Trądzik przed miesiączką – jak radzić sobie z wykwitami?
03.06.2024
Cykl menstruacyjny przypomina nieco jazdę rollercoasterem. Raz czujesz się znakomicie, lekko, masz mnóstwo energii, a Twoja cera jest promienna. Niestety, im bliżej miesiączki, tym bardziej pogarsza się Twój nastrój, poziom energii spada, brzuch robi się wzdęty, a na twarzy pojawiają się pryszcze i zaskórniki. Oczywiście winne są przede wszystkim hormony, jednak istnieją sposoby na złagodzenie tych objawów. Dziś skupiamy się na zmianach skórnych i podpowiadamy, jak dzięki odpowiedniej pielęgnacji ograniczyć pojawianie się pryszczy.
Dlaczego trądzik nasila się przed miesiączką?
W trakcie cyklu menstruacyjnego w Twoim organizmie dochodzi do wahań hormonów płciowych, a kluczowe są tutaj estrogeny i progesteron. Ich poziom jest najniższy na początku cyklu, czyli wtedy, kiedy występuje krwawienie. W tym czasie poziom energii nieco spada, samopoczucie jest kiepskie, a do tego doskwierają bóle, skurcze i ogólny dyskomfort [1].
Od około 6. dnia po wystąpieniu okresu jest jednak coraz lepiej, a organizm produkuje więcej estrogenów – to przekłada się na wzrost optymizmu i chęci do działania. Szczyt poziomu estrogenów przypada na czas owulacji, która występuje mniej więcej w połowie cyklu. Wysokie stężenie utrzymuje się jeszcze przez około tydzień, po czym maleje, a organizm zaczyna produkować więcej progesteronu. I to jest właśnie moment, w którym mogą zacząć się problemy skórne „zwiastujące” nadejście kolejnej miesiączki. Progesteron stymuluje bowiem wytwarzanie sebum przez gruczoły łojowe w skórze. Choć sebum jest bardzo ważne, ponieważ odpowiada za nawilżanie i ochronę skóry, to w nadmiarze może zatykać pory i sprzyjać zmianom trądzikowym [2,3].
To jednak nie wszystko, bo tuż przed menstruacją nieznacznie wzrasta poziom testosteronu, który podobnie jak progesteron pobudza do pracy gruczoły łojowe [2]. Jeśli na co dzień borykasz się z trądzikiem, w tej fazie cyklu istnieje duża szansa, że się zaostrzy. Pojedyncze pryszcze mogą się jednak pojawić nawet w przypadku cery, która na co dzień nie sprawia większych kłopotów.
Czy to oznacza, że jesteś bezsilna wobec hormonów i zmiany trądzikowe przed okresem to oczywistość? Na pewno musisz zaakceptować fakt, że nie masz wpływu na fizjologię swojego ciała. Trądzik w różnym nasileniu dotyka większość nastolatków i jest po prostu skutkiem burzy hormonalnej, która zachodzi w dorastającym organizmie, a także wrodzonej tendencji. Również wahania hormonów związane z cyklem są zupełnie naturalne. Oczywiście w sytuacji, kiedy problemy skórne mają duże nasilenie i powodują u Ciebie frustrację, potrzebna jest pomoc lekarza, który dobierze dla Ciebie odpowiednią formę leczenia.
Umiarkowane problemy z cerą możesz natomiast łagodzić przy pomocy starannej i systematycznej pielęgnacji. Pamiętaj o niej przez cały miesiąc, wówczas pryszcze przed miesiączką będą miały mniejsze szanse, żeby się rozwinąć.
Oczyszczanie – podstawa codziennej pielęgnacji cery
Pryszcze powstają poprzez zapchanie mieszków włosowych przez sebum, złuszczony naskórek i inne zanieczyszczenia. Na przykład używanie kosmetyków o tłustych formułach sprzyja powstawaniu wykwitów. Dlatego jeśli chcesz ograniczyć tworzenie się zmian, przede wszystkim zadbaj o codzienne, dogłębne oczyszczanie cery. Najlepiej zaś wybierz do tego celu preparaty o właściwościach antybakteryjnych, ograniczających wydzielanie sebum i jednocześnie nawilżających, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry. W ofercie Under Twenty mamy całą gamę produktów stworzoną z myślą o młodej i delikatnej cerze dotkniętej trądzikiem. Z pewnością znajdziesz u nas coś odpowiedniego dla siebie.
Codzienny zabieg oczyszczania możesz zacząć od sięgnięcia po nasz ekspercki Oczyszczający żel do mycia twarzy, idealny do cery wrażliwej, tłustej i mieszanej, a także przesuszonej po kuracjach trądzikowych. Zawiera w składzie kwas migdałowy, który reguluje produkcje sebum, antybakteryjną azeloglicynę, a także kwas salicylowy przeciwdziałający zaskórnikom oraz zapobiegający powstawaniu zmian trądzikowych. Po jego użyciu Twoja twarz będzie odświeżona, nawilżona i wygładzona, a zaskórniki będą mniej widoczne.
Po każdym oczyszczaniu pamiętaj o przywróceniu skórze właściwego pH, w czym pomoże Ci Oczyszczający tonik antybakteryjny z kwasem glikolowym. Jego starannie opracowana formuła łagodzi podrażnienia i zmniejsza skłonność do wyprysków, dzięki czemu skóra z dnia na dzień wygląda lepiej.
Raz na kilka dni możesz zafundować skórze bardziej dogłębne oczyszczenie, które zapewnia Oczyszczający peeling-maska 2w1 z wiórkami kokosowymi. Jego receptura zawiera olej tamanu, który ma właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Peeling oczyszcza i skutecznie reguluje wydzielanie sebum, nie wysuszając przy tym skóry. Stosowany jako maska działa matująco, nawilżająco i kojąco.
Jak radzić sobie z pojedynczymi pryszczami w okolicach miesiączki?
Codzienna troska o skórę z pewnością zmniejszy ryzyko wysypu zmian trądzikowych w okolicach menstruacji. Jeżeli mimo to zauważysz na skórze pojedyncze pryszcze, z pomocą przyjdzie Ci nasze Skoncentrowane serum punktowe o antybakteryjnej formule. Wystarczy aplikować je na zmiany 2–3 razy dziennie, również w nocy, aby składniki aktywne działały podczas snu, gdy skóra intensywnie się regeneruje. Widoczne zmniejszenie wykwitów następuje już po 3 dniach jego stosowania.
Aktywną walkę z pryszczami możesz wesprzeć, sięgając także po Złuszczające serum żelowe AHA+BHA 15%, w którym stężenie kwasów zostało dobrane specjalnie pod potrzeby młodej, wrażliwej i problematycznej skóry. Delikatnie oczyszcza z martwych komórek naskórka, odblokowuje pory i ogranicza produkcje sebum. Co ważne, przed jego zastosowaniem dokładnie zapoznaj się ze sposobem użycia, a w trakcie kuracji zabezpieczaj skórę kremem z filtrem SPF.
Zanim niechciane pryszcze znikną z Twojej twarzy, pozostaje już tylko je kamuflować. W tym celu świetnie sprawdzi się nasz Krem matujący BB, który wyrówna koloryt, zakryje niedoskonałości, zmniejszy widoczność porów i zmatuje cerę. Dodatkowo ma działanie nawilżające i antybakteryjne, dlatego nie tylko upiększa, lecz także pielęgnuje cerę.
Trądzik związany z miesiączką nie zawsze jest łatwy do opanowania. Konsekwentna pielęgnacja z pewnością pomoże Ci nieco złagodzić zmiany i zapobiec kolejnym. W tym szczególnym czasie miesiąca, kiedy możesz czuć się bardziej nerwowa i sfrustrowana, postaraj się jednak przede wszystkim znaleźć sposoby, żeby okazać sobie więcej miłości i akceptacji. Bo wcale nie musisz być idealna, żeby być piękna.
Bibliografia
- Watson S., Stages of the Menstrual Cycle https://www.healthline.com/health/womens-health/stages-of-menstrual-cycle, data dostępu: 15.02.2024.
- What to know about hormonal skin issues, https://columbiaskinclinic.com/medical-dermatology/what-to-know-about-hormonal-skin-issues/, data dostępu: 15.02.2024.
- Santos-Longhurst A., The Ultimate Guide to Period-Related Breakouts, https://www.healthline.com/health/period-acne, data dostępu: 15.02.2024.