Blizny potrądzikowe - co możesz zrobić, żeby im zapobiec?

04.03.2024

Blizny potrądzikowe

Pryszcze, grudki, cysty, zaskórniki… zmora większości nastolatków. Niestety, jeśli zmiany są rozległe, mogą pozostawić po sobie ślady w postaci blizn. Czy istnieją dobre sposoby, aby im zapobiec? Wiele zależy od tego, jak przebiega trądzik oraz od wrodzonych predyspozycji danej osoby. Na szczęście, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, a jeżeli to konieczne - również leczeniu, możesz znacząco zmniejszyć ryzyko śladów potrądzikowych. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie są przyczyny blizn potrądzikowych?

Tworzenie się blizn po trądziku jest jedną z możliwych komplikacji tej często występującej choroby skóry. Jeśli cera dotknięta wykwitami nie jest odpowiednio pielęgnowana i leczona, istnieje większe prawdopodobieństwo, że choroba pozostawi po sobie niechciane pamiątki w postaci blizn, przebarwień lub odbarwień skóry. Taka sytuacja najczęściej jest następstwem ciężkich postaci trądziku, w przebiegu którego na skórze tworzą się cysty i guzki. Kiedy w obrębie wykwitów dochodzi do stanu zapalnego, wówczas ryzyko powstania blizny jest dosyć wysokie.1,2

Jakie są rodzaje blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe różnią się od siebie pod kilkoma względami, między innymi czasem, po którym się pojawiają lub kształtem.

Pod tym względem wyglądu dzielimy blizny na:

  • Hipertroficzne - są wypukłe, zwykle mają kolor czerwony lub różowy, a typowymi lokalizacjami, na których powstają, są policzki, żuchwa oraz plecy. Zwykle są następstwem trądziku z występowaniem guzków i cyst. Właściwe leczenie i pielęgnacja mogą im jednak zapobiec, a powstałe blizny w wielu przypadkach z czasem stają się mniej widoczne.

  • Atroficzne - mają postać zagłębień poniżej powierzchni skóry i zwykle tworzą się na policzkach.

  • Odbarwione - w ich obrębie występuje mała ilość barwnika skóry (melaniny), dlatego blizny widoczne są jako białe odbarwienia. Niestety, ten rodzaj blizn jest dosyć trudny do usunięcia.3

W cięższych przypadkach na skórze powstają blizny przerosłe i keloidy.

Blizny atroficzne dzielą się również na rożne rodzaje ze względu na kształt. W tej grupie wyróżniamy blizny typu:

  • Ice pick - małe, dosyć głębokie dziurki, które wyglądają, jakby skóra została przekłuta szpikulcem.

  • Rolling - powodowane są przez pasma tkanki bliznowej, tworzące się pod skórą i nadające powierzchni skóry pofałdowany i nierówny wygląd.

  • Boxar - mają postać okrągłych lub owalnych zagłębień lub kraterów w skórze.1

Bez względu na rodzaj blizn, stanowią problem estetyczny i są przyczyną stresu. Dlatego warto zrobić wszystko, żeby zapobiec ich powstawaniu.

Od czego zależy gojenie się blizn potrądzikowych?

To, jak szybko zagoją się blizny, zależy od różnych czynników, przede wszystkim wieku, wrodzonych predyspozycji, stanu zdrowia i odpowiedniej pielęgnacji skóry. U osób młodych regeneracja zwykle przebiega szybciej, dlatego nawet, jeśli trądzik pozostawił u Ciebie trochę niechcianych pamiątek, masz duże szanse, że z czasem będą mniej widoczne.

Blizny trudniej goją się u osób borykających się niektórymi chorobami, na przykład cukrzycą, dlatego w takich sytuacjach kluczowe jest pozostawanie pod okiem lekarza. Bardzo ważna jest też dieta. Jeśli odżywiasz się zdrowo, Twoja skóra otrzymuje niezbędne witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i białko, dzięki którym proces odbudowy uszkodzeń przebiega dużo łatwiej. Szczególnie istotne są w tutaj witaminy A i E.3 Aby uzupełnić zapotrzebowanie na witaminę A, wpleć w jadłospis jajka, masło, tran, słodkie ziemniaki, jarmuż, szpinak, pomidory, dynię, marchew.4 Dobrymi źródłami witaminy E są natomiast migdały, słonecznik i olej słonecznikowy, orzechy ziemne, masło orzechowe, szpinak, czerwona papryka, botwinka, awokado.5

Tym, co utrudnia gojenie się zmian trądzikowych i blizn, jest nałóg nikotynowy. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się piękną cerą, nie daj się skusić na papierosy!

Jak zapobiec tworzeniu się blizn po trądziku?

Przede wszystkim, jeżeli masz wykwity trądzikowe, postaraj się ich nie dotykać, nie rozdrapywać, nie wyciskać, bo to prosta droga do powstania przebarwień i blizn. Jeżeli na Twojej skórze tworzą się ranki, przede wszystkim oczyszczaj je delikatnymi preparatami i stosuj skonsultowane ze specjalistą kremy, maści lub inne preparaty, przeznaczone do pielęgnacji młodej cery z trądzikiem. Nie odrywaj również powstałych strupków - po kilku dniach powinny odpaść same. Ponadto, podczas procesu gojenia się skóry, unikaj opalania się. Na co dzień zdrowo się odżywiaj i nawadniaj organizm, żeby skóra otrzymała niezbędne wsparcie od środka.

Profilaktyka blizn potrądzikowych - jak pielęgnować skórę na co dzień?

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego jeżeli masz trądzik, systematycznie dbaj o swoją skórę, żeby była dobrze oczyszczona, nawilżona i odżywiona. Wówczas proces regeneracji po wykwitach trądzikowych będzie znacznie łatwiejszy. W ofercie Under Twenty znajdziesz preparaty o starannie opracowanych formułach, kompleksowo wspierających młodą cerę.

Cera czysta, świeża i promienna

Zacznijmy od oczyszczania. Nasza Matująca pasta myjąca do twarzy zawiera w składzie glinkę kaolinową, która łagodnie oczyszcza, odświeża i odżywia skórę. Matcha natomiast detoksykuje, nawilża i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra pozostaje matowa przez dłuższy czas.

Po każdym oczyszczaniu sięgnij po tonik, który przywróci skórze odpowiednie pH. W tym celu świetnie sprawdzi się nasz Oczyszczający tonik antybakteryjny. Jego skuteczność gwarantują cząsteczki kwasu glikolowego, które aktywnie wnikają w głębokie warstwy naskórka. Dodatkowo w formule znalazł się sok z liści aloesu o działaniu łagodzącym podrażnienia oraz owocowe trio (malina, truskawka, jeżyna), które wyrównuje koloryt i energizuje.

Czas na peeling!

Wiek nastoletni to odpowiedni czas, aby do rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić peeling. To prosty zabieg, który usuwa ze skóry martwe komórki naskórka, dogłębnie ją oczyszcza i odblokowuje pory. Jeśli jeszcze nie masz ulubionego peelingu, proponujemy Ci wyjątkowy produkt, czyli Oczyszczający peeling-maskę 2w1. Zawarte w nim wiórki kokosowe mają delikatne działanie złuszczające, a żeby dodatkowo złagodzić zmiany trądzikowe, jego skład wzbogaciliśmy o olej tamanu, który działa przeciwbakteryjnie oraz antyoksydacyjnie. Po jego użyciu skóra jest świeża, matowa, ale jednocześnie nawilżona i odprężona.

Nocna regeneracja

Czy wiesz, że o skórę możesz dbać nawet podczas snu? Umożliwi Ci to nasz Prebiotyczny krem złuszczający na noc, który pomaga w walce z niedoskonałościami skóry. W składzie ma aż 4 kwasy: migdałowy, szikimowy i glikolowy, które złuszczają naskórek, działają antybakteryjnie i regenerują skórę, a ponadto kwas laktobionowy o działaniu nawilżającym. Ważnym komponentem kremu jest również prebiotyk (biolin) - jego zadaniem jest przywrócenie i utrzymanie bariery ochronnej skóry. Masło shea natomiast zmiękcza i odżywia skórę. W efekcie jego stosowania staje się gładsza, nawilżona, ma mniej niedoskonałości oraz na dłużej pozostaje matowa.

Zadziałaj w punkt!

Kiedy na twarzy pojawiają się pojedyncze pryszcze, mogą naprawdę zepsuć nastrój i pojawia się pokusa, żeby wycisnąć zmianę. Lepiej jednak sięgnąć po nowocześniejsze metody przywrócenia cerze gładkości i zdrowego wyglądu. Pomoże Ci w tym Skoncentrowane serum punktowe, którego antybakteryjna formuła jest niezawodnym ratunkiem w sytuacjach awaryjnych. Nasz test, przeprowadzony w grupie młodych osób wykazał, że zauważalnie zmniejsza zmiany skórne już po 3 dniach. Jednocześnie już po pierwszej aplikacji zmniejsza się widoczność pryszcza. Preparat zawiera kwasy: szikimowy, azelainowy oraz kapsułkowy kwas salicylowy, które aktywnie walczą ze zmianami trądzikowymi. W recepturze serum znalazła się też papaina, przyspieszająca złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka. Naturalny kaolin redukuje natomiast wydzielanie sebum. Wystarczy stosować preparat 2-3 razy dziennie. Możesz zaaplikować go także na noc.

Zatroszcz się o cerę na co dzień, bo im mniej niedoskonałości, tym mniejsze ryzyko pozostawienia śladów na skórze. Jeśli stan Twojej cery wymaga leczenia farmakologicznego, zawsze stosuj się do wskazówek dermatologa, bo choć trądzik to choroba przewlekła, istnieją sposoby, żeby go złagodzić.

Bibliografia:

  1. Acne Complications https://www.nhs.uk/conditions/acne/complications/ Data dostępu: 10.02.2024.
  2. Acne Scars https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21222-acne-scars Data dostępu: 10.02.2024.
  3. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe - mechanizm powstawania i diagnostyka. Kosmetologia Estetyczna 2018, 4(7), 407-412.
  4. Vitamin A https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-a/ Data dostępu: 10.02.2024.
  5. Vitamin E https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-e/ Data dostępu: 10.02.2024.