Przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć?

08.05.2023

Przebarwienia potrądzikowe to niechciana „pamiątka” po wykwitach skórnych. Mają postać wyraźnych plam, zwykle w odcieniu różowym, czerwonym, rzadziej jasnobrązowym. Choć powinny zniknąć samoistnie, czasami utrzymują się miesiącami, dając nieestetyczny efekt. Czy istnieje skuteczny sposób, aby pozbyć się ich szybciej? Na szczęście tak. Ponadto warto wiedzieć, że przebarwieniom można zapobiegać. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci rozwiązać ten częsty problem.

Dlaczego na skórze powstają przebarwienia potrądzikowe?

Zdrowa skóra jest gładka, promienna i ma równomierny koloryt. Niestety, zwykle już w okresie dojrzewania, z powodu zawirowań hormonalnych w organizmie, u wielu nastolatków pojawiają się pryszcze i zaskórniki. Jeśli zaś trądzik jest zaawansowany, niemal pewnym skutkiem ubocznym są przebarwienia. Niektóre utrzymują się przez kilka dni, tygodni, inne nawet 6-12 miesięcy, a plamki mają ciemne zabawienie.1 Dlaczego tak się dzieje?

Mechanizm powstawania przebarwień potrądzikowych jest złożony, jednak ich podstawową przyczyną jest stan zapalny, będący podłożem choroby. Czasami wokół zmiany poszerzają się naczynia krwionośne, co ma związek z procesem gojenia się skóry. Powstaje wówczas czerwona lub purpurowa plamka. Ponadto uszkodzenia komórek skóry mogą powodować uwalnianie przez nią większej ilości melaniny, czyli barwnika powodującego jej brązowienie. Tego typu zmiany tworzą się na różnych obszarach ciała, zwykle na twarzy, co jest najbardziej uciążliwe, czasami zaś wykwity pozostawiają po sobie pamiątkę na szyi czy dekolcie.2

Ciekawostką jest, że osoby o ciemnej karnacji częściej borykają się z przebarwieniami.2 Dlatego, jeśli masz śniadą skórę, tym bardziej warto wcześniej zatroszczyć się o profilaktykę.

Co sprzyja przebarwieniom potrądzikowym?

Skoro za powstaniem przebarwień potrądzikowych stoi stan zapalny, trzeba zapobiec jego postępowi. Inaczej dotrze do głębszych warstw skóry i trudniej będzie nad nim zapanować. Dlatego zmiany trądzikowe trzeba leczyć na bieżąco, już na etapie ich rozwoju!

Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania przebarwień jest także wyciskanie i drapanie pryszczy. Ten zgubny nawyk z jednej strony przenosi na skórze zarazki, z drugiej - powoduje mechaniczne uszkodzenia skóry.2 Jeśli obawiasz się, że zebrana pod skórą ropa wygląda nieestetycznie i nie możesz powstrzymać się przed jej wyciskaniem, wówczas ratunkiem będzie preparat punktowy lub naturalne remedium, na przykład żel z aloesu, miód czy wyciąg z zielonej herbaty.3 Gdy natomiast chcesz mechanicznie pozbyć się z twarzy nieładnej zmiany, zawsze rób to bardzo delikatnie i sterylnie. Nigdy nie drap pryszczy paznokciami, aby nie uszkodzić skóry.

Jeszcze inna złota rada specjalistów mówi: nie pal. Papierosy działają szkodliwie na cały organizm, w tym skórę, która absorbuje nikotynę z trującego dymu. To zaś utrudnia gojenie się ranek, sprzyja rozwojowi infekcji i gromadzeniu się melaniny. Badania przeprowadzone w 2017 roku wykazały również, że palenie ogólnie pogarsza przebieg trądziku. Dlatego nie zaczynaj palić, nawet jeśli ktoś bardzo Cię do tego namawia. Na tyle, na ile to możliwe, unikaj też towarzystwa osób palących.4

Dzięki tym środkom profilaktycznym Twoja skóra będzie miała większą szansę na szybki powrót do równowagi.

Kwasy - ratunek na przebarwienia potrądzikowe

Powszechne występowanie trądziku wśród ludzi w różnym wieku skłania dermatologów i kosmetologów do poszukiwania skutecznych sposobów na pozbycie się problemu. Pamiętaj, że jako osoba młoda, musisz korzystać tylko ze sprawdzonych rozwiązań, przystosowanych do wymagań delikatnej skóry. Kosmetycznym hitem ostatnich lat są kwasy. Należy jednak podchodzić do nich bardzo ostrożnie.

Under Twenty Złuszczające serum żelowe AHA+BHA 15% to odpowiedź na potrzeby młodej skóry, obarczonej problemem zmian trądzikowych. Preparat stanowi starannie przemyślaną kompozycję kwasów kosmetycznych. Kwas szikimowy ma działanie złuszczające martwe komórki naskórka oraz przyspieszające jego odnowę. Ponadto działa antybakteryjnie, wyrównuje koloryt oraz rozjaśnia skórę, a co za tym idzie - zmniejsza przebarwienia. Dzięki temu, że jest bardzo łagodny, może być stosowany nawet w przypadku skóry wrażliwej.5 Innym dobroczynnym kwasem, od lat wykorzystywanym z powodzeniem w terapii trądziku, jest kwas salicylowy. Delikatnie pobudza proces złuszczania oraz likwidacji zaskórników i wyprysków. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i koi skórę.6 Kolejnym kwasem jest kwas glikolowy o właściwościach peelingujących i odblokowujących pory. Kompleksowo dba o skórę trądzikową, ponieważ zapobiega tworzeniu się pryszczy, a ponadto rozjaśnia przebarwienia i spłyca blizny, które są innym rodzajem niechcianej pamiątki po trądziku.7 Wreszcie - kwas mlekowy, skutecznie złuszczający naskórek, regulujący pH skóry i rozjaśniający przebarwienia.8 Aby serum było jeszcze bardziej skuteczne, uwzględniliśmy w jego składzie także batainę, która redukuje podrażnienia i ułatwia działanie kwasów AHA.

Dlaczego warto sięgać właśnie po serum Under Twenty? Ponieważ jest proste i bezpieczne w użyciu. Wystarczy wstrząsnąć nim i zaaplikować na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu i ust. Po 15 minutach zmyj preparat letnią wodą - ważne, aby ściśle przestrzegać czasu, gdyż pozostawienie kwasów na dłużej może powodować podrażnienia. Pamiętaj, że kwasy zwiększają wrażliwość na słońce, dlatego podczas kuracji zawsze stosuj na co dzień krem SPF!

Czy samo serum wystarczy, żeby pozbyć się przebarwień? Na pewno ułatwi Ci zadanie, jednak aby terapia trądziku była skuteczna, powinna być kompleksowa. Sięganie po specjalistyczne kosmetyki, codzienne, staranne oczyszczanie skóry oraz jeśli to konieczne - pozostawanie pod opieką dermatologa, na pewno ułatwią Ci przetrwanie trądziku. Jeśli zaś szukasz kosmetyków odpowiednich dla młodej cery, znajdziesz je w ofercie Under Twenty.

Bibliografia:

  1. Caporuscio J. What to know about hyperpigmentation acne https://www.medicalnewstoday.com articles/hyperpigmentation-acne Data dostępu: 15.04.2023.
  2. Skin Discolouration https://www.acnesupport.org.uk/scarring/skin-discolouration-staining/ Data dostępu: 15.04.2023.
  3. Huzien J. 15 home remedies for acne https://www.medicalnewstoday.com/articles/322455 Data dostępu: 15.04.2023.
  4. Tee-Melegrito R.A. 16 ways smoking may affect the skin https://www.medicalnewstoday.com/articles/smoking-effect-on-skin Data dostępu: 15.04.2023.
  5. Kwas szikimowy i bursztynowy w kosmetyce. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kwas-szikimowy-i-bursztynowy-w-kosmetyce,18946 Data dostępu: 15.04.2023.
  6. Maczulewska N., Mańkowska A. Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej. Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, s. 50-61.
  7. West M. Benefits of glycolic acid for the skin https://www.medicalnewstoday.com/articles/glycolic-acid-for-skin Data dostępu: 15.04.2023.
  8. Ramzi A. Abd Alsaheb, Azzam Aladdin, Nor Zalina Othman i wsp. Lactic acid applications in pharmaceutical and cosmeceutical industries. Journal of Chemical and Pharmaceutical Research, 2015, 7(10):729-735.