Wypryski i tłusta cera – podwójny problem do pokonania

12.03.2019

Pomimo tego, że wypryski i tłusta cera w okresie nastoletnim są zjawiskiem zupełnie normalnym, dla niejednej nastolatki stanowią nie lada problem. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, jak wielkiej staranności wymaga ich pozbycie się i przywrócenie skórze twarzy zdrowego wyglądu. Jeśli i ty się z nimi zmagasz, zapewne już wiesz, że walka o wolną od niedoskonałości skórę jest bardzo trudna. Wymaga systematyczności i cierpliwości, a także stosowania właściwie dobranych preparatów. W związku z tym, że to właśnie od ich skuteczności w dużej mierze zależy twoja wygrana, podpowiadamy, po które z nich warto sięgnąć!

Tłusta cera i to, co powinnaś o niej wiedzieć, czyli charakterystyka cery tłustej bez tajemnic

Tłustą cerę bardzo łatwo rozpoznać. Charakteryzuje się przede wszystkim przetłuszczaniem się skóry twarzy, do którego może dochodzić z różną częstotliwością. Zdarza się, że cera zaczyna się nieestetycznie błyszczeć nawet po kilku chwilach od jej przemycia i zmatowienia. Jeśli więc twoja twarz przetłuszcza się równie często, zapewne jesteś posiadaczką cery tłustej. Świadczyć o tym mogą też pojawiające się na powierzchni skóry niedoskonałości w postaci zaskórników, wągrów, pryszczy i zmian trądzikowych. Mogą one występować z różnym nasileniem i pojawiać się w różnych obszarach twarzy lub też na całej jej powierzchni. Stanowiązatem kolejną trudność, z którą muszą się zmagać właścicielki cery tłustej, i w dodatku nie mniej uciążliwym niż wspomniane błyszczenie się skóry. Pojawia się więc pytanie – co zrobić z tłustą cerą, aby związane z nią problemy stały się łatwiejsze do ukrycia? Przede wszystkim odpowiednio pielęgnować. To właśnie staranna i systematyczna pielęgnacja tłustej cery, oparta na właściwych produktach, jest w stanie poprawić kondycję skóry twarzy, a tym samym zmniejszyć widoczność wszelkich niedoskonałości. 

Jak pielęgnować tłustą cerę? Sprawdź, czy robisz to we właściwy sposób!

Czy często, stając przed lustrem, zadajesz sobie pytanie,co zrobić, żeby nie było widać pryszczy? Co zrobić, żeby nie świeciła się twarz? Jeśli tak, to znaczy, że bez wątpienia zmagasz się z tłustą cerą. Aby pokonać charakterystyczne dla niej problemy, musisz zrozumieć, że ważniejsze od tego,czym zakryć pryszcze, jest to, co zrobić, aby zupełnie się ich pozbyć. Przede wszystkim skup się na regularnym oczyszczaniu skóry twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Do tego celu wykorzystuj preparaty o działaniu antybakteryjnym, zawierające substancje myjące i hamujące namnażanie się bakterii. Pamiętaj, że nie mogą one nadmiernie przesuszać skóry, co mogłoby prowadzić do zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji do zaostrzenia problemów skórnych. Umytą twarz osuszaj jednorazowymi kompresami – nigdy ręcznikiem, w którym gromadzą się bakterie! Nie zapominaj też o ochronie skóry i jej pielęgnacji. W tym celu stosuj kremy przeznaczone do cery tłustej ze skłonnością do trądziku. Tego rodzaju preparaty, jak np. matujący krem antybakteryjny Under Twenty, nie tylko łagodzą zmiany trądzikowe, zapobiegając powstawaniu nowych, ale też nawilżają skórę twarzy, chroniąc ją przed działaniem czynników zewnętrznych, dodatkowo matując skórę i eliminując problem jej błyszczenia. Nakładaj je dwa razy dziennie, wklepując starannie w skórę całej twarzy. Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych można rozszerzyć o domowe sposoby na tłustą cerę, spośród których bez wątpienia najlepiej sprawdzają się maseczki przygotowywane na bazie naturalnych produktów (np. oczyszczająca maseczka z drożdży). Pamiętaj, że twoim sprzymierzeńcem jest systematyczność!