Kompletny przewodnik po pielęgnacji młodej skóry

08.12.2021

Kosmetyki do pielęgnacji młodej cery - od kiedy i dlaczego warto ich używać?

W okresie dzieciństwa skóra jest zwykle bliska perfekcji - żadnych pryszczy, zaskórników, przetłuszczenia. Niestety, wkroczenie w wiek nastoletni oznacza zawirowania hormonalne, które negatywnie odbijają się na kondycji skóry. Szacuje się, że 80% młodzieży boryka się z trądzikiem, co jest przyczyną ogromnego stresu i lęków.(1) Pierwsze objawy mogą pojawić się już między 10. a 13. rokiem życia i choć trądzik dotyczy obu płci, zwykle ciężej przechodzą go chłopcy.(2) Problemem z cerą, z którym często borykają się młodzi ludzie, jest również łojotok. Nieestetyczne błyszczenie się twarzy, zwłaszcza w „strefie T”, jest trudne do zamaskowania i bywa przyczyną kompleksów. Odpowiedź na pytanie: „od kiedy należy sięgać po kosmetyki pielęgnacyjne dla nastolatków? brzmi więc - od momentu, kiedy jest taka potrzeba, bo to kwestia indywidualna. Odpowiednie nawyki związane z troską o cerę dobrze jest nabywać już od najmłodszych lat. Przede wszystkim, każdego dnia musimy oczyszczać cerę, bo to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Dobrze więc, jeżeli robimy to w sposób przemyślany i z użyciem preparatu stworzonego specjalnie z myślą o konkretnym rodzaju cery, który oczyści ją w sposób delikatny, bez naruszania ochronnej bariery. Gdy zaś zaistnieje taka potrzeba, warto sięgnąć po inne, specjalistyczne kosmetyki.

ABC pielęgnacji młodej cery

Ze względu na różne problemy, z którymi boryka się młoda cera, bardzo ważna jest systematyczność w stosowaniu kosmetyków. Czy potrzebujesz ich wiele? Nie, wystarczy kilka, jednak warto postawić na sprawdzoną jakość. Dobre kosmetyki przeciwtrądzikowe dla nastolatków , które już od lat cieszą się popularnością, ma w swojej ofercie Under Twenty. Teraz wystarczy już wybrać odpowiedni produkt na każdy etap pielęgnacji.

Oczyszczanie

Usuwanie ze skóry zanieczyszczeń to najważniejszy aspekt pielęgnacji skóry, bez względu na wiek, dlatego pamiętaj o nim każdego dnia, rano i wieczorem. Wybierz do tego celu łagodny preparat. Jeżeli po użyciu mydełka, żelu lub innego produktu do mycia twarzy czujesz, że skóra jest sucha, napięta albo nieprzyjemnie kłuje lub piecze, widocznie produkt nie jest odpowiedni. Wybierając preparaty oczyszczające, najlepiej, jeśli sięgniesz po coś dla nastolatków, co świetnie oczyści i jednocześnie ma działanie antybakteryjne. Dzięki temu pryszcze będą pojawiały się dużo rzadziej. Takim preparatem jest na przykład Pianka do mycia twarzy o działaniu antybakteryjnym Under Twenty, która sprawdzi się znakomicie do oczyszczania cery wrażliwej, tłustej i mieszanej. Zawiera w składzie szałwię (działa antybakteryjnie), miętę (łagodzi podrażnienia), probiotyk (aby wzmocnić barierę ochronną Twojej skóry) oraz kwas szikimowy (aby skóra pozostała matowa przez długi czas). Po użyciu tej delikatnej pianki poczujesz przyjemne odświeżenie i wygładzenie cery.

Peeling

Peeling jest szczególnym rodzajem preparatu oczyszczającego, którego zadaniem jest złuszczenie martwych komórek naskórka. To sposób na błyskawiczne wygładzenie cery i odblokowanie porów. Peeling zapobiega także powstawaniu niedoskonałości oraz ogólnie poprawia wygląd cery. Co ważne - po peeling nie musisz sięgać codziennie, to wręcz nie jest wskazane. Wystarczy, że zrobisz to 1-2 razy w tygodniu. Jeśli chcesz złuszczyć naskórek w delikatny sposób, najlepszy będzie peeling enzymatyczny, taki, jak Enzymatyczny peeling antybakteryjny z papainą, zielonym mango, białą glinką oraz bio-hydro kompleksem nawilżającym. Preparat wystarczy nanieść na oczyszczoną skórę i zmyć po 5 minutach - banalnie proste!

Tonizacja

Każde oczyszczanie cery należy zakończyć tonizacją. To kolejny prosty zabieg, który polega na przemyciu skóry płatkiem nasączonym tonikiem kosmetycznym. Ten specjalistyczny preparat przywraca skórze prawidłowy odczyn pH, który powinien być lekko kwaśny, aby zapobiegać namnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Jaki tonik wybrać? Jeżeli masz problem z przetłuszczaniem się cery, wybierz Matujący tonik antybakteryjny przeciw zaskórnikom z lukrecją, łopianem,  CICA i alantoiną. Ten socjalistyczny tonik do twarzy dla nastolatków ma dodatkowo działanie nawilżające i łagodzące podrażnienia. Przygotowana w ten sposób skóra jest gotowa do kolejnego kroku pielęgnacyjnego, którym jest…

Nawilżanie

Zestaw kosmetyków dla nastolatków powinien uwzględniać krem nawilżający. Najlepiej, żeby miał również właściwości matujące i poradził sobie z nadmiernym błyszczeniem się cery. Po czym poznać, że masz pod ręką dobry krem? Twoja cera po jego użyciu powinna być świeża, miękka, nawilżona i matowa co najmniej przez kilka godzin po użyciu. Odpowiednim dopełnieniem pielęgnacji nastoletniej cery będzie Nawilżająco-matujący krem antybakteryjny z wyjątkowym miksem naturalnych składników: oczarem wirginijskim, olejem z konopi, ekstraktem z nasion czarnuszki, wyciągiem z szarotki oraz chlorofilem. Tak „zaopiekowana” cera ma dobre warunki do regeneracji i z każdym dniem zachwyca lepszą kondycją.

Makijaż

Młoda skóra nie potrzebuje wiele makijażu. Nadużywanie kosmetyków kolorowych może wręcz jej zaszkodzić, bo stanowi dodatkowy czynnik zatykający pory. Jednak to naturalne, że chcesz zamaskować pryszcze i zaczerwienienia. Najlepsze kosmetyki dla nastolatek to te, które dyskretnie zatuszują niedoskonałości, ale jednocześnie nie obciążą skóry. W tym celu sprawdzi się na pewno Matujący fluid antybakteryjny, zapobiegający błyszczeniu się skóry nawet do 16 godzin! Dodatkowo fluid pomaga w redukcji zmian trądzikowych. Ciekawą alternatywa jest Matujący krem BB o działaniu antybakteryjnym, który łączy w sobie zalety fluidu i kremu nawilżającego. Preparat ma właściwości redukujące widoczność rozszerzonych porów oraz przebarwień, aby cera była bliska perfekcji. Aksamitny efekt dopełni natomiast Puder matujący o działaniu antybakteryjnym, który optycznie wygładzi cerę. Nawet kosmetyki dla nastolatek, służące do robienia makijażu, mogą jednocześnie upiększać i pielęgnować młodą cerę. Pielęgnacja nastoletniej cery nie zawsze jest prosta, a jeśli zmiany trądzikowe są zaawansowane, wówczas pamiętaj o regularnych konsultacjach z dermatologiem. Pryszcze, zaskórniki i błyszcząca się strefa „T” spędzają Ci z oczu sen? Nawet, jeżeli tak jest, pamiętaj, że zazwyczaj tego rodzaju problemy są przejściowe, ponadto boryka się z nimi spore grono nastolatków. Czas dorastania to jednak świetny moment, żeby przyswoić sobie dobre nawyki pielęgnacyjne, bo to na pewno zaowocuje w przyszłości.

Bibliografia:

Janda K., Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii w Szczecinie. 2014, 60, 2, 13–18.
Jaliman D. Understanding Acne Basics. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/understanding-acne-basics Data dostępu: 25.11.2021.