praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona, a łój produkowany jest w zwiększonej ilości.Czynnikami, które mogą nasilać objawy trądziku młodzieńczego to stres, a niekiedy także spożywanie niektórych pokarmów zawierających duże ilości węglowodanów oraz produktów mlecznych. 

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Leczenie trądziku młodzieńczego należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej tuż po zauważeniu na skórze twarzy pierwszych zaskórników, mając na uwadze to, iż każda stan zapalny prowadzi do rozprzestrzenienia się zmian na dalsze obszary skóry. Oczywiście nie każda zmiana skórna jest zmianą trądzikową. Warto jednak jej wystąpienie skonsultować z lekarzem, który po właściwie przeprowadzonym rozpoznaniu wdroży najbardziej adekwatną do charakteru problemu metodę leczenia.Jeśli więc na twojej twarzy zaczyna pojawiać się coraz więcej ropnych krost, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa! Im szybciej zaczniesz z nimi walczyć, tym szybciej twoja skóra odzyska zdrowy wygląd. 

Pielęgnacja skóry trądzikowej – o tym musisz pamiętać!

Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej to tuż obok leczenia jedyna skuteczna metoda walki z problemem. Słowo „właściwa” nie pojawia się tu jednak bez przyczyny. Wiele osób zastanawia się, co na trądzik młodzieńczy działa najlepiej. Spora część z nich, próbując zniwelować jego widoczne objawy w postaci wspomnianych zaskórników czy też zwiększonej ilości sebum, sięga po silnie przesuszające kosmetyki, licząc na to, że dzięki nim wzmożona produkcja łoju zostanie zahamowana. W końcu sucha skóra się nie świeci – czy aby rzeczywiście?Tak naprawdę to duży błąd, który najczęściej przynosi skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego, a więc powoduje zaostrzenie problemu, bowiem skóra trądzikowa wbrew powszechnej opinii potrzebuje silnego nawilżenia.Dlatego też do jej pielęgnacji należy wybierać preparaty głęboko nawilżające, które w swoim składzie dodatkowo zawierają składniki antybakteryjne oraz substancje redukujące objawy trądziku, jak na przykład antybakteryjny krem głęboko nawilżający z serii Under 20. W jego składzie znajdziemy m.in. D-panthenol i alantoinę, czyli dwie substancje odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, które dodatkowo koją ją i wygładzają, oraz srebro koloidalne 2%, które z kolei hamuje namnażanie bakterii i redukuje powstawanie zaskórników. Krem dodatkowo zawiera filtr SPF30 zapewniając wysoką ochronę skóry przed działaniem promieni słonecznych oraz powstawaniem przebarwień. Stosowanie kosmetyku pozwala zadbać o skórę trądzikową od wewnątrz, stanowiąc skuteczną odpowiedź na wszystkie je potrzeby.Pamiętaj! Tylko właściwa pielęgnacja cery trądzikowej, z zastosowaniem kosmetyków dedykowanych jej problemom, które zapewniają skórze właściwy poziom nawilżenia, pomoże ci uporać się ze znienawidzonymi zaskórnikami! Wybieraj więc preparaty przeznaczone dla cery trądzikowej, zawierające składniki redukujące ilość zmian skórnych i hamujące powstawanie kolejnych. Nie zapominaj też o tym, że w zwalczaniu trądziku liczy się konsekwencja! Pielęgnuj więc skórę starannie każdego dnia.