10 zaskakujących nawyków, które mogą zaostrzać trądzik

22.08.2022

Co wywołuje trądzik u nastolatków?

Przyczyny trądziku są złożone. Na powstanie zmian wpływ mają: nadprodukcja łoju skórnego (sebum), spowodowana zmianami hormonalnymi, stan zapalny, nieprawidłowy przebieg procesu złuszczania się nabłonka mieszków, kolonizacja przez bakterie Cutibacterium acnes. Oprócz powyższych czynników powstaniu pryszczy i zaskórników sprzyjają też szkodliwe nawyki, a nawet dieta - stąd potoczne określenie „trądzik pokarmowy”. Gluten a trądzik, kakao a trądzik, alergia pokarmowa a trądzik - to obecnie popularne zagadnienia, ale czy faktycznie mogą być powodami problemów dermatologicznych? Jeśli podejrzewasz, że tak jest w Twoim przypadku, obserwuj reakcje Twojej cery na poszczególne pokarmy i w miarę możliwości wyeliminuj te szkodliwe. Poniżej przedstawiamy 10 czynników, które nie są bezpośrednimi powodami choroby, ale mogą sprzyjać problemom z cerą. Co nasila trądzik?

  1. Zdradziecki smartfon…Smartfon jest urządzeniem, po które sięgasz każdego dnia dziesiątki razy: w domu, szkole,  sklepie, restauracji, na ulicy. Na jego powierzchni znajduje się więc mnóstwo zarazków. Nie przyczyniają się wprawdzie bezpośrednio do powstania trądziku, jednak mogą utrudniać leczenie zmian, gdyż zanieczyszczenia z telefonu łatwo przenoszą się na skórę. Trudno byłoby dezynfekować aparat przed każdym użyciem, jednak postaraj się nie dotykać nim skóry podczas rozmowy. Jeśli dodatkowo raz dziennie przetrzesz ekran ściereczką nawilżoną płynem dezynfekującym, pozbędziesz się nagromadzonych zarazków. 
  2. Uwaga na stres! Dorastanie to jednocześnie piękny i stresujący czas. Szkoła, nauka, życie uczuciowe, sprzeczki z rodzicami… czasami są źródłem nerwowych sytuacji. Tymczasem stres wpływa na gospodarkę hormonalną i pośrednio - na stan cery. Co istotne, sam trądzik też bywa źródłem stresu, dlatego dobrze jest znaleźć sposoby na relaks. Przykłady? Aktywność fizyczna, wysypianie się albo spędzanie czasu na świeżym powietrzu. 
  3. Skubanie, drapanie, wyciskanie Pryszcze, krosty, zaskórniki - pewnie czasami korci Cię, żeby je skubać czy wyciskać. Być może robisz to nawet automatycznie, podczas czytania książki albo oglądania serialu. Niestety, w ten sposób przenoszone są zanieczyszczenia i zarazki. Jeśli więc chcesz szybciej pozbyć się trądziku, powstrzymaj się przed dotykaniem zmian - lepiej zaaplikuj na nie Wysoko-skoncentrowany punktowy krem Under Twenty, który wyraźnie zmniejsza wypryski i stany zapalne. 
  4. Czysto, czyściej… zbyt czysto! Oczyszczanie twarzy to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na co dzień. Rano służy odświeżeniu cery, wieczorem natomiast usuwa ze skóry resztki makijażu, sebum i zanieczyszczenia środowiskowe. Jeśli potrzebujesz odświeżenia w ciągu dnia, również możesz przemyć twarz delikatnym preparatem, na przykład Aktywną pianką detoksykującą Under Twenty o działaniu antybakteryjnym. Nie ma jednak potrzeby, aby robić to częściej, gdyż w ten sposób przesuszasz skórę, zaś jej reakcją obronną jest zwiększony łojotok. 
  5. Tłuste kosmetyki Posiadacze cery trądzikowej zdecydowanie powinni od nich stronić. Choć kosmetyki z olejami mają spore grono zwolenników, wiele z nich sprzyja przetłuszczaniu się cery, blokowaniu porów i wypryskom. Chcesz skutecznie nawilżyć cerę lekkim preparatem? Sięgnij po Nawilżająco-matujący krem antybakteryjny Under Twenty, dzięki któremu skóra pozostanie nawilżona przez cały dzień. 
  6. Tonik ma znaczenie! Tonik to kosmetyk, który często niedoceniany. Jego rolą jest przywrócenie skórze optymalnego, lekko kwaśnego pH. Jaki to ma związek z trądzikiem? Otóż jeśli pH jest niewłaściwe, naturalny mikrobiom skóry ulega zachwianiu, co może prowadzić do problemów skórnych. Dlatego zawsze używaj go po oczyszczeniu cery, przed aplikacją kremu. Polecamy wygodny do stosowania Prebiotyczny tonik w mgiełce Under Twenty. 
  7. Węglowodany a trądzik Cukier a cera - to złożony temat, jednak warto wiedzieć, że u osób stosujących dietę o niskim indeksie glikemicznym (czyli w skrócie: ubogą w słodkie produkty i fast foody) zaobserwowano mniejszą tendencję do zmian trądzikowych. Zamiast zajadać się słodyczami i chipsami, polecamy więc sięgnąć po przekąski typu migdały, pestki (słonecznik, dynia), sałatki albo kanapki na bazie pełnoziarnistego pieczywa. 
  8. Nabiał a trądzik Kolejną ryzykowną grupą produktów jest nabiał, a dokładniej: mleko, żółty ser, twaróg, śmietana, lody. Jeśli więc zaobserwujesz, że przy ich zwiększonym spożyciu Twoja cera się pogarsza, może warto zaleźć alternatywy? Pozytywny wpływ na cerę mają fermentowane produkty mleczne, czyli jogurt, kefir, maślanka, dlatego warto sięgać częściej właśnie po nie. Musimy tu jednak zaznaczyć, że produkty bogate w białko i wapń są bardzo ważne dla Twojego zdrowia. Jeśli chcesz odstawić nabiał, skonsultuj się z dietetykiem i dowiedz się, czym go zastąpić. 
  9. Pryszcze od alkoholu? Alkohol nie jest bezpośrednią przyczyną trądziku, jednak może zaostrzyć chorobę. Na przykład piwo ma wysoki indeks glikemiczny, czyli szybko podnosi poziom cukru we krwi, co szkodzi cerze. Ponadto picie alkoholu wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Jeśli więc czasami kusi Cię, aby wypić piwo lub drinka, lepiej poprzestań na szklance wody. 
  10. Picie wody a trądzik A propos, kwestia nawodnienia organizmu również zajmuje badaczy tematu zdrowej cery. Brak właściwego nawodnienia skóry może bowiem skłaniać gruczoły łojowe do bardziej wytężonej pracy, a to sprzyja trądzikowi. Pamiętaj więc o nawodnieniu, a skorzysta na tym cały organizm. Zaskórniki na twarzy, pryszcze na plecach - od czego się tworzą? Powodów im sprzyjających może być dużo. Pamiętaj, żeby oprócz stosowania kosmetyków pozostać pod opieką lekarza. Przede wszystkim warto natomiast zaakceptować siebie i zrozumieć, że pryszcze u nastolatków to zjawisko naturalne, które u większości osób ustępuje z czasem.

 

Bibliografia:

Trądzik pospolity - rozpoznanie i leczenie. https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/258188,tradzik-pospolity-rozpoznanie-i-leczenie. (Tłum. Siga O. z: Ogé L.K. i wsp .Acne vulgaris: diagnosis and treatment, American Family Physician, 2019; 100 (8): 475–484) Data dostępu: 18.08.2022.
Acne: who gets and causes https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes Data dostępu: 18.08.2022.
Schnopp Ch., Mempel M. Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży. Dermatologia po dyplomie, 2012, t. 3, nr 2, 49-61.
Dawidziak J., Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja Współczesna 2016; 9: 67-72.
Cherney K. Does Alcohol Cause Acne? https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/does-alcohol-cause-acne#effects Data dostępu: 18.08.2022.
Link R. Does Drinking Water Help with Acne? https://www.healthline.com/nutrition/does-drinking-water-help-acne Data dostępu: 18.08.2022.