Rola złuszczania w pielęgnacji cery trądzikowej - jak robić to bezpiecznie?

26.04.2022

Czym jest proces keratynizacji naskórka?

W kontekście złuszczania możesz czasami spotkać się z określeniem „keratynizacja naskórka” . Co ono oznacza? Otóż jest to proces, w trakcie którego komórki naskórka, czyli keratynocyty wytwarzają płaskie płytki, zbudowane z białka o nazwie keratyna. Proces ten nazywamy też rogowaceniem. W jego trakcie komórki keratynocytów stopniowo obumierają, a na powierzchni skóry tworzy się zrogowaciała warstwa naskórka, podlegająca cyklicznemu złuszczaniu. To zupełnie naturalny, fizjologiczny proces. Czasami jednak rogowacenie skóry jest nieprawidłowe i nadmiar martwych komórek blokuje ujścia mieszków włosowych. To zaś jest jedną z przyczyn powstawania zmian trądzikowych. Druga to łojotok, czyli stan, w którym skóra intensywnie się przetłuszcza. Pryszcze, zaskórniki, widoczne pory i błyszczenie się skóry to bardzo często spotykany wśród nastolatków problem, dlatego jeśli dotyczy też Ciebie, nie martw się, istnieje wiele skutecznych sposobów na złagodzenie trądziku. 

Zrogowaciały naskórek na twarzy - czy możesz złuszczać go w domu?

Systematyczny, domowy zabieg złuszczania naskórka jest wskazany dla różnych typów cery, zwłaszcza zaś dla cery trądzikowej, ponieważ choroba ta zaburza fizjologiczny, zdrowy proces odnowy. Gabinety kosmetyczne proponują klientom różne zabiegi złuszczające, które należy dostosować do indywidualnych wymagań i stopnia zaawansowania trądziku. Wśród nich popularne są: peeling migdałowy, peeling z kwasem glikolowym, peeling kawitacyjny czy peelingi chemiczne. W zależności od rodzaju zabiegu, pomagają one odblokować pory, złuszczyć martwe komórki warstwy rogowej, zmniejszyć szerokość i głębokość porów, wyrównać koloryt skóry, spłaszczyć blizny potrądzikowe. Jeżeli w Twoim przypadku zmiany są umiarkowanie nasilone i uważasz, że wystarczą Ci zabiegi domowe, nie ma przeszkód, aby sięgnąć po łatwy w użyciu preparat, który w kilka minut usunie z Twojej cery martwe komórki naskórka. Ważne, aby wykonywać zabieg bezpiecznie, tylko wówczas da zadowalające rezultaty. 

Kilka wskazówek, jak prawidłowo złuszczać cerę trądzikową

Jeśli odpowiednio zatroszczysz się o skórę, martwe komórki nie będą już zatykały porów, co powinno pozytywnie wpłynąć na jej wygląd. Po zabiegu złuszczania będzie nie tylko czysta i świeża, ale też gładka w dotyku oraz bardziej promienna. Przeprowadzając domowy peeling możesz jednak popełnić kilka błędów, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kosmetykami i profesjonalną pielęgnacją cery. Aby domowe sposoby na złuszczanie naskórka na twarzy przebiegły bez przykrych niespodzianek, postaraj się więc pamiętać o tych kilku wskazówkach: Sięgaj po produkty przeznaczone dla Twojego rodzaju cery, czyli młodej z tendencją do przetłuszczania się i trądziku - ich skład został bowiem skomponowany w taki sposób, żeby nie tylko złuszczać, ale też pielęgnować młodą skórę. Stroń od domowych mikstur na bazie przepisów nieznanego pochodzenia, gdyż mogą Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Nie eksperymentuj na własną rękę zwłaszcza z kwasami, które wymagają fachowego podejścia. Jeśli masz ochotę wypróbować jakiś sposób, najpierw skonsultuj się ze swoim dermatologiem lub kosmetologiem, a najlepiej cały czas pozostawaj pod profesjonalną opieką. Nie używaj zbyt ostrych, gruboziarnistych peelingów, które mogą uszkodzić skórę. Dobry peeling lub inny kosmetyk złuszczający powinien działać delikatnie. Świetnym wyborem dla wrażliwej cery będzie peeling enzymatyczny, działający tylko na najbardziej zewnętrzne partie skóry, dzięki czemu jej nie podrażnia. Nie używaj kilku różnych kosmetyków złuszczających jednocześnie, na przykład rano sięgasz po peeling, a wieczorem po maskę. Takie postępowanie może doprowadzić do pozbawienia skóry jej naturalnej warstwy ochronnej oraz nadwrażliwości. Zawsze przedyskutuj z dermatologiem stosowanie preparatów złuszczających, jeśli stosujesz miejscowe leki na trądzik. Maskę lub peeling złuszczający naskórek stosuj 1-2 razy w tygodniu. Przed użyciem najlepiej przeczytaj informacje na opakowaniu, gdyż w tej sposób poznasz wskazówki producenta, jak bezpiecznie stosować dany kosmetyk.

Jakie kosmetyki złuszczające dla młodej cery wybrać?

Złuszczanie skóry w domu jest możliwe dzięki prostym w użyciu i skutecznym kosmetykom Under Twenty, które już od lat pomagają nastolatkom trzymać pod kontrolą typowe dla tego wieku problemy z cerą. Szukasz peelingu idealnego? Wybierz nasz Enzymatyczny peeling antybakteryjny o wegańskie formule opartej na składnikach naturalnego pochodzenia. Efektywne złuszczanie zapewnia zawarta w nim papaina, efekt antyoksydacyjny - zielone mango, dodatkowo biała glinka wygładza i matuje skórę, natomiast bio-hydro kompleks ma właściwości nawilżające. Po jego zastosowaniu twoja cera będzie przyjemnie gładka w dotyku, zaś niedoskonałości zredukowane. Kolejnym produktem, który ma szansę stać się Twoim ulubionym, jest PEELING + MASKA do skóry naJEŻonej niedoskonałościami. Jest to wegański kosmetyk 2w1. Delikatny peeling na bazie wiórków kokosowych oczyści skórę i skutecznie ograniczy produkcję sebum. Stosowany jako maska, zmatowi, nawilży i złagodzi podrażnienia, co potwierdza certyfikat ECOCERT. Złuszczanie to temat, który do tej pory był Ci obcy? Jak widzisz, zastosowanie się do kilku zasad bezpieczeństwa i sięganie po delikatne preparaty pomoże Ci pozbyć się martwych komórek naskórka w zaciszu własnego domu. Pamiętaj o tym systematycznie, a Twoja cera na pewno na tym zyska i odwdzięczy się promiennym wyglądem.

Bibliografia:

Wolski T., Kędzia B. Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry. Post Fitoter 2019; 20(1): 61-67.
Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J. Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej. Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(5): 501-503.
Cira A., Jurzak M., Drąg J. Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej. W: Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2013, s. 83-91.
Palmer A. Exfoliation Tips to Help Acne-Prone Skin. https://www.verywellhealth.com/exfoliation-basics-15626 data dostępu: 16.03.2022.