Zadbaj o cerę podczas snu: Twoja wieczorna pielęgnacja

02.10.2023

Każdy człowiek przeznacza na sen średnio jedną trzecią część życia. Nie jest to jednak czas stracony, ponieważ podczas snu organizm ma szansę wypocząć i się zregenerować. Kiedy się dobrze wyśpisz, masz lepszy nastrój, więcej energii, a nauka z pewnością przychodzi Ci łatwiej. Warto wiedzieć, że sen jest także zbawienny dla wyglądu skóry. Jeżeli natomiast przed pójściem spać sięgniesz po dobre kosmetyki pielęgnacyjne, jeszcze efektywniej wykorzystasz noc. Podpowiadamy, jaka wieczorna rutyna pielęgnacyjna jest odpowiednia dla młodej skóry oraz po które preparaty z oferty Under Twenty warto sięgać o tej porze.

Jak sen wpływa na skórę?

Nastolatki i osoby dorosłe potrzebują około 8 godzin snu na dobę. To ważne dla zdrowia, odporności i dobrego nastroju. Okazuje się także, że odpowiednia ilość snu wpływa pozytywnie na stan skóry.

Podczas nocnego wypoczynku organizm reguluje gospodarkę wodną. Skóra odzyskuje więc optymalną wilgoć, natomiast nadmiar wody jest przetwarzany w celu jego usunięcia. To dlatego, kiedy zdarza Ci się zarwać noc lub dwie, możesz zauważyć na twarzy opuchliznę, zwłaszcza w okolicach powiek.

Ponadto sen reguluje cyrkulację krwi, co jest szalenie istotne dla kondycji skóry, ponieważ dzięki temu jest lepiej dotleniona. Jeśli zdarzyło Ci się mieć wokół oczu ciemne kółka, to typowa oznaka niewyspania i złej cyrkulacji.(1) Warto tu nadmienić, że niektóre osoby mają ciemne obwódki pod oczami ze względów genetycznych - notoryczny brak snu może je jednak podkreślić. Innym objawem niedoboru snu jest szary, niezdrowy koloryt cery. U osób wyspanych po przebudzeniu twarz powinna być świeża i promienna.

Sen ma pozytywny wpływ na skórę także w pośredni sposób. Daje bowiem odpocząć psychice od codziennych problemów, rozterek i stresów. Tymczasem wysoki poziom hormonów stresu może pogarszać niektóre choroby skóry, w tym trądzik.(2) Masz więc kolejny powód, żeby każdego dnia dobrze się wyspać.

Co zrobić, żeby zadbać o zdrowy sen?

Jeśli chcesz, aby sen jak najlepiej wpłynął na Twoją skórę i cały organizm, postaraj się pamiętać o tych kilku zasadach:

  • ostatni, lekki posiłek zjedz na 2-3 godziny przed pójściem spać, ponieważ pełny żołądek może utrudniać przespanie nocy,
  • jeśli to możliwe, przestrzegaj regularnych pór chodzenia spać i wstawania, w ten sposób organizm wyreguluje naturalny zegar biologiczny,
  • dobrze wywietrz pokój w którym śpisz, aby oddychać świeżym powietrzem,
  • nie przegrzewaj się - temperatura w sypialni nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka - pocenie się w nocy to sygnał, że warto obniżyć temperaturę lub zmienić kołdrę na cieńszą,
  • często pierz poszewki, zwłaszcza poduszkowe, aby osiadające na nich zanieczyszczenia nie przenosiły się na skórę,
  • postaraj się spać w całkowitej ciemności - zasłoń kotary i wyłącz nawet małe oświetlenie, wówczas organizm produkuje więcej melatoniny, czyli hormonu snu, a to warunkuje lepszy wypoczynek,
  • przed snem unikaj oglądania telewizji i korzystania z komputera czy smartfona, gdyż mogą utrudniać zasypianie - lepszym pomysłem jest poczytanie książki lub posłuchanie spokojnej muzyki.

Jeżeli masz problemy ze snem, które utrzymują się przez dłuższy czas, porozmawiaj o nich z rodzicami lub szkolnym pedagogiem. Być może masz za dużo stresu lub obowiązków, które uniemożliwiają Ci wypoczynek i warto jak najszybciej to naprawić.

Wieczorna pielęgnacja młodej skóry

Sen ma jeszcze jedną ważną zaletę. Kiedy śpisz, skóra wypoczywa i lepiej wchłania substancje odżywcze, zawarte w kosmetykach. Niektóre preparaty ułatwiają także jej nocną regenerację. Warto wykorzystać ten fakt i właściwie je dobrać. Podpowiadamy, jak możesz wspomóc dobrą kondycję swojej cery w trzech prostych krokach:

Krok 1: Oczyszczanie

Zanim sięgniesz po kosmetyk pielęgnacyjny, obowiązkowo zadbaj o dokładne oczyszczenie skóry. Po całym dniu gromadzi się na niej sebum, kurz, toksyny, bakterie i resztki kosmetyków. Wszystko to zatyka pory i jeśli nie zadbasz o usunięcie tego całodziennego balastu, skóra będzie miała utrudnione oddychanie i warunki do odnowy.

Oczyszczający żel do mycia twarzy Under Twenty z kwasem migdałowym, kapsułkowym kwasem salicylowym i azeloglicyną pomoże Ci bardzo dogłębnie oczyścić cerę, nawet bardzo wymagającą - wrażliwą, tłustą lub mieszaną, a także przesuszoną po kuracjach przeciwtrądzikowych. Jego działanie jest wielokierunkowe: zmniejsza ilość i widoczność zaskórników, działa antybakteryjnie, odświeża, wygładza i nawilża.

Krok 2: Tonizacja

Każde oczyszczanie musi zakończyć się tonizacją, czyli przywrócenim skórze odpowiedniego pH. W tym celu doskonale sprawdzi się nasza Prebiotyczna mgiełka tonizująca. Kryjący się w jej składzie prebiotyk działa łagodząco i wspiera rozwój korzystnego mikrobiomu skóry. Kwas migdałowy działa antybakteryjnie, witamina B3 redukuje zmiany trądzikowe, a organiczna woda z kiwi oczyszcza skórę z toksyn.

Krok 3: Aplikacja kremu

Tak oczyszczona i odświeżona cera jest gotowa na nałożenie kremu pielegnacyjnego. Polecamy Prebiotyczny krem złuszczający na noc, który skutecznie zwalcza niedoskonałości skóry. Dzięki połączeniu probiotyku i kwasów kosmetycznych (migdałowego, szikimowego oraz glikolowego) delikatnie złuszcza i zwęża pory, bez konieczności użycia peelingu. Jednocześnie dba o mikrobiom, stanowiący naturalną barierę ochronną. Już po pierwszym tygodniu stosowania zauważysz poprawę kondycji cery i zmniejszone niedoskonałości. Dodatkowo skóra będzie zmatowiona, nawilżona i odżywiona. Ze względu na intensywne działanie kremu nie musisz stosować go codziennie - wystarczy 2 razy w tygodniu lub przez 7 dni w miesiącu.

Pamiętaj, że wszystkie kosmetyki przeznaczone do twarzy warto stosować także na szyję i dekolt. Skóra na tych obszarach jest tak samo delikatna, a ponadto narażona na zmiany trądzikowe, którym możesz w ten sposób częściowo zapobiec.

Wiek nastoletni to idealny moment, aby wyrobić dobre nawyki pielęgnacyjne. Nie tylko pomogą Ci zredukować nieestetyczne zmiany skórne, które wynikają z zawirowań hormonalnych w Twoim organizmie, ale też nawilżą Twoją cerę, aby była bardziej odporna na szkodliwe czynniki środowiskowe. Jeśli zachowasz systematyczność w stosowaniu kosmetyków, a przy tym zadbasz o odpowiednią ilość wypoczynku oraz zdrowy tryb życia, możesz spodziewać się pozytywnych rezultatów.

Słodkich snów!

Bibliografia:

  1. Jacob S. The Truth About Beauty Sleep https://www.webmd.com/beauty/features/beauty-sleep, Data dostępu: 26.09.2023.

  2. Rokowska-Waluch A., Cybulski M., Żurawski J. i wsp. Udział stresu w patogenezie trądziku. Przegl Dermatol 2013, 100, 154–159.