1 września tuż tuż - popraw kondycję cery jeszcze przed pierwszym dzwonkiem!

19.08.2021

Kilka słów o tym, sąd bierze się trądzik

Czy wiesz, że wśród młodzieży aż 8 na 10 osób ma problem z trądzikiem pospolitym? Chociaż nie u każdego choroba ma takie samo nasilenie, wielu specjalistów przyznaje, że to istotny problem dermatologiczny:
1. Pojawia się on u dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania. Czasami mija z wiekiem, czasami utrzymuje się również u dorosłych. Jego powody niestety są dosyć skomplikowane. Znaczenie ma tutaj nadmierne wydzielanie sebum przez skórę, rogowacenie mieszków włosowych, stan zapalny oraz bakterie o nazwie Propionibacterium acnes, gromadzące się w gruczołach łojowych,
2. Dlaczego procesy te częściej dotykają ludzi młodych? Kiedy dojrzewasz, w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które niestety mogą dawać niechciane objawy. Ponadto tendencja do pryszczy może być przekazywana w genach, dlatego jeżeli jedno z Twoich rodziców miało trądzik, również Tobie może się to przytrafić. Nie bez znaczenia są tak zwane „czynniki środowiskowe”, co oznacza, że możesz mieć większą podatność na trądzik w okresach stresu, przemęczenia, zaniedbywania diety, przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Przeważnie występuje jednak więcej niż jeden powód zmian trądzikowych, zaś zmiany skórne same w sobie są źródłem stresu, nerwów czy mniejszej pewności siebie. Dlatego specjaliści dokładają wszelkich starań, aby znaleźć nowe rozwiązania, pomocne w złagodzeniu skórnych problemów. Pamiętaj, że w zaawansowanych postaciach trądziku należy leczyć go pod okiem dermatologa, jednak w każdym przypadku znaczenie mają także kosmetyki, których używasz do oczyszczania i pielęgnacji skóry. Jak dbać o nastoletnią cerę, aby nie była źródłem kompleksów? Tutaj potrzebny jest dobry zestaw preparatów, których warto używać systematycznie - tylko wówczas efekty się utrzymają. Pianka oczyszczająca do twarzy - jeden produkt, a tyle zalet!

Oczyszczanie cery jest podstawą codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku cery trądzikowej należy wybrać do tego celu preparat, który usunie wszystkie zanieczyszczenia, reszki makijażu oraz nadmiar sebum, ale jednocześnie nie przesuszy skóry. Idealnie, jeżeli dodatkowo zatroszczy się o jej kondycję. Być może wcześniej na Twojej łazienkowej półce stał żel albo mydełko, jednak czasami warto sięgnąć po inne rozwiązania. Na przykład Pianka do mycia twarzy o działaniu antybakteryjnym Under Twenty ma potwierdzoną skuteczność w oczyszczaniu skóry, wygładzaniu, wyrównywaniu niedoskonałości i odświeżaniu. Jej w 99% naturalny skład to mieszanka komponentów pomocnych w walce z trądzikiem. Są mini: szałwia, która działa antybakteryjnie, mięta o właściwościach łagodzących podrażnienia, probiotyk, który zatroszczy się o barierę ochronną Twojej skóry oraz kwas szikimowy, regulujący wydzielanie sebum. Lekka pianka do twarzy jest wygodna do stosowania i łatwo ją spłukać. Przekonasz się, że szybko stanie się Twoim ulubionym preparatem oczyszczającym. Tonik antybakteryjny - niezbędne zwieńczenie zabiegów oczyszczających.

Pianka do oczyszczania twarzy usunie z buzi wszystko, co zbędne, jednak po jej użyciu trzeba jeszcze przywrócić skórze odpowiednie pH. Jak poprawić kondycję cery przy pomocy toniku? Oczywiście warto wybrać taki, który zawiera składniki dostosowane do jej potrzeb. W tej roli świetnie sprawdza się Matujący tonik antybakteryjny Under Twenty przeciw zaskórnikom. Lukrecja, łopian, CICA i alantoiną to starannie przemyślany miks składników, który podziała na Twoją cerę łagodząco i nawilżająco, normalizując przy okazji działanie sebum. Preparat spełnia wszystkie funkcje, które powinny spełniać toniki antybakteryjne do cery wrażliwej, mieszanej, tłustej i ze skłonnością do trądziku. Redukuje ilość widocznych zaskórników, produkcję sebum, łagodzi i odświeża skórę. To dobry tonik antybakteryjny, po który warto sięgać po każdym myciu twarzy. Wystarczy nanieść niewielką ilość na płatek kosmetyczny i przetrzeć buzię.

Poprawa wyglądu cery - nie zapomnij o dobrym kremie!

Masz piękną, młodą i promienną buzię, na której nie ma jeszcze śladu zmarszczek. Mimo to bardzo ważne jest codzienne sięganie po krem, bo nawet pianka i najlepszy tonik na pryszcze nie wystarczą, aby zapewnić jej odpowiednie odżywienie i nawilżenie. Ponadto krem aktywnie działa przeciw niedoskonałościom. Nawilżająco-matujący krem antybakteryjny Under Twenty to kosmetyk, który został stworzony z myślą o młodej cerze. Zawarty w nim oczar wirginijski ma działanie antybakteryjne i matujące, olej konopny nawilża i reguluje wydzielanie sebum, ekstrakt z nasion czarnuszki pomaga zwalczyć „niedobre” bakterie, a wyciąg z szarotki odświeża i nawilża. Do tej wyjątkowej playlisty dodaliśmy jeszcze chlorofil, który przyspiesza regenerację. Kiedy rano umyjesz buzię pianką i sięgniesz po antybakteryjny tonik, wystarczy już tylko, że nałożysz krem. Nadaje się on również pod makijaż. Dzięki niemu Twoja skóra będzie matowa, nawilżona i świeża przez cały dzień, a Ty nie będziesz się chować, gdy ktoś wpadnie na pomysł zrobienia klasowego selfie.

Jak poprawić stan swojej cery jeszcze przed wrześniem?

Trądzik może wymagać długiego i zawiłego leczenia, jednak pamiętaj - nie poddawaj się, wielu nastolatków ma problemy z cerą, które są czymś normalnym i zazwyczaj przejściowym. Pamiętaj, że oprócz leków i kosmetyków ważna jest dbałość o zdrową dietę i unikanie „śmieciowego” jedzenia, czyli słodyczy, chipsów, fast foodów. Chociaż w szkole nie brakuje również stresu, a zmęczenie nauką może mocno dawać się we znaki, znajdź czas na relaks. Dobrze jest też przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Czy aby zakamuflować trądzik nakładasz grubą warstwę makijażu? Jeśli tak, możesz tylko nasilać problem! Czy często drapiesz lub skubiesz zmiany skórne? To zgubny nawyk, dłonie najlepiej trzymać z daleka od twarzy, aby nie przenosić na nią brudu i zarazków. Czy zdarza Ci się pomijać zabiegi pielęgnacyjne? Trzeba to naprawić, ważne są zwłaszcza te wieczorne, które oczyszczają skórę z zanieczyszczeń. Pianka, tonik i krem antybakteryjny do twarzy są bardzo ważne w utrzymaniu świetnej kondycji cery. Z takim przygotowaniem możesz śmiało wkraczać w nowy rok szkolny. Powodzenia! 

Piśmiennictwo:

Jakubczyk K.P. i wsp. Stan wiedzy oraz występowanie trądziku (Acne vulgaris) wśród młodzieży w Szczecinie. Annales Academiae Medicae Stetinensis 61(3):303-309.
Wilusz-Ludwiczak K. i wsp. Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną. Forum Dermatologicum 2019, tom 5, nr 3, 92–95.