Trądzik na brodzie i żuchwie - przyczyny i sposoby, jak łagodzić zmiany

15.05.2024

Trądzik na brodzie i żuchwie

Jako jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych, trądzik może mieć bardzo różny przebieg. U jednych osób ogranicza się do kilku zmian skórnych, u innych zajmuje rozległe powierzchnie, a wykwity są duże i trudno się goją. Czasami trądzik rozprzestrzenia się głównie na obszarze brody, żuchwy i szyi - z czego wynika właśnie taka lokalizacja zmian? Czy możesz coś zrobić, żeby ograniczyć ten problem? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jaka jest przyczyna trądziku?

Zmiany trądzikowe, bez względu na to, gdzie są zlokalizowane, powstają poprzez zatkanie mieszków włosowych w skórze przez martwe komórki naskórka oraz sebum.[1] Dlatego choroba trądzikowa rozwija się u tych osób, u których skóra się przetłuszcza oraz dochodzi do nadmiernego rogowacenia. Ponadto mieszki włosowe mogą zostać zainfekowane przez bakterie żyjące na skórze, zwłaszcza Cutibacterium acnes (dawniej znane jako Propionibacterium acnes). Gdy natomiast dojdzie do infekcji i stanu zapalnego, skóra jest mocno zaczerwieniona i tworzą się na niej duże pryszcze, cysty oraz guzki.[1,2] Co bardzo ważne, taka sytuacja nie ma związku z brakiem higieny, ponieważ jej przyczyny są zwykle wewnętrzne i wynikają z wrodzonej predyspozycji i zmian hormonalnych, zachodzących w dorastającym organizmie. Z pewnością większość Twoich szkolnych kolegów i koleżanek w różnym stopniu zmaga się z problemem trądziku - czasami są to zaskórniki na nosie, czasami pryszcze na czole albo policzkach, a czasami zmiany rozsiewają się po żuchwie, brodzie, szyi. Okazuje się, że wpływ na lokalizację pryszczy właśnie w tych miejscach może mieć kilka różnych czynników.

Trądzik na brodzie i żuchwie - dlaczego zmiany pojawiają się w dolnej części twarzy?

Jeśli dokucza Ci trądzik na żuchwie i brodzie, koniecznie przyjrzyj się niektórym ze swoich nawyków. Przede wszystkim weź pod uwagę ciągłe dotykanie tych miejsc. Czy często zdarza Ci się podpierać ręką brodę lub żuchwę, pocierać je albo tym bardziej - drapać i skubać zmiany trądzikowe? Takie nawyki są zwykle nieuświadomione, tymczasem ciągłe dotykanie i drażnienie skóry przenosi zarazki i sprawia, że wykwity goją się dużo trudniej. Co istotne, tego typu zachowania mają czasami podłoże nerwowe, a stres jest jednym z czynników sprzyjających trądzikowi.[3] Jeśli tak może być w Twoim przypadku, warto porozmawiać o tym z rodzicem, wychowawcą lub pedagogiem, bo istnieje wiele sposobów na złagodzenie stresu.

Inną możliwą przyczyną rozsiania trądziku w dolnej części twarzy jest „przyklejanie” do skóry smartfona w trakcie rozmowy. Jak wiesz, w ciągu dnia dotykasz urządzenia wiele razy, dlatego na jego powierzchni pozostaje wiele zanieczyszczeń, które następnie przenoszą się na skórę i ułatwiają tworzenie się nowych zmian na policzkach i okolicach żuchwy. Dlatego podczas prowadzenia rozmów staraj się nie dotykać twarzy ekranem, a ponadto często przecieraj go specjalną ściereczką.

Powodem powstawania pryszczy właśnie w tych miejscach mogą być nawet Twoje pasje. Na przykład, jeżeli uprawiasz sporty wymagające noszenia kasku z paskiem podbródkowym lub grasz na skrzypcach, wówczas również możesz mieć większą tendencję do zmian właśnie na dolnych obszarach twarzy.[1] Rzecz jasna nie musisz wcale ze swoich pasji rezygnować - wystarczy, jeśli oczyścisz skórę delikatnym preparatem od razu po zakończeniu treningu/ lekcji lub powrocie do domu. U chłopców czynnikiem sprzyjającym jest także golenie twarzy, które podrażnia skórę, dlatego warto zainwestować w delikatną i ergonomiczną golarkę.[1]

Czasami jednak występowanie pryszczy akurat na żuchwie lub brodzie nie ma uchwytnej przyczyny i wynika po prostu z burzy hormonalnej, która zachodzi w organizmie nastolatka. Na szczęście są sposoby, aby nieco ograniczyć ten problem.

Pielęgnacja młodej cery z trądzikiem - jak zapobiegać kolejnym wykwitom?

Bez względu na to, czy masz trądzik na brodzie, żuchwie, policzkach, czole czy innych częściach ciała, regularne sięganie po preparaty antytrądzikowe dla młodzieży pomoże Ci „uspokoić” skórę, zredukować zmiany oraz zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych. Dziś proponujemy Ci 5 produktów z oferty Under Twenty, które warto mieć na swojej szafce z kosmetykami.

  1. Oczyszczająca pianka detoksykująca

Ten ekspercki preparat oczyszczający działa antybakteryjnie, a jego wysoką skuteczność gwarantują cząsteczki kwasu glikolowego, które aktywnie wnikają w głębokie warstwy naskórka. Pianka nie tylko w mig usunie z Twojej twarzy wszelkie zanieczyszczenia, ale też ograniczy wydzielanie sebum złagodzi podrażnienia, rozjaśni i wygładzi cerę. Brzmi spoko? No pewnie! Jest tak delikatna, że bez obaw możesz używać jej na co dzień.

  1. Prebiotyczna mgiełka tonizująca

Jeśli wybierając kosmetyki, szukasz nowoczesnych i wygodnych rozwiązań, polecamy nasz tonik w mgiełce, który nie wymaga używania płatków kosmetycznych. Nadaje się świetnie jako zwieńczenie każdego oczyszczania, a dzięki prebiotykowi dba o naturalny mikrobiom skóry, co znacznie utrudnia życie bakteriom trądzikowym. Antybakteryjne działanie zapewnia ponadto kwas migdałowy, zaś organiczna woda z kiwi działa detoksykująco. Uzupełnieniem tego dobroczynnego dla skóry koktajlu jest witamina B3 o właściwościach redukujących zmiany trądzikowe.

  1. Oczyszczający peeling-maska 2w1

Czy wiesz, że egzotyczne wiórki kokosowe mają zastosowanie również w kosmetyce? W naszej masce peelingującej pełnią funkcję złuszczającą naskórek, aby cera była dogłębnie oczyszczona i wygładzona. Do receptury preparatu dodaliśmy również olej tamanu, który posiada właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, ma działanie przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Produkt możesz używać na dwa sposoby, jako klasyczny peeling lub maskę - wówczas po wykonaniu masażu wystarczy pozostawić go na skórze na 3-5 minut. Po takim zabiegu Twoja cera będzie odświeżona i nawilżona.

  1. Złuszczające serum żelowe AHA+BHA 15%

Mamy jeszcze jeden, nawet bardziej zaawansowany sposób na złuszczenia martwego naskórka, odblokowanie porów i ograniczenie produkcji sebum. Nasze serum zawiera kwasy w stężeniu dobranym optymalnie pod kątem potrzeb młodej, wrażliwej i problematycznej skóry. Oprócz kwasów: szikimowego, salicylowego, glikolowego i mlekowego w recepturze znajdziesz betainę, która redukuje podrażnienia i ułatwia działanie kwasów AHA. Pamiętaj, że z kwasami należy obchodzić się ostrożnie, dlatego dokładnie zapoznaj się z instrukcją stosowania preparatu, po 15 minutach dokładnie zmyj go letnią wodą, nie stosuj częściej niż 3 razy w tygodniu i zawsze zabezpieczaj twarz filtrem SPF!

  1. Prebiotyczny krem złuszczający na noc

Nocą Twoja skóra ma doskonałe warunki do regeneracji, dlatego warto ją w tym wspomóc. Nasz krem, dzięki połączeniu kwasów i prebiotyku, delikatnie złuszcza oraz zwęża pory, bez konieczności użycia peelingu. Ponadto dba o naturalną barierę ochronną (mikrobiom), nawilża i matuje skórę. Zawarte w nim masło shea ma działanie zmiękczające i odżywcze. Przekonasz się, że już po pierwszym tygodniu stosowania zauważysz poprawę kondycji cery i zmniejszenie niedoskonałości. Po to, aby nie spędzały Ci już snu z powiek.

Zmiana kilku drobnych nawyków i sięganie po skuteczne kosmetyki dla młodej skóry mogą zdziałać naprawdę wiele. Jeśli Twój trądzik ma zaawansowaną postać, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, aby ocenił, co jeszcze można zrobić dla poprawy wyglądu Twojej cery - im bardziej kompleksowo o nią zadbasz, tym lepsze będą efekty.

Bibliografia:

  1. Ponsford S. What causes acne on the jawline? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321218 Data dostępu: 9.02.2024.
  2. Marek L. Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku? https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku Data dostępu: 9.02.2024.
  3. Watson S. Jawline Acne: Causes, Treatment, and More https://www.healthline.com/health/jawline-acne#treatment Data dostępu: 9.02.2024.