Przesuszona skóra to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Objawia się uczuciem ściągnięcia, szorstkością, zaczerwienieniem, skłonnością do podrażnień, a nawet łuszczenia się. Przyczyny wysuszania się skóry mogą być różne – niekiedy wymagają leczenia, zwykle jednak można je zniwelować dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków i preparatów.
Nieprzyjemne uczucie napięcia i ściągnięcia, nad-reaktywność, zaczerwienienia… To jedne z objawów przesuszonej skóry. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest niedostateczne wiązanie i zatrzymywanie wody w naskórku oraz niedobór lipidów stanowiących naturalną barierę ochronną, utrzymującą m.in. właściwy poziom nawilżenia skóry. Dlaczego tak się dzieje?
Sucha skóra – przyczyny zewnętrzne
Sucha skóra może być m.in. efektem niekorzystnego działania czynników atmosferycznych. Negatywny wpływ na kondycję skóry, zwłaszcza skóry twarzy, mają zarówno nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, jak i takie czynniki jak wiatr czy mróz.
Skóra może być wysuszona również przez zbyt niską wilgotność powietrza panującą w pomieszczeniu, w którym spędzamy dużo czasu. Szczególnie niesprzyjającym dla skóry okresem jest zima, kiedy to „atakuje” ją zarówno zimne powietrze i ostry wiatr na zewnątrz, jak i wysuszające powietrze ogrzewanie w budynkach.
Niewłaściwy dobór kosmetyków również może skutkować suchością skóry, a zwłaszcza przesuszoną skórą twarzy. Okresem, kiedy skórę trzeba dogłębnie nawilżać, a nawet natłuszczać, jest zima.
Latem skóra potrzebuje zarówno nawilżenia, jak i ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki należy więc dobierać, mając na uwadze zarówno porę roku, jak i oczywiście typ cery. Pamiętajmy, że działanie przesuszające mają wszelkie kosmetyki zawierające alkohol, a także wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych.
Niestety nadmierne wysuszenie skóry może paradoksalnie spotęgować problemy skórne w postaci wyprysków. Skóra trądzikowa potrzebuje preparatów antybakteryjnych, matujących, ale również nawilżających.
Przyczyną przesuszenia skóry mogą także być czynniki wywołujące podrażnienia czy reakcje alergiczne. Mogą to być silne detergenty (sucha skóra dłoni to częsty efekt ich stosowania), niektóre rodzaje ubrań (ściśle przylegające, z materiałów wywołujących podrażnienia czy alergię kontaktową), mydło. Nawet długie, gorące kąpiele mogą doprowadzić do przesuszenia skóry, zwłaszcza stóp i dłoni, lecz nie tylko.
Wysuszona skóra – przyczyny wewnętrzne
Bardzo sucha skóra może także być sygnałem problemów, z którymi zmaga się nasz organizm. Należą do nich zarówno zaniedbania dietetyczne, jak i rozmaite schorzenia. Do przyczyn suchości skóry należą więc:
- odwodnienie organizmu – picie zbyt małej ilości płynów może być przyczyną nadmiernej suchości skóry,
- mało zróżnicowana, źle zbilansowana dieta,
- zaburzenia hormonalne, w tym związane z niedoczynnością tarczycy,
- choroby skórne – atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
- cukrzyca,
- niewydolność nerek.
Również naturalny proces starzenia się organizmu odbija się na kondycji skóry – coraz częściej jest ona przesuszona, coraz trudniej jej utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Nawet 75% osób po 64. roku życia boryka się z problemem przesuszonej skóry.
Jak sobie radzić?
Odpowiedni dobór kosmetyków to podstawa walki z przesuszeniem skóry, ale nie można zapominać o tym, że najistotniejsze jest zaradzenie przyczynom tego stanu rzeczy – o ile jest to możliwe. Zdrowa dieta, picie większej ilości płynów, wykonanie badań w celu wykluczenia chorób, których skutkiem ubocznym jest przesuszenie skóry,są niezwykle istotne.
Jeśli chodzi natomiast o dobór kosmetyków, unikajmy wszelkich produktów zawierających alkohol oraz inne substancje wysuszające naskórek. Warto natomiast szukać w składzie kosmetyków tych składników, które odżywiają naskórek, regenerują płaszcz lipidowy oraz przywracają optymalny poziom nawilżenia. Należy do nich gliceryna, obecna zarówno w wielu kosmetykach do ciała, jak i specjalistycznych preparatach do suchej skóry dłoni czy stóp.
Warto zwrócić uwagę również na zmiękczający i niwelujący uczucie suchości mocznik (urea). Ulgę przesuszonej skórze stóp przyniesie ultra zmiękczający krem-maskę LireneSTOP ROGOWACENIU. Zawiera 30% mocznika, który ma właściwości zmiękczające i wygładzające, a także olejek herbaciany działający odświeżająco i antybakteryjnie.
Szczególnej ochrony przed przesuszeniem wymaga delikatna, łatwo tracąca wodę skóra twarzy. Wśród składników kremów, które pozwolą jej utrzymać właściwy stopień nawodnienia, można wymienić witaminę E, ceramidy, peptydy naprawiające warstwę ochronną czy dogłębnie i intensywnie nawilżające emolienty.
Krem nawilżający na dzień i na noc DUO HYDRO-COMFORT Lirene Cera Sucha zawiera wszystkie wymienione składniki, a ponadto odżywczą glicerynę i odświeżająco-nawilżający wyciąg z trawy azjatyckiej.
Osoby ze skórą dojrzałą powinny zatroszczyć się o kremy odżywcze, regenerujące warstwę ochronną naskórka. Składnikami, na które warto zwrócić uwagę, są kwas hialuronowy, łagodząca alantoina, D-panthenol (nie tylko działa łagodząco, ale również wzmacnia barierę lipidową), witaminy A i E.
Sucha skóra może być bardzo problematyczna i sprawiać wiele kłopotów. Jednak jeśli odpowiednio o nią zadbamy, zwłaszcza o jej poziom nawilżenia i wzmocnienie bariery ochronnej, szybko poczujemy się lepiej.