Zima – wyzwanie dla Twojej skóry. Jak mu sprostać?

22.02.2021

Zimowa aura z chłodnym powietrzem, siekącym wiatrem to wyzwanie dla skóry każdego typu, a zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Dodajmy do tego niską wilgotność powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach… Efekt? Zaczerwienienia, przesuszona, łuszcząca się skóra, uczucie napięcia, swędzenie… Czas temu zaradzić!
Zdrowa skóra to nie tylko piękny wygląd. To przede wszystkim ochrona organizmu przed wieloma wirusami i bakteriami, na które człowiek jest codziennie narażony, przed promieniami UV, które uszkadzają komórki. Zdrowie skóry wpływa też bezpośrednio na nasze samopoczucie. Tymczasem zimowe miesiące to trudne wyzwanie dla skóry, być może nawet trudniejsze niż gorące lato. Zimą częściej narzekamy na suchą skórę, zaczerwienienia czy nasilenie dolegliwości i chorób takich jak egzema. 

Jak dbać o skórę zimą?

Przede wszystkim – codziennie dobrze ją nawilżaj. Dobry krem na zimę powinien zatrzymywać wilgoć w skórze, a jednocześnie dobrze ją chronić. Dlatego krem do twarzy na mróz ma gęstszą konsystencję niż produkty do pielęgnacji cery używane w innych porach roku. To zasługa zawartych w kremie lipidów, które „zagęszczają” krem i odpowiadają za stworzenie bariery ochronnej osłaniającej skórę przed zimnem i wiatrem. Krem na zimę pod makijaż nie powinien być tłusty, ale za to musi wiązać wodę wewnątrz naskórka i w ten sposób zabezpieczać skórę przed przesuszeniem. Składnikiem wiążącym wodę jest chociażby kwas hialuronowy. Krem chroniący skórę przed wiatrem i mrozem na szczęście nie musi pozostawiać tłustego filmu! Dobrze, aby krem zimowy zawierał substancje wzmacniające drobne naczynka krwionośne. Taką funkcję pełni np. witamina C czy witamina K. Zimowa pielęgnacja skóry – nawilżanie i łagodzenie.

Skóra staje się zimą przesuszona zarówno na skutek działania czynników atmosferycznych, jak i przez suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. To suche powietrze może wręcz „odciągać” wilgoć ze skóry. Dlatego warto pomyśleć o nawilżaczach powietrza w pokojach, zwłaszcza w sypialni. Chroń skórę przed wiatrem. Kremy z ceramidami znakomicie sprawdzą się jako tarcza ochronna dla skóry. Nie zapominaj też o natłuszczającym balsamie do ust – wargi często jako pierwsze padają „ofiarą” wiatru i mrozu, zwłaszcza jeśli je obliżesz. Wybieraj kremy, które długotrwale nawilżają skórę; takie właściwości ma wspomniany kwas hialuronowy, aloes, proteiny ryżowe, oleje i masła roślinne (np. masło shea, oliwa z oliwek, olej migdałowy). Nie zapominaj jednocześnie o składnikach łagodzących i zapobiegających zaczerwienieniu skóry, np. alantoinie. 

Oczyszczaj skórę… ale nie przesadzaj!

Zbyt intensywne oczyszczanie usuwa naturalne substancje nawilżające naskórek. Dlatego stosuj łagodne, niewysuszające produkty do oczyszczania skóry. Matujący tonik antybakteryjny Under20 delikatnie oczyszcza skórę, reguluje produkcję sebum i matuje, pozostawiając jednocześnie skórę nawilżoną. Zawarta w toniku alantoina łagodzi podrażnienia skóry. Łagodząca podrażnienia i odświeżająca mięta obecna jest w antybakteryjnej piance do mycia twarzy Under20. Warto zwrócić tu uwagę również na zawartość prebiotyków, które pomagają przywrócić naturalną barierę ochronną skóry. Również dobry olejek do demakijażu sprawdzi się przy oczyszczaniu skóry, unikaj natomiast toników zawierających alkohol. Zimą nie musisz, a nawet nie powinnaś rezygnować z peelingów, ale wybieraj produkty łagodne, niepodrażniające skóry. Zrezygnuj raczej z peelingów gruboziarnistych. Osoby o wrażliwej skórze w ogóle powinny odstawić peelingi mechaniczne na rzecz peelingów enzymatycznych. Peeling enzymatyczny Under20 to połączenie skutecznych składników złuszczających (papaina) ze składnikami matującymi i antybakteryjnymi (biała glinka) oraz nawilżającymi. Dodatkowo zielone mango działa antyoksydacyjnie. Przynajmniej raz w tygodniu stosuj maseczki oczyszczające skórę. Dzięki nim nie tylko pozbędziesz się martwego naskórka, ale usprawnisz przyjmowanie przez skórę składników odżywczych. Maseczka peel off „Gwiezdny pył” od Under20 zawiera odżywczą wodę wulkaniczną, znakomicie matującą ziemię okrzemkową oraz węgiel regulujący produkcję sebum. 

Chroń skórę przed słońcem

Pamiętaj, że nie tylko letnie, ale i zimowe słońce może być niebezpieczne dla skóry. Dlatego zimą używaj kremów z filtrem minimum SPF 15, a najlepiej SPF 25 i wyżej. Zwłaszcza że śnieg odbija promienie słoneczne, przez co „atakują” one zarówno z góry, jak i z powierzchni. Zima to trudny czas dla Twojej skóry. Jednak dzięki odpowiednim kosmetykom pomożesz jej przetrwać go w doskonałej kondycji.