Do opalania

Ochrona przed słońcem

Światło słoneczne to źródło życiodajnej energii. Pobudza do życia rośliny i inne organizmy, uczestniczy w procesie wytwarzania przez organizm witaminy D, niezbędnej nam do życia i utrzymania dobrego zdrowia oraz kondycji psychicznej.

Dla skóry jednak bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne nie jest korzystna. Promieniowanie UVA przyspiesza procesy starzenia się skóry, działa niszcząco na włókna kolagenowe, które, osłabione, powodują powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Promieniowanie UVB koncentruje się na wierzchnich warstwach naskórka, powodując oparzenia słoneczne, podrażnienia i rumień.

Promieniowanie słoneczne przyczynić się może również do powstawania oparzeń oraz nowotworów skóry. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z przebywania na plaży i cieszenia się piękną opalenizną. Odpowiednie kosmetyki ochronne pozwolą nam korzystać z wakacyjnych uciech, chroniąc skórę przed negatywnymi skutkami nadmiernego wpływu promieniowania UV.

Melanina, barwnik znajdujący się w skórze, naturalnie chroni ją przed działaniem promieni słonecznych. To jej działanie wywołuje efekt opalenizny. Zbyt długie przebywanie w silnym słońcu może spowodować jednak oparzenia skóry, które uszkadza komórki i wywołuje podrażnienia. Regularne nadmierne wystawianie skóry na słońce może osłabić skórę, spowodować jej nadmierne wysuszenie, trwałe przebarwienia oraz skłonność do alergii.

Najbardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne jest skóra małych dzieci, która dopiero formuje swą naturalną barierę ochronną. Preparaty chroniące skórę przed słońcem stosowane u dzieci powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne o wysokiej wartości – SPF 50+ oraz składniki zapobiegające przesuszeniu skóry. Mleczko z filtrem SPF 50+ Lirene Kids dzięki wodoodpornej formule świetnie sprawdza się podczas wakacyjnych zabaw na plaży lub basenie. Delikatne składniki pozwalają na stosowanie mleczka już u dzieci od 7 miesiąca życia.

Osoby, którym zależy na ładnej, naturalnej opaleniźnie, również powinny pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem. Balsamy do opalania chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania, jednak nie blokują go całkowicie, a nawet pomagają przyspieszyć opaleniznę i uzyskać piękny, złocisty kolor cery dzięki zawartości masła kakaowego.

Alternatywą dla balsamów do opalania są specjalnie opracowane olejki, dzięki zawartości naturalnych olejów o właściwościach emoliencyjnych natłuszczają i odżywiają skórę, jednocześnie chroniąc ją przed oparzeniami słonecznymi.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry jest ważna również w codziennej pielęgnacji. Także zimą, w mieście promieniowanie słoneczne dociera do naszej skóry, powodując jej mikrouszkodzenia. Na działanie słońca wrażliwe są zwłaszcza osoby o jasnym fototypie, czyli bladej, bardzo jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach. Codzienna ochrona przeciwsłoneczna polegająca na stosowaniu kremów do ciała i twarzy z filtrem o wartości SPF 20-30 pozwoli na dłużej utrzymać młodość i jędrność cery oraz uniknąć powstawania przebarwień i podrażnień spowodowanych działaniem promieniowania UV. Dla pełnej ochrony przed promieniowaniem w laboratorium Lirene opracowany został hydrolipidowy ochronny krem do twarzy SPF 50+ IR zawierający unikalny składnik IR complex, chroniący skórę przed promieniowaniem podczerwonym, uszkadzającym DNA komórek skóry.

Odpowiednio chroniona przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego skóra zachowa młody wygląd na długie lata.

Polecane aktualności