Trądzik - czy to powód do kompleksów?

14.04.2022

Uporczywy trądzik - dlaczego przytrafił się właśnie Tobie?

Trądzik to prawdopodobnie jedno z pierwszych skojarzeń, które łączymy z okresem dojrzewania. Dotyczy aż 80% młodzieży, choć są źródła, które podają, że nawet 90%. Dlatego, jeżeli czasami zastanawiasz się, dlaczego to właśnie Ciebie spotkał taki pech, pamiętaj, że z tym samym problemem boryka się większość Twoich kolegów i koleżanek, choć oczywiście przebieg choroby nie zawsze jest taki sam. Pewnie znasz osoby, u których sporadycznie pojawia się na twarzy kilka pryszczy albo zaskórników, inni borykają się z cięższymi postaciami, takimi jak trądzik guzkowy, a dokładniej guzkowo-krostkowy, w przebiegu którego na skórze mogą powstawać nawet kilkucentymetrowe zmiany. Dlaczego tak spore grono nastolatków musi borykać się z tym schorzeniem? Czynników, które negatywnie odbijają się na skórze, jest wiele. Trądzik jest jednak przede wszystkim wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących w młodym organizmie. Nie istnieje więc skuteczny sposób, aby zapobiec chorobie. Na szczęście masz wpływ na to, jak postrzegasz siebie i czy pozwolisz, żeby pryszcze psuły Twój dobry nastrój. 

Trądzik i psychika - jak na siebie wpływają?

Zaawansowany trądzik to choroba, która wymaga wyjątkowego dbania o swoje wnętrze. Osoby obarczone trądzikiem mogą mieć większą skłonność do depresji, niepokoju i dyskomfortu społecznego. Zdarza się, że czują się wykluczone lub, ze względu na obniżone poczucie wartości, same izolują się od rówieśników Trądzik może też prowadzić do zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy masz obsesję na punkcie usuwania pryszczy, mycia twarzy albo ciągłego kontrolowania stanu cery. Takich objawów ze strony psychiki nigdy nie należy bagatelizować! Jeżeli odczuwasz lęk przed sytuacjami społecznymi, możesz zaniedbywać szkołę i zajęcia pozaszkolne, rezygnować z wyjść z przyjaciółmi albo randek, pozbawiając się wielu szans rozwoju  osobistego i pięknych wspomnień. Wszystkie problemy emocjonalne są także związane ze stresem i wydzielaniem „hormonu stresu” czyli kortyzolu. Ten natomiast pobudza pracę gruczołów łojowych i prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Stres jest wymieniany jako jeden z czynników, które mogą zaostrzać przebieg trądziku! Podsumowując, trądzik może wpływać negatywnie na stan psychiczny, a zły stan psychiczny pogarsza przebieg choroby. Teraz już wiesz, dlaczego Twoje zdrowie emocjonalne jest bardzo ważne i warto się o nie zatroszczyć. 

Jak zadbać o samoocenę i zdrowie psychiczne, mając trądzik?

Jeżeli prawidłowo zatroszczysz się o swoją skórę, nawet uporczywy trądzik będzie przebiegał łagodniej. Nie istnieje jednak pewny sposób na jego zupełne zlikwidowanie i warto to sobie uświadomić. Ile trwa trądzik? Zwykle kilka lat, jednak trądzik u osób dorosłych wcale nie należy do rzadkości. Dlatego najrozsądniej jest go… zaakceptować. Postaraj się mieć na uwadze, że pryszcze i zaskórniki są problemem powszechnym i wiele osób musi z nimi żyć. Pogodzenie się z tym faktem, a nawet podejście do sprawy z poczuciem humoru, może Ci przynieść ogromną ulgę. Zadręczanie się negatywnymi myślami na swój temat nie tylko nie pomoże Ci zlikwidować trądziku, ale wręcz może pogorszyć sytuację. Oczywiście to nie oznacza, że masz zaniedbać cerę. Do pielęgnacji podejdź natomiast w profesjonalny sposób: zgłaszaj się na regularne wizyty do dermatologa i stosuj się do jego wskazówek, gdyż są różne rodzaje trądziku i aby uzyskać jak najlepsze efekty, terapię najlepiej dopasować do indywidualnych potrzeb, dowiedz się jak najwięcej o trądziku i czynnikach, które mogą go zaostrzać, należą do nich na przykład sięganie po używki, błędy dietetyczne, wyciskanie oraz dotykanie zmian skórnych - w ten sposób uda Ci się zidentyfikować szkodliwe czynniki i na tyle, na ile to możliwe, je wyeliminować, zachowuj higienę, jednak nie przesadzaj z nią i nie przesuszaj skóry - zabiegi oczyszczająco-pielęgnacyjne zaleca się przeprowadzać rano i wieczorem, skup się na zaletach swojej aparycji, bo na pewno masz ich wiele: ładne włosy, oczy, dłonie, wyrazisty styl - jeśli je podkreślisz, odciągniesz uwagę od niedoskonałości cery, pielęgnuj swoje zainteresowania i hobby, a lata szkoły wykorzystaj na pogłębianie wiedzy, bo piękno człowieka nie kończy się na wyglądzie.Jakie preparaty wybrać do codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem? Oprócz tych, zaleconych przez lekarza, przydadzą Ci się kosmetyki do oczyszczania, tonizowania i nawilżania cery, które jednocześnie ograniczą produkcję sebum i zmniejszą tendencję do powstawania niedoskonałości. Szeroki wybór wysokiej jakości kosmetyków znajdziesz w ofercie Under Twenty. 

Jak zatuszować trądzik?

Niechciane zmiany na twarzy możesz dyskretnie kamuflować i tutaj również z pomocą przychodzą kosmetyki Under Twenty. Nieocenianym wsparciem na co dzień jest Matujący krem BB o działaniu antybakteryjnym. Zawarte w nim składniki redukują widoczność rozszerzonych porów i przebarwień, nawilżają skórę, poprawiają jej miękkość i elastyczność. Po jego zastosowaniu skóra pozostaje gładka i matowa. Dzięki właściwościom korygującym ładnie wyrównuje koloryt cery. Dodatkową zaletą kremu są filtry UV, które chronią skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Delikatny, codzienny makijaż możesz zwieńczyć Pudrem matującym o działaniu antybakteryjnym. Kosmetyk ten zapobiega błyszczeniu się skóry i zapewnia odpowiednią pielęgnację cery trądzikowej. Jego unikalna formuła kryje w składzie ekstrakt z zielonej herbaty i drobinki z łodygi bambusa - to wyjątkowe połączenie składników sprawia, że puder absorbuje sebum, zmniejsza pory i optycznie wygładza cerę. Wiedza o tym, jak zamaskować trądzik przydaje się na co dzień, aby niedoskonałości były miej widoczne. 

Co robić, gdy kompleksy i stres z powodu trądziku przejmuje kontrolę?

Jeśli pomimo starań Twój stan psychiczny się pogarsza, nie wahaj się przed skorzystaniem ze wsparcia psychologicznego. W znalezieniu odpowiedniego specjalisty może Ci pomóc rodzic, opiekun, wychowawca, pedagog szkolny lub inna, bliska Ci osoba. Możesz również zadzwonić pod telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Nie obawiaj się, że to dziwne i spotkasz się z brakiem zrozumienia. Przeprowadzone niedawno badania wskazują, że aż połowa młodych ludzi nie akceptuje samych siebie. To bardzo smutna statystyka, jednak dzięki profesjonalnej pomocy masz szansę odkryć i pielęgnować swoje mocne strony, których na pewno masz bardzo wiele. 

Bibliografia:

Załęska I., Wilkus K., Kuros. Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna 2017, 5(6): 459-462. Jakubczyk K. i wsp. Stan wiedzy oraz występowanie trądziku (Acne vulgaris) wśród młodzieży w Szczecinie. Pom J Life Sci 2015, 61, 3, 303–309. Szmaj-Kupny E., Kuś M. Trądzik pospolity w ujęciu holistycznym. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2020, 4(9): 389-393.
Wolska H. Trądzik młodzieńczy. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/73673,tradzik-mlodzienczy Data dostępu:17.02.2022.
Młodzi potrzebują pilne pomocy psychologicznej - alarmujące wyniki badania Rzecznika Praw Dziecka. https://brpd.gov.pl/2021/11/05/mlodzi-potrzebuja-pilnej-pomocy-psychologicznej-alarmujace-wyniki-badania-rzecznika-praw-dziecka/ Data dostępu: 17.02.2022.