Masz już dość problemów z cerą? Poznaj sekrety skutecznego oczyszczania

22.10.2021

Oczyszczanie skóry twarzy i inne filary pielęgnacji cery

Co charakteryzuje młodą cerę? Oczywiście wiele zależy od wrodzonych skłonności, bo są osoby, które mogą pochwalić się gładką i bezproblemową cerą bez względu na wiek. Wiele osób w okresie dojrzewania boryka się jednak z różnymi problemami dermatologicznymi, które wynikają ze zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie. Przede wszystkim mowa o nadprodukcji sebum (łoju skórnego) oraz tendencji do pryszczy i zaskórników. Warto pamiętać, że nie wynikają one z zaniedbać higienicznych. W grę mogą natomiast wchodzić pewne nieświadome błędy pielęgnacyjne, jak używanie zbyt agresywnie działających kosmetyków, pomijanie nawilżania skóry albo sięganie po preparaty nieodpowiednie dla tego typu cery. Jeśli jesteś młodą osobą, popełnianie błędów jest zupełnie naturalne! Zwłaszcza, że zapewne chętnie korzystasz ze wskazówek swoich znajomych czy wyczytanych w Internecie i czasami łatwo jest zagubić się w natłoku informacji. 

O czym więc pamiętać, aby właściwie zatroszczyć się o młodą i skłonną do niedoskonałości cerę?

Dogłębne oczyszczanie twarzy to tylko jeden z aspektów właściwej pielęgnacji. Oprócz tego warto pamiętać o następujących zasadach: ochrona przeciwsłoneczna, gdyż nadmierna ekspozycja na promienie UV może skutkować poparzeniami i przedwczesnym starzeniem się skóry - warto o tym pamiętać od najmłodszych lat! złuszczanie martwego naskórka - pomaga pozbyć się matwych komórek i odblokować pory, dzięki czemu skóra jest gładsza, czystsza i bardziej promienna, umiar w stosowaniu kosmetyków, zwłaszcza oczyszczających - zbyt częste i zbyt agresywne oczyszczanie cery pozbawia ją naturalnej bariery ochronnej i może zwiększać tendencję do przetłuszczania się i niedoskonałości, tonizacja - oczyszczanie skóry twarzy w domu zapewne przeprowadzasz za pomocą żelu, pianki albo mydełka do twarzy, jednak zawsze pamiętaj, aby zakończyć ten zabieg użyciem toniku, który normalizuje pH skóry - to bardzo ważne dla zachowania jej w dobrej kondycji, nawilżanie - każda skóra wymaga nawilżania, bez względu na wiek i rodzaj, dlatego nie pomijaj tego kroku nawet, jeżeli Twoim problemem jest przetłuszczanie się i trądzik - w przyszłości sobie za to podziękujesz, odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu - to, co jesz, nie decyduje o kondycji cery, ale ma na nią znaczący wpływ, dlatego unikaj „śmieciowego” jedzenia, jak czipsy, fast-foody czy słodycze, na rzecz warzyw, owoców, strączków, produktów fermentowanych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, bogatych w dobroczynne składniki odżywcze, a jeżeli nie wiesz, jak na co dzień układać jadłospis, skonsultuj się z dietetykiem, pamiętaj o wysypianiu się i relaksie, bo one też wpływają na dobry stan cery.

Jak oczyszczać twarz skutecznie i bezpiecznie?

Oczyszczanie cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, która często występuje u młodzieży, powinno przeprowadzać się standardowo dwa razy dziennie. Rano, w celu odświeżenia po nocnym wypoczynku, a także wieczorem, gdy zabieg powinien być bardziej zaawansowany i kilkuetapowy. Jeżeli aplikujesz na twarz makijaż, zacznij od demakijażu następnie sięgnij po preparat dogłębnie oczyszczający, a wszystko zakończ przemyciem twarzy tonikiem. Dopiero na tak przygotowaną cerę możesz nałożyć ulubiony krem. Jak dobrze oczyścić twarz, nie podrażniając cery? Pianka do twarzy, pasta, żel, peeling - na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków, przeznaczonych do oczyszczania skóry twarzy. Bardzo często trafienie na odpowiedni produkt, który idealnie troszczy się o cerę usuwając z niej zanieczyszczenia i jednocześnie dbając o jej nawilżenie i dobrą kondycję.Być może zdarzyło Ci się słyszeć o pozytywnym działaniu kwasów na stan cery. To prawda, odpowiednie stężenie i forma kwasów mogą bardzo skutecznie wspomóc oczyszczanie i pielęgnację skóry. Przykładem są kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy, które stanowią większość kwasów owocowych. Jednym z najczęściej używanych w kosmetyce kwasów w tej grupy jest kwas glikolowy, który w naturze występuje w soku z trzciny cukrowej. Wykazuje on działanie złuszczające i normalizujące. Przywraca prawidłową grubość warstwie naskórka, sprawia, że skóra staje się gładka oraz odzyskuje równomierny koloryt. Poprawia także elastyczność skóry.(1) Wydaje się więc idealnym składnikiem preparatów oczyszczających i warto szukać go w składzie preparatów oczyszczających. Efektywna, ale łagodna pianka do mycia twarzy dla nastolatków - wybierz profesjonalne rozwiązanie!

Delikatna pianka do mycia twarzy, która jednocześnie brutalnie rozprawia się z zanieczyszczeniami i ogranicza wydzielanie sebum… czy taka istnieje? Tak, dzięki specjalistom Under Twenty udało się skomponować wyjątkowe połączenie składników oczyszczających i pielęgnujących młodą, wymagająca cerę. Aktywna pianka detoksykująca to idealny wybór dla cery z niedoskonałościami. Swoją skuteczność zawdzięcza najmniejszym wśród kwasów AHA cząsteczkom kwasu glikolowego. Cząstki te skutecznie przenikają przez naskórek, aktywnie działając na jego najgłębsze warstwy. Po jego użyciu skóra jest więc dokładnie oczyszczona, odświeżona, a podrażnienia złagodzone. Sięgnięcie po preparat ogranicza także wydzielanie sebum, co sprawia, ze cera pozostaje świeża na dłuższy czas oraz ma mniejszą tendencję do niedoskonałości. Tonik oczyszczający do twarzy - aby pielęgnacja była jeszcze bardziej skuteczna.

Pianka do cery mieszanej i tłustej, z tendencją do niedoskonałości, to podstawa codziennego oczyszczania, jednak po umyciu twarzy warto sięgnąć po tonik przywracający odpowiednie pH i oczyszczający pory, najlepiej z tej samej serii. Oczyszczający tonik antybakteryjny Under Twenty składa się aż w 95% ze składników pochodzenia naturalnego i podobnie jak pianka kryje w składzie najmniejsze wśród kwasów AHA cząsteczki kwasu glikolowego, działające na głębokie warstwy naskórka. Wystarczy, że po umyciu twarzy pianką naniesiesz niewielką ilość toniku na płatek kosmetyczny i przetrzesz nim twarz, omijając okolice oczu, aby zwieńczyć proces oczyszczania, wysuszyć niedoskonałości oraz wygładzić cerę. Proste? Jak jeden plus jeden, bo wbrew pozorom nie musisz sięgać po skomplikowane rozwiązania, żeby zadbać się o swoją młodą cerę. Oczywiście pamiętaj, że w przypadku nasilonych problemów dobrze jest skonsultować się z dermatologiem, który udzieli Ci specjalistycznych wskazówek. 

Bibliografia:

  1. Ząbczyńska M., Jurzak M. Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 95-105.