Dlaczego mój trądzik przebiega gorzej, niż u innych?

22.08.2024

Dlaczego mój trądzik przebiega gorzej, niż u innych

Jeśli przechodzisz przez okres dojrzewania, z dużym prawdopodobieństwem dotknie Cię mniej lub bardziej zaawansowana postać trądziku. Czasami przebieg choroby jest dosyć trudny i wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny choroby są bardzo złożone i w grę wchodzą czynniki genetyczne, hormonalne oraz psychologiczne. Na szczęście dziś istnieje wiele możliwości terapeutycznych, które pomagają przetrwać trudny czas choroby.

Trądzik - co mówią statystyki?

Trądzik zwyczajny jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że dotyczy od 80 do nawet 100% osób w wieku 11 do 30 lat. Szczyt zachorowań przypada natomiast na 14 -17. rok życia u dziewcząt oraz 16 -19. rok życia u chłopców. W 85% tych przypadków ma raczej łagodny przebieg. Na twarzy pojawiają się pojedyncze pryszcze i zaskórniki, a przy zastosowaniu odpowiednich środków zmiany szybko się goją. U pozostałych 15% trądzik ma ciężką postać, występują rozległe zmiany zapalne, które pozostawiają po sobie blizny i przebarwienia. Czy można przewidzieć czas trwania choroby? Niestety, to bardzo trudne, przeważnie objawy ustępują po około 3-5 latach, a u niektórych osób utrzymują się nawet przez ponad dekadę.(1)

Kto najczęściej choruje na trądzik?

Na rozwój trądziku wpływają różne czynniki. Skłonność do choroby często jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli Twoi rodzice chorowali na trądzik o ciężkim przebiegu, który pozostawił na ich skórze blizny, wówczas istnieje większe ryzyko, że u Ciebie także rozwinie się trudna postać. Oprócz tego dużą rolę odgrywają wahania hormonów androgenowych, związane z okresem dojrzewania. Hormony te zwiększają rozmiar gruczołów łojowych skóry, które zaczynają produkować więcej sebum, a to prowadzi do zatkania porów i powstawania niedoskonałości. Pewną rolę odgrywają również czynniki psychologiczne, zwłaszcza stres. Choć zgodnie z obecną wiedzą nie jest w stanie on wywołać trądziku, może natomiast go zaostrzać. Nie istnieje natomiast jednoznaczne rozwiązanie zagadki: dlaczego u jednych osób trądzik przebiega łagodnie, a u innych ciężko, bo przyczyny choroby są bardzo złożone. (2,3)

Co robić w przypadku ciężkiej postaci trądziku?

Przede wszystkim skontaktuj się z dermatologiem. Jeśli trądzik ma zaawansowaną postać, wówczas przepisze Ci leki. Te dzielą się na środki działające miejscowo, czyli nakładane na skórę oraz leki doustne. Czasami wymagane jest leczenie skojarzone, czyli stosowanie różnych środków, co często przynosi lepsze rezultaty, niż przyjmowanie jednego leku. Co istotne, leków nigdy nie należy aplikować punktowo, ale na całą powierzchnię skóry, aby wyeliminować niewidoczne gołym okiem mikrozaskórniki i zapobiec pojawieniu się nowych zmian.(4) Trądzik w ciężkiej postaci jest chorobą traumatyzującą, dlatego jeśli powoduje u Ciebie stres, kompleksy i problemy w kontaktach z rówieśnikami, dobrym pomysłem będzie psychoterapia, która pomoże Ci na co dzień radzić sobie z chorobą i skupić się na swoich mocnych stronach.

Jak złagodzić przebieg trądziku?

Leczenie pod okiem lekarza jest bardzo istotne, jednak równie ważna jest codzienna pielęgnacja przy pomocy eksperckich kosmetyków. W ofercie Under Twenty znajdziesz starannie opracowane formuły, które pomogą Ci złagodzić zmiany i zmniejszą tendencję do pojawiania się kolejnych. Dzięki temu natomiast, że odświeżą cerę, zapewnią Ci uczucie komfortu na co dzień.

Podstawą codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie cery, dlatego zaczynamy od polecenia Ci kilku świetnych kosmetyków oczyszczających z naszego asortymentu.

Matująca pasta myjąca do twarzy dzięki zawartości glinki kaolinowej doskonale oczyszcza, matuje skórę oraz redukuje istniejące niedoskonałości. W jej składzie znajdziesz też matchę, która detoksykuje, nawilża, odmładza oraz matuje i reguluje wydzielanie sebum. Jednocześnie pasta nie zatyka porów i nie powoduje uczucia ściągnięcia.

Alternatywnym produktem jest Oczyszczający żel do mycia twarzy, idealny do codziennej pielęgnacji cery wymagającej: wrażliwej, tłustej i mieszanej, a także przesuszonej po kuracjach trądzikowych. Żel zawiera w składzie kwas migdałowy o działaniu redukującym produkcję sebum, antybakteryjną azeloglicynę oraz kapsułkowy kwas salicylowy, który przeciwdziała zaskórnikom oraz zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.

W ostatnich latach ogromną popularnością wśród kosmetyków oczyszczających cieszą się pianki - są delikatne, ale jednocześnie skuteczne w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczająca pianka detoksykująca z naszej oferty działa antybakteryjnie, a jej wysoką skuteczność gwarantują cząsteczki kwasu glikolowego, które aktywnie wnikają w głębokie warstwy naskórka. Oprócz tego w jej składzie znajdziesz owocowe trio (malina, jeżyna, truskawka), które rozjaśnia i energizuje, a także betainę o działaniu łagodzącym podrażnienia.

Bez względu na to, który z naszych produktów wybierzesz, po każdym oczyszczaniu pamiętaj o tonizacji. Oczyszczający tonik antybakteryjny z kwasem glikolowym, energizującym owocowym trio oraz łagodzącym podrażnienia sokiem z aloesu sprawdzi się idealnie. Tonik pomaga niwelować niedoskonałości cery oraz wygładza ją. Ty zaś po jego użyciu odczujesz przyjemną świeżość i czystość.

Pielęgnacja przywracająca odpowiednią barierę ochronną skóry

Jeśli interesujesz się tematem pielęgnacji cery, z pewnością zdarzyło Ci się słyszeć o istotnej roli mikrobiomu, czyli ogółu mikroorganizmów zamieszkujacych skórę. Równowaga mikrobiomu działa niczym naturalna tarcza ochronna, zapobiegająca namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Aby mogła właściwie spełnić swoją rolę, potrzebne są prebiotyki, będące rodzajem pożywki dla mikrobiomu. Ta wiedza zainspirowała nas do stworzenia linii kosmetyków z prebiotykiem, aby dzień po dniu Twoja skóra wygladała lepiej i zdrowiej.

Prebiotyczny krem matujący to idealny wybór dla młodej i wrażliwej skóry. Zawiera w składzie niacynamid, który zmniejsza produkcję sebum, oczar wirginijski o działaniu antybakteryjnym i matującym, olej z awokado, który nawilża i odżywia, a także łagodzącą alantoinę. Po jego zastosowaniu cera jest nawilżona, odżywiona i zmatowiona nawet do 8 godzin.

Prebiotyczny krem złuszczający na noc to intensywnie działająca broń w walce z niedoskonałościami. Dzięki połączeniu kwasów (migdałowego, szikimowego i glikolowego) i prebiotyku delikatnie złuszcza i zwęża pory, bez konieczności użycia peelingu. Dodatkowo masło shea zmiękcza i odżywia skórę. Przekonasz się, że już po pierwszym tygodniu stosowania zauważysz poprawę kondycji cery i zmniejszone niedoskonałości.

W skład serii wchodzi również Prebiotyczna mgiełka tonizująca, której możesz użyć zamiast klasycznego toniku.

Pamiętaj, że nawet, jeśli Twój trądzik ma trudny przebieg, istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie. Kluczowa jest jednak akceptacja choroby, bo pomimo szerokiej wiedzy na jej temat, wciąż nie udało się znaleźć skutecznego leku, który zapobiegłby jej nawrotom i pozostaje czekać, aż objawy ustąpią samoistnie.

Bibliografia:

  1. Szepietowski J. i wsp. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673.
  2. Janda K., Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medyczne w Szczecienie 2014, 60, 2, 13–18.
  3. Acne: who gets and causes. https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes Data dostępu: 24.04.2024.
  4. Marek L. Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku? https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku Data dostępu: 24.04.2024.