Mikrobiom skóry twarzy - czym jest, dlaczego ma znaczenie i jak o niego dbać?

23.08.2022

Skóra jest największym narządem Twojego organizmu i pełni funkcję „płaszcza” ochronnego wobec zakażeń, urazów czy toksyn. Znaczącym elementem tego systemu ochrony jest natomiast jej mikrobiom, określany też jako naturalna flora bakteryjna skóry. Niestety, niektóre czynniki mogą zaburzać równowagę mikrobiomu, a to prowadzi do problemów dermatologicznych. Jak więc zadbać o „dobre bakterie” na skórze? Mamy na to kilka skutecznych sposobów.

Co to jest flora fizjologiczna skóry?

Flora fizjologiczna skóry jest charakterystyczna dla każdego człowieka, to samo zresztą dotyczy mikrobiomu jelitowego. Dlatego często porównuje się ją do odcisku palca. To, jak się kształtuje, zależy natomiast od wielu różnych czynników. Wiek, płeć, środowisko, nawyki higieniczne, kosmetyki, dieta, tryb życia - wszystko to ma znaczenie. Flora fizjologiczna człowieka nie jest też zawsze taka sama, gdy bowiem zmieniają się warunki życia, zmienia się także profil mikrobiomu. Jakie znaczenie ma ten mechanizm? Przede wszystkim chodzi o naturalną odporność oraz zapobieganie stanom zapalnym. To zaś w terapii trądziku ma spore znaczenie. 

Bakteryjna flora fizjologiczna - jaki ma związek z trądzikiem?

U młodych osób trądzik jest zjawiskiem powszechnym. Czasami ma postać pojedynczych pryszczy i zaskórników, czasami atakuje ze zwielokrotnioną siłą, zajmując twarz, szyję, dekolt, plecy. Niestety, ze względu na złożone przyczyny choroby, nie zawsze łatwo jest się z nią uporać. W grę wchodzą zmiany hormonalne, nadprodukcja sebum, nadmierne rogowacenie w okolicach gruczołów łojowych i mieszków włosowych, stan zapalny oraz kolonizacja skóry przez bakterie Cutibacterium acnes. Czasami w grę wchodzi skłonność genetyczna, nawyki żywieniowe, a nawet stres.  Czy bakteryjna flora fizjologiczna skóry również może mieć wpływ na powstanie pryszczy? Wiele wskazuje na to, że tak. Skoro jedną z ich przyczyn są bakterie trądzikowe, to przywrócenie mikrobiomu do równowagi może pomóc w zahamowaniu zmian. Czy jest na to sposób? Przede wszystkim skórze należy się delikatne traktowanie. Pamiętaj, że nadużywanie silnych środków oczyszczających i wysuszających (np. na bazie alkoholu) to najprostsza droga do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry. Ponadto po każdym oczyszczaniu sięgaj po tonik. To istotne ze względu na przywrócenie skórze właściwego, lekko kwaśnego pH, kluczowego dla zachowania zdrowego mikrobiomu. 

Czym są prebiotyki i jak wspierają mikrobiom cery?

Z pewnością znasz słowo „probiotyki”, które oznacza żywe mikroorganizmy o pozytywnym wpływie na ludzki organizm, zasiedlające głównie jelita. Tymczasem „prebiotyki” to pojęcie określające substancje pobudzające wzrost i aktywność wybranych szczepów bakteryjnych. Mówiąc prościej, są pożywką dla „dobrych bakterii”. Mogą więc także wspierać mikrobiom skóry. Czy istnieje sposób na ich dostarczenie? Teraz to możliwe dzięki Prebiotycznemu tonikowi w mgiełce Under Twenty. Ten wyjątkowy kosmetyk o wegańskiej formule zawiera Biolin P, czyli prebiotyk przywracający barierę ochronną skóry. Stworzyliśmy go z myślą o cerze trądzikowej, wrażliwej, z niedoskonałościami. Oprócz prebiotyku tonik zawiera organiczną wodę z kiwi, przeciwdziałającą negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego, kwas migdałowy o właściwościach antybakteryjnych i przeciwłojotokowych, a także witaminę B3, która regeneruje skórę. Efekty jego stosowania to czysta, pełna energii i matowa skóra. Wystarczy rozpylić tonik na oczyszczonej skórze twarzy, szyi i dekoltu, następnie pozostawić do wchłonięcia. Wygodna formuła nie wymaga użycia płatków kosmetycznych, dlatego jest bardziej eko. Uwaga, nie stosuj produktu, jeśli masz skórę nadwrażliwą na kwasy owocowe. 

Flora fizjologiczna organizmu ludzkiego - jak możesz wesprzeć ją od wewnątrz?

O mikrobiomie najczęściej mówi się w kontekście jelit i warto pamiętać, że flora układu pokarmowego wspiera zdrowe całego organizmu! Wiele badań potwierdza, że wpływa również na kondycję cery, dlatego jeśli masz problem z trądzikiem, pamiętaj o codziennym dbaniu o urodę od środka. To proste, wystarczy, że na co dzień będziesz sięgać po produkty bogate w probiotyki, jak kefir, jogurt, kwaśne mleko i kiszonki. Unikaj natomiast słodyczy i fast foodów, które mają znikomą wartość odżywczą, a mogą pogarszać stan mikrobiomu jelit i zarazem Twojej skóry. Równowaga mikrobiomu organizmu zależy też od stylu życia. Stres, brak snu, sięganie po używki - to zdecydowani przeciwnicy „dobrych bakterii”. Dlatego nawet, jeśli w szkole albo poza nią bywa nerwowo, postaraj się znaleźć czas na relaks, hobby i aktywność fizyczną. Zdrowe nawyki warto kształtować już w młodości.  

Bibliografia:

  1. Fitzgerald B. Skin Microbiome 101: How To Nurture Good Bacteria & Glowing Skin. https://www.mindbodygreen.com/0-23996/your-skin-microbiome-why-its-essential-for-a-healthy-glow.html Data dostępu: 21.08.2022.
  2. Kurkowska N, Musiał C. Probiotyki w pielęgnacji skóry trądzikowej. Przegląd najnowszych doniesień naukowych. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(2):91-98. https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.2.09
  3. Szmaj-Kupny E., Kuś M. Trądzik pospolity w ujęciu holistycznym. Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2020, vol. 9(4): 389-393.
  4. Adamczyk K. i wsp. Mikrobiom skóry. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105, 285-297.
  5. Lee.Y.B. i wsp. Potential Role of the Microbiome in Acne: A Comprehensive Review. J Clin Med. 2019 Jul; 8(7): 987.